فاضلاب, مقالات

تصفیه فاضلاب بهداشتی
0 (0)

تصفیه فاضلاب بهداشتی

در پاسخ به سوال تصفیه فاضلاب بهداشتی چیست می‌توان گفت، یکی از پرکاربردترین پکیج‌های تصفیه فاضلاب است که در ایران بسیار پرطرفدار است. پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، به مخزنی می‌گویند که با روش‌های مختلف آلاینده‌هایی که در اماکن عمومی و خصوصی تولید می‌شوند را کنترل کرده و اثرات منفی آن‌ها را تا حد زیادی از بین می‌برد تا آماده ورود به طبیعت شوند. این اتفاق به گونه‌ای است که آسیبی به محیط زیست وارد نکند. این سیستم قادر است طی یک سری عملیات پساب صنعتی تولیدی را مجدداً به چرخه تصفیه بازگردانده و آماده مصرف دوباره کند که این موضوع تأثیر بسزایی در صرفه جویی آب دارد. در این مقاله به انواع تصفیه فاضلاب بهداشتی پرداخته و در مورد هر کدام اطلاعاتی در اختیار شما خواهیم گذاشت.

فهرست مطالب نمایش

مشخصات فاضلاب بهداشتی

همان‌طور که در بالا تعریف شد، فاضلاب بهداشتی اغلب در محیط‌های شهری تولید می‌شود و همان فاضلاب تولیدی در منازل ماست. این فاضلاب تولید شده خود نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که مشخصات فاضلاب بهداشتی در هر کدام متفاوت است؛ به فاضلاب تولیدی توسط سرویس بهداشتی آب سیاه و به فاضلاب تولیدی توسط دستگاه‌های آشپزخانه و حمام، آب خاکستری می‌گویند.

مقادیر آلاینده‌هایی که برای محیط زیست مضر هستند همان‌طور که از نام این فاضلاب‌ها پیداست، در آب سیاه بیشتر یافت می‌شوند. اما باید به خاطر داشت که بیش‌ترین فاضلاب بهداشتی را آب خاکستری تشکیل می‌دهد.


  کاربردهای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

  همان‌طور که از مطالب تا به اینجا متوجه شدید، استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، کاربردهای زیادی برای سلامت محیط زیست و بهره وری بیش‌تر از آب دارد. در زیر شرایطی که می‌توان از این سیستم استفاده کرد، بیان شده است:

  مناطق دورافتاده و روستایی: در مناطق دورافتاده یا روستایی به دلیل محدود بودن زیرساخت‌های موجود برای لوله کشی و دسترسی به آب به اندازه کافی، تصفیه فاضلاب بهداشتی کمک می‌کند تا در استفاده از آب در این مناطق صرفه جویی خوبی شده و دیگر نیاز به انجام پروژه‌های هنگفت و بزرگ عمرانی برای انتقال در سطح کلان وجود ندارد.

  اماکن مسکونی: طبق مطالب بالا، پکیج‌های تصفیه فاضلاب برای خانه‌های مسکونی الاخصوص منازلی که به سیستم فاضلاب شهری متصل نیستند، مزایای زیادی به ارمغان می‌آورد.

  مجتمع‌های تجاری: تمامی مجتمع‌های تجاری اعم از هتل، رستوران، مرکز خرید و.. با استفاده از سیستم‌های تصفیه فاضلاب می‌توانند مدیریت بهتری در پساب تولیدی داشته و از آب تصفیه شده در مقاصد مختلفی استفاده کنند.

  پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

  استراحتگاه‌ها و امکانات تفریحی: استراحتگاه‌ها و اقامتگاه‌های تفریحی به دلیل تردد زیاد مردم، معمولاً فاضلاب بهداشتی زیادی تولید می‌کنند که با استفاده از سیستم، می‌توانند از این فاضلاب‌ها استفاده بهتری کرده و در موضوعات دیگر از این بهره برداری کنند و از طرفی از آسیب رسیدن به محیط زیست جلوگیری کنند.

  اردوگاه‌ها و پایگاه‌های نظامی: تأسیسات نظامی در مکان‌های دورافتاده قرار دارند که معمولاً دسترسی به آب کم است و به دلیل موضوعات امنیتی نمی‌توانند زیرساخت‌ها را به اندازه زیادی گسترش دهند. به همین دلیل استفاده از سیستم‌های تصفیه فاضلاب، مدیریت آن‌ها را بر روی منابع آبی بسیار راحت‌تر خواهد کرد.

  امداد اضطراری و بلایا: در شرایط اضطراری که در برخی نقاط به دلیل بلایای طبیعی یا سایر مسائل به وجود می‌آید، با احداث سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی می‌توان از بحران آب جلوگیری کرد.

  معادن: صنعت معدن معمولاً مواد معدنی و شیمیایی زیادی را به سفره‌های زیر زمینی یا جاری انتقال می‌دهد و از این حیث با مشکلات زیادی روبرو است. وجود یک پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی می‌توانند این کمک را بکند تا پساب‌های تولیدی مدیریت شده و کم‌ترین آسیب به محیط زیست وارد شود.

  مفهوم تصفیه فاضلاب بهداشتی

  در جواب سوال تصفیه فاضلاب بهداشتی چیست می‌توان گفت، به کلیه فرایندهایی که برای فاضلاب‌های تولید شده در صنایع و مناطق شهری که اعم از شستشو، استحمام و سایر فاضلاب خانگی است، انجام می‌شود تا بتوان آن‌ها را مجدداً استفاده کرد یا از مخاطراتی که برای محیط زیست ایجاد می‌کنند کاهش داد، تصفیه فاضلاب بهداشتی می‌گویند.

  این موضوع در ایران به دلیل مواجهه با خشکسالی و خطر کمبود آب به شدت مورد استقبال قرار گرفته و جزء مفاهیمی است که پایبندی به آن مزایای زیادی را برای جامعه و به خصوص صنایع ایجاد می‌کند. به همین دلیل روزانه تکنولوژی‌هایی جدید برای افزایش کیفیت تصفیه فاضلاب بهداشتی به کار می‌رود تا راندمان این کار را افزایش دهد.

  سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی، به سیستمی می‌گویند که در مناطق مختلف شهری مانند خانه، مراکز تجاری و تفریحی و کارخانجات و صنایع قرار گرفته و به وسیله تجهیزات و تکنولوژی‌هایی که دارد، فاضلاب بهداشتی تولیدی را در مرحله اول جمع آوری و سپس برای تصفیه به مخزن پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی منتقل می‌کند.

  در مخزن پکیج، فاضلاب با استفاده از فرایندهای مختلف از جمله فیلتراسیون، فعال‌سازی و… در نهایت تصفیه شده و به آب پاک دست دوم تبدیل می‌شود. این آب پاک را می‌توان با خیالی آسوده در طبیعت رهاسازی کرد یا در صنایع و کارهای شهری مانند آبیاری باغ و… استفاده نمود و به طور کلی نیاز به آب غیر شرب را در حالت‌های مختلف رفع کرد.

  انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی از نظر جنس بدنه

  جنس بدنه سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی یکی از خصوصیت‌هایی که دارای تنوع زیادی در سیستم‌های فاضلاب است که هر کدام در شرایطی نسبت به سایر برتری دارند. در زیر به برخی از انواع برجسته آن‌ها اشاره شده است:

  پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی کامپوزیتی

  پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی نوعی از پکیج است که از ترکیب چند ماده در بدنه خود ایجاد شده است. کلمه کامپوزیت بدین معناست که جسمی که در مورد آن صحبت می‌شود، حداقل از دو فاز تشکیل شده باشد که درصد فاز دوم آن حداقل ۵ درصد باشد.

  فایبرگلاس نوعی کامپوزیت است که به دلیل ساختار جدیدی که با ترکیب دو فاز مختلف ایجاد شده است، کیفیت بهتر، دوام بالاتر و قیمت ارزان‌تری دارد و در واقع یکی از انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی پرطرفدار در بین پکیج‌هاست.

  پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی پلی اتیلنی

  پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن، دارای پوششی کربنی است که باعث مقاومت آن در برابر نور خورشید می‌شود. این پکیج همچنین در برابر نشتی و نفوذ مقاومت خوبی از خود نشان داده و با توجه به این ویژگی آلودگی از آن درز نمی‌کند.

  پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی بتنی

  همان‌طور که از نام این پکیج‌ها پیداست، دارای مخازنی با بدنه بتنی هستند. بتن از مصالح ساختمانی پرکاربرد و خوش قیمت است که به دلیل مقاومت و استحکام خوب و از طرف دیگر عمر مفید بالا، از بدنه‌های رایج مورد استفاده در تأسیسات تصفیه فاضلاب شهری است.

  پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی فلزی

  پکیج فلزی تصفیه فاضلاب بهداشتی، در مقابل ضربه و فشار از دیگر متریال‌ها مقاومت بهتری نشان می‌دهد و از این رو در زمره مقاوم‌ترین مخازن است. ضعف پکیج فلزی فاضلاب بهداشتی این است که در مقابل خورندگی مواد شیمیایی آسیب پذیر است که می‌توان با افزایش ضخامت این موضوع را پوشش داد که البته این موضوع موجب افزایش قیمت و گران‌تر شدن بدنه فلزی می‌شود.

  پکیج تصفیه فاضلاب پلی پروپیلن

  مشابه پلی اتیلن‌ها، پلی پروپیلن (PP) نوع دیگری از ترموپلاستیک‌هاست که در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلی پروپیلن در آزمایش و عمل، مقاومت خوبی در مقابل خورندگی مواد شیمیایی و واکنش پذیر نشان می‌دهد که انتخاب مناسبی در مواجهه با فاضلاب صنعتی با درصد مواد شیمیایی بالاست.

  پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی پیش ساخته

  یکی از دلیل‌هایی که پکیج فاضلاب بهداشتی طرفداران بیشترین نسبت به تأسیسات تصفیه فاضلاب دارد، نصب و راه اندازی آسان‌تر و بدون دردسر آن است. پکیج‌های پیش ساخته با طراحی و تولید سیستم‌های تصفیه فاضلابی که در محفظه‌های فلزی، قطعات مورد نیاز جاگذاری شده و آماده نصب است، استفاده از این سیستم‌ها را بسیار آسوده کرده‌اند. این موضوع باعث می‌شود تا فرایند نصب با سرعت بیشتری انجام شده و از طرف دیگر بتوان به راحتی از این پکیج در فضاهای دیگری استفاده کرد. با توجه به ابعاد کوچک این نوع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، آن‌ها برای استفاده در منازل بسیار مناسب و پر استفاده خواهند بود.

  انواع روش‌های تصفیه فاضلاب بهداشتی

  روش تصفیه فیزیکی فاضلاب بهداشتی

  از اصلی‌ترین فرایندهایی که در تصفیه فاضلاب بهداشتی در هر صورت الزامی است، استفاده از روش‌ تصفیه فیزیکی فاضلاب بهداشتی است که با استفاده از دستگاه آلات و نیروهای طبیعی برای مواد آلی داخل آب موانع فیزیکی قرار داده تا این فرآیندها در مجموع موجب حذف مواد آلی و در نهایت آلاینده‌ها از آب شود. این روش در واقع ابتدایی‌ترین روش‌های تصفیه آب است و در ابتدا از این روش‌ها برای تصفیه استفاده می‌شود.

  روش‌های متعارف و مراحل تصفیه فیزیکی آب به شرح زیر است:

  • انواع آشغال‌گیرها و دانه گیرها
  • فرایند ته نشینی اولیه و زلال سازی
  • انواع خردکن‌ها
  • ته‌نشین شدن مواد معلق بر اثر نیروی گرانش و مواد شیمیایی افزودنی
  • عبور دادن فاضلاب از یک صافی، فیلتر و غشا
  • برای انجام مراحلی که در بالا برشمرده‌شده است، واحدهای زیر نیاز است:
  • سیستم‌های شناورسازی
  • سیستم‌های فیلتراسیون

  روش تصفیه شیمیایی فاضلاب بهداشتی

  روش‌ تصفیه شیمیایی فاضلاب بهداشتی، معمولاً با اضافه کردن کاتالیزورهای شیمیایی به فاضلاب شروع می‌شود که باعث واکنش‌های شیمیایی تخریب‌کننده مواد آلی محلول در آب خواهد شد. واحدهای شیمیایی تصفیه فاضلاب بهداشتی معمولاً به تنهایی کارساز نیستند و نیاز است به صورت تکمیلی با روش‌های دیگر به تصفیه فاضلاب بپردازند ولی در انواع تصفیه فاضلاب از تصفیه کامل تا پیشرفته از این واحدها می‌بایست برای افزایش کیفیت آب استفاده شود.

  از کاربردهای روش‌های شیمیایی تصفیه فاضلاب:

  • گندزدایی فاضلاب
  • حذف فسفر
  • انعقاد ذرات معلق
  • کنترل pH و خنثی سازی
  • تثبیت و پایدارسازی آب

  روش‌هایی که تصفیه شیمیایی فاضلاب صورت می‌گیرد، با ویژگی‌هایشان در زیر ذکر شده‌اند:

  1. اکسیداسیون شیمیایی: در این روش از مواد شیمیایی بر پایه اکسیدکننده‌ها مثل ازن، پراکسید هیدروژن و کلر هستند که با ایجاد واکنش‌های شیمیایی اکسیداسیون، آلاینده‌هایی که به راحتی از آب حذف نمی‌شوند را از بین می‌برند.
  2. فوتولیز: در این فرایند هم فلزات سنگین و مضری که به وسیله روش‌های فیزیکی قادر به حذف شدن نیستند، از آب حذف می‌شوند.
  3. انعقاد و ترسیب شیمیایی: از ترسیب برای ته‌نشین‌سازی و از بین بردن مواد کلوئیدی و جامدات معلق موجود در آب استفاده می‌شود.
  4. خنثی سازی: در بین مواد آلی موجود در آب، موادی با خاصیت‌های اسیدی و بازی وجود دارند که با pHهای مختلف و متنوع از بین بردن آن‌ها کار سختی است. در این موارد از مواد شیمیایی مثل آهک و سولفوریک اسید برای تثبیت خاصیت اسیدی و بازی این مواد در آب استفاده می‌شود.

   

  همچنین ببینید>> پکیج‌ تصفیه فاضلاب صنعتی

   

  روش بیولوژیکی تصفیه فاضلاب بهداشتی

  بعد از روش فیزیکی و شیمیایی روش دیگر به عنوان روش‌ تصفیه بیولوژیکی فاضلاب بهداشتی وجود دارد که در آن‌ها با استفاده از میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌های مفید هوازی و بی هوازی، با استفاده از فرایندهای متفاوت به حذف مواد آلی از آب می‌پردازند. میکروارگانیسم‌ها در مقابل اکسیژن واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهند به‌طوری‌که بعضی از آن‌ها در حضور اکسیژن، عملکرد بهتری نشان داده و شروع به تجزیه مواد می‌کنند و از طرفی رشد و نمو دارند. در صورتی که در مقابل آن‌ها باکتری‌هایی وجود دارند در نبود اکسیژن عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهند. در نهایت پس از تجزیه مواد با استفاده از روش‌های بیولوژیکی در مخازن گاز متان تولید می‌شود که می‌توان از این گاز برای تولید انرژی هم استفاده کرد.

  روش‌های حذف فاضلاب بهداشتی از آب با استفاده از باکتری‌ها و میکروارگانیسم ها در فاضلاب به شرح زیر است:

  • تصفیه بی هوازی UASB
  • رآکتور بافل دار بی هوازی ABR
  • رآکتور تصفیه بی هوازی UAFB
  • لجن فعال متداول با جریان پیستونی CPF
  • تثبیت تماسی CSAS
  • لجن فعال اختلاط کامل CMAS
  • هوادهی گسترده EAAS
  • رآکتور بیولوژیکی غشایی MBR
  • فرایند اوریال
  • راکتور ناپیوسته متوالی SBR

  مشخصات سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی

  یک تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی شامل اجزای مختلفی است که وظایف مربوط به خود را در سیستم ایفا می‌کنند:

  • آشغال‌گیر: اولین مرحله در تمامی تصفیه خانه‌های فاضلاب بهداشتی.
  • ایستگاه پمپاژ: شامل پمپ‌های فشار بالا و سانتریفیوژی
  • سیستم تولید و توزیع هوا با استفاده از لوله کشی‌های گالوانیزه
  • پکیج کلرزن
  • فیلتر پرس
  • فیلتر شنی
  • فیلتر کربنی
  • تابلو برق

  طراحی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

  تخلیه انواع فاضلاب‌ها به محیط زیست اثرات جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می‌کند و باعث کاهش محسوس اکسیژن و به خطر افتادن زندگی جانداران شده و همچنین می‌تواند موجب شیوع بیماری‌های واگیردار شود. به همین دلیل سازمان حفاظت از محیط زیست، استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب را برای همه صنایع واجب کرده و برای تخلیه مستقیم فاضلاب به محیط زیست جریمه در نظر گرفته است.

  معمولاً پکیج‌های تصفیه فاضلاب بهداشتی از دو متریال بتن مسلح و فولاد ساخته می‌شوند که هر کدام ویژگی‌هایی دارند. استفاده از تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی در مقیاس‌های بزرگ برای صنعت از مواد اولیه بتن مسلح برای ساخت تصفیه خانه استفاده می‌کردند؛ اما امروزه با تحقیقات انجام شده ثابت شده است که مواد شیمیایی بر روی بتن تأثیر گذاشته و باعث خوردگی و خرابی تدریجی آن خواهد شد. به همین دلیل امروزه استفاده بیشتر از فولاد برای ساخت پکیج‌ها، بیش‌تر توصیه می‌شود که شایان به ذکر است که بیش‌تر برای پکیج‌های کوچک کاربرد دارد. مزیت برتری فولاد، مقاومت بالا و انعطاف پذیری بالای این متریال است.

  در تولید پکیج تصفیه خانه بزرگ از صفحات فولادی استفاده می‌شود و استفاده از میله گردهای فولاد توجیه اقتصادی نداشته و نسبت به صفحات فولادی مقاومت کم‌تری هم دارند. تنها مشکل استفاده از فولاد در تولید تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی را می‌توان عدم مقاومت در برابر خورندگی بیان کرد که این مشکل با استفاده از پوشش‌های مقاوم نیز قابل حل شدن است.

  قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

  خرید پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

  در مورد خرید می‌بایست گفت که عوامل زیادی در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی دخیل هستند که باید آن‌ها را در نظر داشت:

  • نوع فرایند تصفیه: در واقع برای تصفیه فاضلاب بهداشتی از روش‌ها و واحدهای مختلفی می‌توان استفاده کرد که هر کدام از شرایط ساخت و جنس متفاوتی برخوردار هستند. از این رو می‌بایست نسبت به نیازی که به پکیج تصفیه دارید، نوع واحدهای مورد نیاز و جنس بدنه آن‌ها را انتخاب کرد که هم راندمان خوبی برای ما داشته باشند و از طرف دیگر با قیمت مناسب‌تری طراحی و ساخته شوند.
  1. جنس بدنه استفاده شده: جنس بدنه استفاده شده برای تولید واحدهای تصفیه فاضلاب می‌تواند با توجه به نیاز از فلز، بتن و پلاستیک باشد که هر کدام کاربرد و قیمت مختص به خودشان را دارند.
  • کیفیت خوراک فاضلاب: فاضلاب تولید شده در هریک از واحدهای صنعتی یا شهری کیفیت مختص خود و مواد آلی خاصی در خود دارند که با توجه به این فاضلاب‌ها می‌بایست واحدهای مورد نظر طراحی شود که در مبلغ تمام شده طراحی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی تغییر ایجاد می‌کند.
  • کمیت فاضلاب: مقدار فاضلاب تولیدی در صنعت و واحدهای شهری در اندازه و تجهیزات تصفیه خانه تغییر ایجاد می‌کنند که به تبع به تغییر قیمت تمام شده ساخت تصفیه خانه منجر می‌شود.
  • استاندارد خروجی پساب تصفیه شده: پساب‌های تصفیه شده اگر نیاز به استفاده مجدد در صنعت داشته باشد، استانداردهایی که باید برای تولید مجدد آب تصفیه شده لازم است متفاوت بوده و نیاز به تجهیزات پیشرفته‌تر و قوی‌تری برای تولید پساب باکیفیت‌تر وجود دارد که در قیمت تصفیه خانه و طراحی آن تغییر ایجاد کرده و باعث افزایش قیمت آن می‌شود.
  • تجهیزات جانبی: معمولاً در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب جهت تکمیل فرایند به یک سری تجهیزات کنترل کیفیت به صورت اتوماتیک یا دستی وجود دارد که در واقع هزینه‌های نهان یک تصفیه خانه بوده که می‌بایست به آن‌ها هم توجه لازم بشود.

  شما می‌توانید جهت گرفتن مشاوره برای خرید پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی با مشاورین آریا صاف تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را دریافت نمایید.

  سوالات متداول

  1- متداول ترین روش های تصفیه فاضلاب بهداشتی کدام اند؟

  تصفیه فضالاب بهداشتی با توجه به شرایط به سه روش بیولوژیکی، فیزیکی و شیمیایی انجام می شود.

  2- بهترین ارائه دهنده خدمات تصفیه فاضلاب بهداشتی کدام شرکت است؟

  کارخانه تصفیه آب و فاضلاب آریا صاف با ارائه بهترین و جدیدترین متد و تکنولوژی‌ها همراه با مشاوره رایگان 24 ساعته با شماره 09121068506 یکی از بهترین گزینه ها در این زمینه است.

  3- آیا طراحی، ساخت و اجرا از صفر تا صد تصفیه فاضلاب بهداشتی توسط متخصیص آریا صاف انجام می‌شود؟

  بله، در آریا صاف تمامی خدمات مربوط به تصفیه آب و فاضلاب بهداشتی، صنعتی و… با متخصص مجرب و تکنولوژی روز دنیا انجام می‌شود.

  شما هم به این نوشته امتیاز دهید
  [Total: 0 Average: 0]

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *