فاضلاب

سیستم تصفیه فاضلاب کشتارگاه
0 (0)

تصفیه فاضلاب کشتارگاه

تصفیه کردن فاضلاب هر نوع فعالیتی از فاضلاب‌های خانگی گرفته تا انواع فاضلاب‌های صنعتی و خدماتی بسیار مهم است. چرا که آلودگی فاضلاب‌ها برای محیط زیست می‌تواند خطرات بسیار بزرگی داشته باشد. یکی از جاهایی که فاضلاب بسیار آلوده‌ای دارد فاضلاب کشتارگاه است که باید تصفیه آن را جدی کرد. با استفاده از سیستم تصفیه فاضلاب کشتارگاه آلودگی آب بسیار کم خواهد شد و خطرات آن به حداقل می‌رسید.
با ما همراه باشید تا در مورد ویژگی‌های تصفیه فاضلاب کشتارگاه طیور، دام و… بیشتر بدانید.


  سیستم تصفیه فاضلاب‌های کشتارگاه چیست؟

  کشتارگاه از مراکزی است که گوشت و مرغ و به صورت کلی مواد پروتئینی روزمره جامعه تأمین می‌شود. ماهیت فعالیت‌های کشتارگاه باعث می‌شود فاضلاب این مراکز ویژگی‌هایی داشته باشند که بار آلایندگی آن بالا باشد؛ بنابراین تصفیه آن مانند تصفیه فاضلاب صنعتی و سایر فاضلاب‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. فرایند تأمین گوشت و عرضه آن به بازار فرایند‌های مختلفی را در کشتارگاه طی می‌کند، بنابراین فاضلاب آن نیز منابع مختلفی دارد که عبارت‌اند از موارد زیر:

  • شستشو و آماده‌سازی حیوانات

  قبل از کشتار، حیوانات شسته و تمیز می‌شوند. در طی این فرایند حجم قابل توجهی از فاضلاب حاوی مواد آلی، خاک، و میکروارگانیسم‌ها در آب تولید می‌شود.

  • فرایند کشتار

  فرایند کشتار همراه با خونریزی و جدا کردن اجزای بدن حیوان است. بنابراین در این مرحله خون، بافت‌های بدنی و دیگر مایعات بدنی وارد فاضلاب می‌شود.

  • شستشوی داخلی و خارجی لاشه‌ها

  پس از کشتار، لاشه حیوان مورد شستشو قرار می‌گیرد که در این مرحله نیز مقدار دیگری خون و آلاینده‌ها وارد فاضلاب می‌شود.

  • شستشو تجهیزات و محوطه

  زمانی که کار کشتار حیوانات تمام شد تجهیزات و محیط کشتارگاه از کف تا دیوارها باید تمیز شوند. در طی این فرایند مواد شیمیایی حاصل از شوینده‌ها و همچنین مقدار دیگری از میکروارگانیسم‌ها وارد آب می‌شود.

  • خنک‌کننده‌ها و سیستم‌های کنترل دما

  در سیستم‌های خنک‌کننده و برای کنترل دمای محیط و لاشه‌ها از آب استفاده می‌شود که آن هم می‌تواند منبعی از منابع تولید فاضلاب کشتارگاه باشد.

  تماس مستقیم با کارشناس فروش

  مزایا تصفیه فاضلاب کشتارگاه ها

  تصفیه فاضلاب در کشتارگاه مزایا مختلفی دارد. به صورت کلی مهم‌ترین و بیشترین مزایا تصفیه فاضلاب این فاضلاب عبارت‌اند از:

  • جلوگیری از آلودگی آب‌ها

  فاضلاب‌ها عموماً به بستر رودخانه‌ها روانه می‌شوند. اگر فاضلاب کشتارگاه تصفیه نشود تمام آلاینده‌های آن که شامل خون، چربی‌، مواد پروتئینی، و میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا است به آب‌های سطحی و زیرزمینی راه پیدا می‌کنند. با تصفیه کردن پساب فاضلاب کشتارگاه آب وارد شده به طبیعت خطری نداشته یا خطرات بسیار کمی خواهد داشت.

  • کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها

  همان‌طور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره شد فاضلاب کشتارگاه‌ها حاوی انواع میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا است؛ بنابراین با تصفیه آن میزان ابتلا به انواع بیماری‌ها در جامعه کم خواهد شد.

  • حفاظت از محیط زیست

  محیط زیست محل زندگی همه ما است، بنابراین همیشه حفاظت از آن اهمیت زیادی دارد. یکی از اقدامات مهم برای مراقبت از آن نیز تصفیه فاضلاب کشتارگاه است که می‌تواند به کاهش ورود میزان زیاد آلاینده‌ها به بستر محیط زیست کمک مؤثری کند.

  • استفاده مجدد از آب

  یکی از مزیت‌های مهم تصفیه فاضلاب در این است که آب دوباره می‌تواند به چرخه استفاده‌های غیر شربی برگردد. این موضوع باعث می‌شود در مصرف آب صرفه جویی شود و منابع آبی حفظ شود.

  روش‌های تصفیه کردن فاضلاب کشتارگاه
  روش‌های تصفیه کردن فاضلاب کشتارگاه

  روش‌های تصفیه کردن فاضلاب کشتارگاه

  فاضلاب کشتارگاه ویژگی‌هایی دارد که روش‌های تصفیه آن مانند تصفیه فاضلاب بهداشتی و یا دیگر فاضلاب‌ها مهم و قابل توجه است. برای تصفیه پساب کشتارگاه باید به روش‌های مختلفی اشاره کرد.

  تصفیه فیزیکی فاضلاب

  در تصفیه هر فاضلابی از اولین و مهم‌ترین مراحل تصفیه فیزیکی است. هر فاضلابی از جمله فاضلاب کشتارگاه حاوی مواد و ذرات جامد معلق است. این مواد جامد در مرحله خالی کردن روده و معده و همچنین فضولات باقیمانده در مرحله نگهداری از دام‌ها پیش از ذبح وارد فاضلاب می‌شوند. بنابراین در ابتدا باید با استفاده از روش‌هایی مانند آشغال‌گیری دستی یا آشغال‌گیری مکانیکی از پساب حذف شوند. این موضوع باعث می‌شود فرایند تصفیه در ادامه نیز بهتر و راحت‌تر انجام شود.

  چربی زدایی

  یکی از مراحل تصفیه فاضلاب کشتارگاه این است که چربی‌ها، روغن‌ها و گریس موجود در پساب با استفاده از چربی‌گیری و استفاده از عوامل شیمیایی حذف می‌شوند.

  متعادل سازی

  در مرحله متعادل سازی pH و دمای فاضلاب تنظیم می‌شود تا پروسه تصفیه برای قسمت تصفیه بیولوژیکی آسان شود. در این مرحله مواد شیمیایی و مبدل‌های حرارتی افزوده می‌شوند.

  تصفیه بیولوژیکی

  مرحله تصفیه بیولوژیکی اهمیت زیادی دارد چرا که در این بخش آلاینده‌های آلی با استفاده از میکروارگانیسم‌ها پاک‌سازی می‌شود. تصفیه بیولوژیکی انواع مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

  • هوادهی گسترده
  • لجن فعال اختلاط کامل
  • پتوی لجن بی هوازی با جریان بالا
  • راکتور تصفیه بی‌هوازی بستر ثابت
  • در فرایند هوادهی گسترده

  کلرزنی

  بعد از انجام تمام روش‌های تصفیه فاضلاب کشتارگاه در مرحله پایانی نیز آب تصفیه شده، ضدعفونی می‌شود. متداول‌ترین ماده‌ای که برای ضدعفونی کردن آب استفاده می‌شود کلر است. کلر به از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌های باقی مانده در فاضلاب کمک می‌کند.

  سوالات متداول

  قیمت طراحی پکیج تصفیه فاضلاب کشتارگاه چقدر است؟

  هزینه پکیج تصفیه فاضلاب کشتارگاه به عوامل مختلفی مانند کیفیت آب خروجی، نوع فعالیت کشتارگاه، میزان فاضلاب تولیدی در روز و… بستگی دارد.

  از آب تصفیه شده کشتارگاه می‌توان دوباره استفاده کرد؟

  بله، از آب تصفیه شده می‌توان برای مصارف غیر شربی مثل سیستم‌های خنک کننده یا آبیاری فضای سبز استفاده کرد.

  آیا پکیج تصفیه بوی بد را به بیرون منتشر می‌کند؟

  خیر، پکیج تصفیه فاضلاب برای کشتارگاه هیچ بوی بدی را به بیرون پخش نمی‌کند.

  آیا پکیج تصفیه برای تصفیه فاضلاب کشتارگاه مرغ نیز مناسب است؟

  بله پکیج تصفیه موردنظر برای تصفیه پساب کشتارگاه‌های دام و طیور نیز مناسب است.

  شما هم به این نوشته امتیاز دهید
  [Total: 0 Average: 0]

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *