تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب صنعتی

تولید دستگاه تصفیه فاضلاب و پساب صنعتی همچون طراحی و ساخت تصفیه خانه های فاضلاب بهداشتی فعالیتی بسیار مهم و دشوار است.  لذا سفارش و خرید پکیج های تصفیه پساب صنعتی دارای اهمیت بالایی میباشند. به دلیل پارامتر های متعدد که باید در عمل تصفیه رعایت شود، حساسیت در امر تولید دستگاه تصفیه فاضلاب نیز بسیار بالا است. از این رو انتخاب شرکت مناسب برای ساخت این تجهیزات اهمیت زیادی دارد. آریا صاف، یک شرکت با سابقه در زمینه طراحی و تولید انواع سیستم های تصفیه میباشد. این شرکت تجربه بالایی در ساخت و راه اندازی پکیج های سیستم تصفیه پساب صنعتی ( کارخانه ها و صنایع مختلف ) ، بهداشتی ، شهری ، انسانی دارد. لذا این شرکت از جمله بهترین مجری های این امر در بین شرکت های پیشگام در این صنعت می باشد.

اهمیت سفارش دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی :

به طور کلی فاضلاب های صنایع مختلف دارای مواد سمی و خطرناک برای انسان و محیط زیست میباشند. از این رو برای جلوگیری صدمات جدی به محیط، تصفیه این آبها بسیار مهم است. از طرفی هم در برخی از صنایع پس از تصفیه پساب ها امکان استفاده مجدد از آب وجود دارد. از این رو خرید و سفارش دستگاه تصفیه پساب صنعتی دارای اهمیت بالایی برای بسیاری از صنایع خواهد بود. باید توجه داشته باشید که تصفیه این آبها، حساسیت بالایی دارد. این ویژگی باعث شده که انتخاب شرکت مناسب جهت تهیه این دستگاه ها دشوار باشد. چرا که شرکت های تولید کننده این تجهیزات، باید تجربه بالایی در این زمینه داشته باشند. برخی از شرکت ها به دلیل نداشتن تجربه و دانش کافی، با تولید تجهیزاتی نامناسب هزینه های زیادی را به مخاطبین خود تحمیل میکنند. لذا باید سفارش خود را به شرکت های با تجربه سپرد. لذا انتخاب شرکت تصفیه آب و فاضلاب جهت تهیه این تجهیزات بسیار حائز اهمیت است. همچنین نباید اهمیت تصفیه فاضلاب صنعتی را برای محیط زیست و انسان نادیده گرفت. چرا که در تهیه این تجهیزات در زمینه های مختلف مانند تصفیه فاضلاب نساجی ، میتواند تا حد زیادی از آلودگی های زیست محیطی توسط این صنایع جلوگیری کند.

علت انتخاب شرکت تصفیه آب و فاضلاب آریا صاف :

علت و اهمیت انتخاب شرکت آریاصاف برای سفارش پکیج و دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی، سابقه بالای این شرکت درتولید این تجهیزات میباشد. آریاصاف دارای بیش از 25  سال سابقه طراحی سیستم های تصفیه فاضلاب است. این شرکت با استفاده از جدیدترین روش های تصفیه فاضلاب نیاز مشتریان را بر طرف میکند. با بکارگیری بهترین تجهیزات و قطعات در ساخت و تولید محصولات خود و همچنین استفاده از برترین متد ها و روش تصفیه فاضلابهای – SBR – لجن فعال – MBBR – IFAS – ZLD و … توانسته جایگاه ویژه ای در بین شرکت های همکار خود به دست بیاورد. از طرفی، شرکت تصفیه آب و فاضلاب آریاصاف، سوابق بسیار زیادی در زمینه تولید دستگاه های تصفیه آب صنعتی دارد. از این رو این شرکت تسلط کاملی در زمینه تصفیه تمامی آبها دارد.

به طور کلی شرکت تصفیه آب و فاضلاب نیاز به تجربه و دانش بالا در این زمینه دارد. به دلیل حساسیت بالا برای مصرف این آب ها و مشکلات قانونی در دفع آن ، نیاز است که به صورت اصولی تصفیه گردد. از این رو انتخاب شرکت مناسب برای تصفیه فاضلاب و پساب ها در این مورد بسیار مهم خواهد بود. این شرکت تجربه بالایی در زمینه طراحی و تولید جهت خرید دستگاه تصفیه پساب در زمینه های مختلف را دارد. لازم به ذکر است، شرکت آریاصاف تسلط کاملی به روند تولید سیستم ها با روش تصفیه هوازی و تصفیه بی هوازی فاضلاب صنعتی دارد. به طور کلی استفاده از روش تصفیه بیولوزیکی فاضلاب به همراه روش های دیگر میتواند اثربخشی تصفیه را چند برابر کند. همچنین در این شرکت لیست تمامی قطعات با مشخصات کامل آن را برای سفارش دهنده ارسال میکند. در این مورد این شرکت قیمت و هزینه نهایی تولید دستگاه را نیز به مشتری ارسال میکند. این لیست برای کمک به درک بهتر کیفیت دستگاه و همچنین جهت جلوگیری از سو استفاده های احتمالی کاربرد زیادی دارد. از طرف دیگر این شرکت به صورت مستقیم پکیج تصفیه را تولید میکند. لذا خرید و سفارش دستگاه تصفیه فاضلاب از شرکت آریاصاف سپاهان، با هزینه اندک صورت میگیرد. از این رو در بین لیست شرکت های تصفیه آب و فاضلاب، آریا صاف میتواند گزینه مناسبی برای تهیه این تجهیزات باشد.

تصفیه فاضلاب و پساب به روش بیولوژیکی

مزایای سفارش از شرکت تولید کننده دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی :

شرکت های تولید کننده سیستم تصفیه پساب معمولا به دلیل دانش و سابقه بالا در تولید این دستگاه ها، توانایی ساخت یک سیستم کاملا متناسب با عملکرد شما را دارند. همچنین به دلیل شناخت بهتر قطعات، نتیجه، کیفیت بهتری خواهد داشت. از طرفی تهیه و سفارش مستقیم از شرکت تولید کننده دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی هزینه کمتری دربر خواهد داشت. این مورد به دلیل نبود واسطه ها بین مشتریان و شرکت تولید کننده میباشد. یکی دیگر از مزایای سفارش این سیستمها از یک شرکت با سابقه ، امکان اعتماد بیشتر به آنها است. در واقع به دلیل سابقه بالاتر امکان ایجاد مشکل در دستگاه های تولید شده توسط آنها بسیار کمتر خواهد بود. از طرفی تولید کنندگان در این زمینه معمولا از جدیدترین روش ها برای تصفیه فاضلاب استفاده میکنند. بروز بودن این تجهیزات باعث افزایش کارایی آن ها خواهد شد.

پیش از سفارش دستگاه و پکیج تصفیه برای فاضلاب و پساب صنایع، بهتر است با مفهوم این دو عنوان بیشتر آشنا شوید.

تفاوت دستگاه پساب و فاضلاب صنعتی :

به طور کلی در تصفیه پساب ها و فاضلاب صنعتی از تجهیزات مشابه استفاده میشود. اما با این جال این دو عبارت یک معنا ندارند. آبهای آلوده توسط صنایع به دو دسته تقسیم میشوند. یکی از آن ها پسابهای صنعتی و دیگر فاضلاب صنعتی میباشد. فاضلاب به آبهایی گفته میشود که شامل پسماند های صنعتی است. البته بیشترین کاربرد این کلمه جهت بیان آبی است که توسط عوامل انسانی آلوده شده باشد. از طرفی پساب ها آبهای مصرفی در فرآیند تولید صنایع میباشند. این آب ها اغلب دارای مواد شیمیایی و خطرساز در خود هستند. تصفیه این دو مورد با توجه به مواد موجود در آن ها صورت میگیرد. این مورد به دلیل وجود مواد متفاوت در صنایع مختلف تفاوت بسیاری ایجاد میکند. لذا انتخاب روش ، تجهیزات و مراحل تصفیه باید با توجه به زمینه فعالیت و نتیجه آزمایش های صورت گرفته باشد. در واقع سفارش دستگاه تصفیه فاضلاب و پساب صنعتی در هر یک از صنایع متفاوت است. در این خصوص توضیحاتی در ادامه میدهیم. همچنین تفاوت تهیه این دستگاه در شرکت تصفیه فاضلاب صنعتی آریاصاف به دلیل استفاده از روش های نوین در آن دارای عملکرد بهتری نسبت به سایرین میباشد.

شناخت دستگاه تصفیه فاضلاب مناسب برای صنایع

همان طور که گفته شد در دستگاه  تولید شده توسط شرکت تصفیه فاضلاب آریاصاف از تجهیزات بهینه در آن استفاده میشود. این مورد در هزینه ها به خصوص برای صنایع بزرگ میتواند بسیار مفید باشد. با این حال به دلیل انواع مواد مورد استفاده در صنایع مختلف، آلاینده های فاضلاب و پساب در هر صنایع متفاوت است. از این رو روش های مختلفی برای تصفیه هر یک از پساب ها بکارگرفته میشود. به طور مثال در انجام سفارش دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی غذایی باید به موادی که در آب خروجی از این کارخانجات استفاده میشود، دقت شود. در خصوص پساب های صنایع تولید مواد غذایی، به دلیل وجود انواع متنوع این صنایع، عناصر متفاوتی نسبت به یک دیگر دارند. برای تشخیص نوع دقیق و خرید دستگاه تصفیه فاضلاب برای صنایع غذایی باید ابتدا پساب های آن مورد آزمایش قرار بگیرد. نتیجه آزمایش برای تهیه و تولید پکیج های تصفیه پسابها کاربرد بالایی دارد. برای مثال ساخت دستگاه تصفیه پساب صنایع پتروشیمی نیز دارای همین مراحل میباشد. از طرفی تهیه پکیج های صنعتی در صورتی که صنایع مورد نظر دارای فاضلاب های اندک باشد به صرفه تر است. چرا که در تصفیه فاضلاب صنایع کوچک مانند دامداری ها ، کشتارگاه ها ، قالیشویی و… مقادیر آب های خروجی بسیار اندک هستند. لذا به خصوص در زمینه قیمت، پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی میتواند گزینه بهتری باشد. ساخت این پکیج ها حتی در خصوص زمینه های وسیع تر مانند تصفیه فاضلاب غذایی و تصفیه پساب نساجی، کاربرد بالایی دارند. در ادامه توضیحات بیشتری در خصوص معرفی ساخت دستگاه تصفیه پساب برای مهمترین صنایع مختلف آورده شده است.

دستگاه تصفیه فاضلاب برای صنایع غذایی :

یکی از زمینه هایی که سفارش دستگاه تصفیه آب و فاضلاب در آن اهمیت دارد صنایع غذایی میباشد. همان طور که گفته شد پساب های این صنایع به دلیل گستردگی موضوع بسیار مختلف است. اما میتوان گفت که در تمامی زمینه ها، مواد آلی در آن به صورت فراوان وجود دارد. به عبارت دیگر در صنایع تولید موادغذایی عموماً این موارد دارای BOD و COD بالایی هستند. از این رو بهترین روش برای کاهش این مقادیر، استفاده از دستگاه ها و تجهیزات تصفیه آب به روش های بیولوژیکی میباشد. در این روش ها با استفاده از میکروارگانیسم ها که تغذیه آنها از مواد آلی تشکیل میشود، استفاده میکنند. در نتیجه این موجودات ریز به عنوان غذای خود از این مواد مصرف کرده که موجب کاهش عظیم مقادیر BOD و COD میشود.

دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی پتروشیمی :

ویژگی های دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی پتروشیمی با محصولات این صنعت ارتباط مستقیم دارد. محصولات صنایع پتروشیمی عموماً دارای مواد شیمیایی بوده که از طریق نفت تهیه میگردد. در واقع تولیدات این صنایع شامل مواد اولیه شیمیایی برای تولید صنایع مختلف است. این این مواد اولیه شامل حلال ها ، برخی از عناصر پاک کننده ها ، تولید مواد مورد نیاز برای تهیه لاستیک ها ، رزین ها و الیاف مصنوعی و… میباشد. این صنعت، آلوده ترین فاضلاب در بین تمامی کشور ها را به خود اختصاص میدهد.

برخی از مهمترین انواع آلودگی ها در پساب های صنایع پتروشیمی به شرح زیر است :

 • کربوهیدرات ها
 • مواد پاک کننده
 • پروتئین ها
 • انواع چربی های غیر قابل تجزیه توسط میکروارگانیسم ها
 • BOD
 • COD
 • TOC
 • کلریدها
 • فلزات سنگین
 • نیتروژن
 • ترمیبا غیر آلی سمی
 • فسفر، دی اکسید کربن
 • آمونیاک
 • متان
 • انواع باکتری های بیماری زا
 • شیگا
 • ویبریوکلرا
 • پرسینیا
 • و…

این موارد برخی از مهمترین آلودگی هایی است که باید توسط دستگاه تصفیه آب و فاضلاب صنعتی پتروشیمی حذف گردد. اما با این حال توجه داشته باشید که برای نتیجه بهتر، پیش از سفارش و تهیه پکیج تصفیه پساب ، باید فاضلاب را مورد آزمایش قرار دهید. در ادامه جهت بررسی تصفیه برخی از مواد ذکر شده از فاضلاب صنعتی، توضیحاتی داده خواهد شد.

اهمیت تصفیه BOD در فاضلاب های صنعتی :

برای اینکه اهمیت تصفیه BOD را در دستگاه تصفیه آب و فاضلاب صنعتی بیشتر توضیح دهیم، ابتدا باید شما اطلاعات کافی از این عبارت داشته باشید. در واقع اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی یا اکسیژن بیولوژیکی نام دیگر آن به اختصار BOD میباشد. این عبارت به مقدار اکسیژن محلول (DO) مورد نیاز میکروارگانیسم های هوازی، برای تجزیه مواد آلی موجود در نمونه آب در دمای معین و در یک دوره مورد مشخص گفته میشود. مقدار BOD معمولاً بر حسب میلی گرم اکسیژن در یک لیتر آب (mg/l) بیان می شود.
شهرداری ها می توانند از تست BOD برای تشخیص آلودگی آب در منابع عمومی خود استفاده کنند تا مطمئن شوند که برای مصرف انسان ایمن است. صنایع باید ارزش BOD خود را بدانند تا تشخیص دهند که چه زمانی فاضلاب تصفیه شده برای استفاده مجدد یا دفع بی خطر است. لذا پیش از سفارش دستگاه و پکیج تصفیه پیشرفته فاضلاب صنعتی برای صنایع مختلف به خصوص صنایع پتروشیمی، آزمایش فاضلاب و اطلاع دقیق از مقدار این ماده واجب است.

اهمیت خرید دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی برای صنایع لبنی :

اهمیت خرید دستگاه تصفیه پیشرفته فاضلاب صنعتی برای صنایع لبنی به دلیل میزان آبی است که این صنایع مصرف میکند. چرا که از طرف دیگر درصد عظیمی از این آب ها به عنوان پساب از چرخه خارج میشوند. از طرفی صنایع لبنی یکی منابع اصلی فرآوری مواد غذایی بوده که یکی از بیشترین موارد مصرف آب در بین صنایع است. مصرف آبها در این صنایع تا حدی بالا است که آب در تمام مراحل تولید در صنعت لبنیات، استفاده می شود. به دنبال این میزان استفاده از آب، میزان فاضلاب تخلیه شده از صنایع لبنی نیز فراوان خواهد بود. به همین دلیل، تصفیه پسماندهای لبنی قبل از دفع بسیار مهم میباشد.

برای تهیه تجهیزات مرتبط، لازم است بدانیم که فرآیندها در صنایع لبنی چگونه انجام می شوند. در صنایع لبنی محصولات بسیار متنوعی وجود دارند. اما عمده که محصول شامل شیر پاستوریزه و استریل، ماست، آیران، پنیر، خامه، کره، بستنی و شیرخشک است. فاضلاب هم از تولید محصولات و هم از واحدهای بسته بندی تولید می شود.

تصفیه فاضلاب برای کشاورزی :

برخی از آب های مورد استفاده در صنایع کشاورزی را میتوان دوباره استفاده کرد. این مورد در هزینه های مصرفی در این صنایع بسیار تأثیرگذار میباشد. به طور کی نوع پساب در این فعالیت، به دلیل استفاده خاص به خصوص نوع مکانیزه آن ها، دارای مقادری بالایی از کود های شیمیایی و آفت کش ها است. این مواد نیز شامل هیدروکربن هالوژنه (یا همان هالوکربن ها که مواد سمی و سرطان زا هستند ) , ddt, آلودین و پاراتیون به عنوان یک ترکیب فسفر دار می باشند. برای حذف این مواد از روش های بسیار متنوعی استفاده می کنند. به طور کلی برای معرفی مهمترین دستگاه تصفیه پیشرفته فاضلاب، میتوان به روش بیولوژیکی و انواع فیلتراسیون، مانند آلترافیلتر و اسمز معکوس اشاره کرد. آب های تصفیه شده دوباره به چرخه مصرف بازمیگردند. اما با این حال اغلب استفاده از آن ها در مصارف متفاوت صورت میگیرد. در آخر نیز باید گفت که استفاده از دستگاه تصفیه پساب ها جهت استفاده در صنایع کشاورزی به صورت مکانیزه است.

اهمیت خرید دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی برای نساجی :

یکی از مهم ترین آلودگی های زیست محیطی مربوط به پساب های صنعتی میباشد. از طرفی هم بین این صنایع ، تصفیه پساب نساجی به دلیل وجود مهمترین عوامل آلودگی در محیط زیست، دارای اهمیت بالای است. لذا به دلیل حفظ محیط زیست، لذا طرف از سازمان های مربوطه، وجود انواع تصفیه خانه فاضلاب کوچک صنعتی برای این صنایع لازم شده است. در واقع تصفیه فاضلاب نساجی به دلیل دارا بودن مقادیر بالای رنگ ها و مواد شیمیایی دیگر بالاترین اهمیت را پس از صنایع پتروشیمی به خود اختصاص میدهد. به طور کلی فاضلاب های این صنعت دارای مواد مختلفی هستند.
فاضلاب نساجی ( به انگلیسی Textile industry wastewater به ختصار TWW ) دارای رنگ های قوی و مقدار زیادی از مواد شیمیایی و مواد کمکی (مواد مورد استفاده در تولید رنگ ها مانند حلال های شیمیایی) در آن میباشد. ورود این مواد به محیط زیست به خصوص در دریا ها جذب نور را محدود می کند. این عامل، اکوسیستم های آبی را به شدت تحت تأثیر خود قرار خواهد داد. از این رو اهمیت و کاربرد خرید دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی برای صنایع نساحی بسیار بالا بوده و الزامی میباشد. از طرفی به دلیل مواد سمی موجود در پسابهای نساجی، مراحل تصفیه فاضلاب در این صنایع، تفاوت زیادی با سایرین دارد. ویژگی های مهم زیادی در فاضلاب های صنعتی وجود دارد. این ویژگی ها باعث اهمیت تصفیه این آبها شده است. در این خصوص در ادامه توضیحاتی پیرامون این موضوع به شما داده میشود.

مواد مهم در تصفیه فاضلاب صنعتی نساجی :

همان طور که گفته شد، به دلیل وجود مواد شیمیایی در این پساب ها که رنگ ها را تشکیل میدهند، همچنین به دلیل وجود مشتقات نفتی دیگر که حلال این رنگ ها هستند، تصفیه فاضلاب این صنایع دارای اهمیت بالایی می باشد. فاضلاب نساجی یکی از آبهای خطرساز بوده و تصفیه آن بسیار چالش برانگیز است. عملیات جداسازی غشایی به دلیل ترکیب پیچیده و وجود اجزای واکنش پذیر در این صنایع میتواند مشکللات زیادی را داشته باشد. از طرفی عدم تصفیه صحیح این پساب ها، مشکلات بسیاری را ایجاد میکند. به طور کلی جهت عملیات جداسازی این مواد از اسمز معکوس، نانوفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون و فناوری بیوراکتور غشایی استفاده میشود. با این حال، برای همه این رویکردها، رسوب یک مانع بزرگ برای اجرای تصفیه فاضلاب صنعتی در مقیاس کامل است. غشاهای اسمز رو به جلو (FO) اخیراً توجه قابل توجهی را به خود جلب کرده اند. زیرا تمایل کم رسوب غشاء FO، آنها را به مکملی جذاب برای روش های موجود تبدیل می کند. در برخی موارد عناصر مهم FO را با برخی از پیشرفت‌های کنونی غشاء FO، از جمله غشاهای بیومیمتیک آکواپورین FO، ارائه می دهند. در انتها به کمک روش های مشابه از این موارد برای تغلیظ رنگ‌های نساجی استفاده می کنند.

دستگاه تصفیه فاضلاب در صنعت کاغذ سازی :

تهیه و خرید دستگاه تصفیه پیشرفته فاضلاب و پساب صنعتی در صنایع کاغذ سازی به دلیل وجود برخی ترکیبات شیمیایی در آبهای خروجی این صنایع بسیار مهم میباشند. در واقع در این آبها مقادیر بالایی از مواد آلی وجود دارد. در تمامی آب های طبیعی تا حدی برخی از این مواد وجود دارد. در صورتی که مقادیر این مواد در آب های طبیعی، با ریزش پساب های صنایع کاغذ سازی به آن افزایش پیدا کند، باعث کاهش اکسیژن محلول در آب میشود. همچنین در صورتی که این فاضلاب به آب های روان بریزند نتیجه آن ریزش مواد آلی به دریا و اقیانوس هاست. این مورد حیات جانوران آبزی را به شدت تحت تأثیر قرار میدهد. از طرفی به دلیل وجود رنگدانه ها در پسابهای تولیدی توسط برخی از این صنایع ( جهت تولید کاغذ های رنگی و برخی موارد دیگر ) باعث کدر شدن آب و در نتیجه کاهش نور خورشید به داخل آن میشود. در برخی موارد به خصوص گیاهان آبزی این مورد باعث عدم رشد گیاه و در نتیجه تداخل در زندگی موجودات وابسته به آن خواهد شد.

دستگاه تصفیه پساب صنعتی در صنایع دارویی و موارد مرتبط با دارو سازی :

به طور کلی در ساخت داروها موارد شیمیایی و خوراکی فراوانی وجو دارد. همچنین به دلیل اهمیت پاکیزگی و استریل بودن محصول تولیدی ، به طور متداول تجهیزات در این صنایع با مواد مختلف استریل میشوند. در ترکیبات فاضلاب این صنایع، مواد مختلف دارویی وجود دارد. که این مورد یکی از عوامل مهم در خرید و سفارش دستگاه تصفیه پیشرفته فاضلاب در صنعت دارویی است. اما به دلیل میزان مصرف این صنعت از آب به طور مداوم، وجود این تجهیزات در صنعت داروسازی میتوان تا حد بسیار زیادی از هزینه ها جلوگیری کند. همچنین مصرف آب نیز بسیار کاهش پیدا کرده و از این رو منابع کمتری از آبها برای این صنایع لازم خواهد بود. با این وجود روش های زیادی برای تصفیه و حذف تمامی موارد مرتبط با فاضلاب ها و پساب های صنعتی دارویی وجود ندارد. از طرفی استفاده از روش های غشایی در کنار دیگر مراحل تصفیه فیزیکی تصفیه فاضلاب صنعتی ، میتواند تأثیر بسیار بالایی داشته باشد. اما همچنین استفاده از آب تصفیه شده، دارای محدودیت های اندکی خواهد شد.

کاربرد سفارش پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی چیست :

به طور کلی خرید و سفارش پکیج ها و سیستم تصفیه پساب صنعتی برای کارخانه ها و شرکت های صنایع غذایی ،  صنایع و کارخانه پلاستیک سازی ،کارخانه مواد شوینده، نساجی، نیروگاه ها و سایر کارخانجات کاربرد دارد. هر یک از این سیستم ها با توجه به میزان و نوع آلاینده های فاضلاب ساخته می شود .

در صورتی که به دنبال خرید پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، شهری یا بهداشتی هستید، قبل از تماس با شرکت های مربوطه، باید در مورد استاندارد های آب، اطلاع داشته باشید. در واقع باید دانست که بعد از عبور از سیستم تصفیه پساب صنعتی ، شهری و یا بهداشتی ، آب ها قرار است در چه کاری مصرف شده، و یا در چه بخشی تخلیه شود . این پارامتر تعیین می کند که پساب تا چه حدی نیاز به تصفیه دارد. این مقادیر توسط استاندارد های سازمان محیط زیست پیش بینی شده است. از طرفی شناخت این موارد در سفارش دستگاه تصفیه پساب های صنعتی بسیار مهم است. به طور کلی استاندارد های سازمان محیط زیست دارای 4 حالت و به شرح زیر می باشد :

1- تخلیه پساب در آب های سطحی و آب های رودخانه ها و …

2- استفاده از پساب تصفیه شده به منظور کشاورزی

3- تخلیه پساب های تصفیه شده در چاه های جاذب فاضلاب

4-تخلیه در تصفیه خانه شهرک صنعتی

به طور کلی در این پکیج ها صفر تا صد تصفیه فاضلاب در یک محفظه نسبتاً کوچک انجام میگیرد. این مورد باعث افزایش کارایی در کنار سهولت در بکارگیری آن خواهد شد. از طرفی به دلیل نیاز به فضای کمتر در سیستم، این مورد هزینه ها را نیز به صورت غیر مستقیم کاهش خواهد داد. لذا برای صنایع ، استفاده از پکیج ها کاربرد بالایی خواهد داشت.

تفاوت استفاده از تصفیه خانه فاضلاب صنعتی و پکیج ها :

در پکیج ها عملکرد مشابه تصفیه خانه است. با این حال در تصفیه خانه فاضلاب کوچک صنعتی، پساب ها به مقادیر بسیار بیشتر تصفیه میشوند. البته باید گفت که تصفیه خانه زمان بیشتری برای تکمیل عملیات خود نیاز خواهد داشت. اما از طرفی با اینکه پکیج ها مقادیر کمتری در هر نوبت تصفیه میکنند، با اینحال عملیات تصفیه را با سرعت بالاتری انجام میدهند. این مورد به خصوص در صنایع و فعالیت های کوچکتر مانند فاضلاب صنایع غذایی، تصفیه فاضلاب آبکاری و همچنین تصفیه فاضلاب کشتارگاه مرغ و دام کاربرد فراوانی دارد. این مورد به دلیل مقادیر کمتر فاضلاب در این صنایع و همچنین نیاز آن ها به سرعت بالاتر در تصفیه میباشد. با این حال استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب و پساب های صنعتی در صنایع بزرگ مانند صنعت پتروشی و نساجی نیز استفاده های زیادی دارند.

نحوه طراحی تصفیه خانه فاضلاب :

طراحی کلی کارخانه تصفیه خانه فاضلاب شامل 4 مرحله است:

 1. مرحله اولیه که شامل غربالگری : تمرکز در این مرحله از طراحی تصفیه خانه فاضلاب صنعتی بر روی برداشتن ریزه کاری و رسوب است.
 2. در این مرحله از طراحی تصفیه خانه  شامل مرحله ثانویه که از بیوراکتور تشکیل شده است.
 3. در مرحله جهت تصفیه فاضلاب صنعتی، نیتروژن از آن حذف میشود.
 4. در انتهاب نیز در طراحی کارخانه فاضلاب صنعتی، به جذب و کنترل pH توجه میشود.

در ادامه جهت بررسی مهمترین مراحل طراحی و ساخت تصفیه خانه فاضلاب صنعتی توضیحاتی داده میشود.

غربالگری در طراحی تصفیه خانه فاضلاب صنعتی :

صفحه نمایش معمولا از سیم گوه تشکیل شده است. در دو فاز انجام می شود. در مرحله 1 که به آن غربالگری درشت نیز می گویند، اندازه دهانه 20-30 میلی متر است. اجسام بزرگ را می گیرد. در مرحله دوم که غربالگری ظریف نامیده می شود، دهانه ها بین 1.5 تا 6.4 میلی متر متغیر است. سطح مقطع صفحه نمایش ها معمولاً 1 میلی متر مربع است.

بیوراکتور بستر شنی :

یک بیوراکتور بسته بندی شده با ماسه با اندازه ذرات موثر 0.3-0.5 میلی متر. ضریب یکنواختی (معیار تشابه شکل و اندازه در ذرات ماسه) شن و ماسه 4 است. با فرض حذف 30% BOD توسط ته نشینی، حدود 92% حذف BOD در این راکتور صورت می گیرد.

هضم لجن در ساخت دستگاه و تصفیه خانه فاضلاب صنعتی :

هضم لجن شامل تصفیه ضایعات آلی بسیار غلیظ در غیاب اکسیژن توسط باکتری های بی هوازی است. لجن خشک شده به مخزن RCC استوانه ای به قطر 6 متر و ارتفاع لجن در مخزن 6 متر تغذیه می شود.

واحد کنترل pH :

آب تخلیه شده به نهرها نباید بسیار اسیدی و قلیایی باشد. pH تخلیه قابل قبول 6:5. pH آب در مخزن اندازه گیری می شود که به عنوان ورودی به یک کنترل کننده عمل می کند. اگر pH نزدیک به 6.5 نباشد، جریان خروجی قطع می شود.

نحوه صحیح تهیه دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی :

نحوه صحیح تهیه دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی به این صورت است که باید توانایی کاهش مقادیر آلوگی را تا اندازه استاندارد آن، داشته باشد. برای هر یک از عملکرد های گفته شده، یک میزان مشخصی برای آب صنایع در نظر گرفته شده است. این استاندارد ها توسط تمامی شرکت های تصفیه آب و فاضلاب، رعایت می شود. نحوه استفاده از تجهیزات به این صورت است که هر چه نوع فاضلاب از نظر این استاندارد ها حساس تر باشد ، نوع تجهیزات مورد استفاده نیز باید توان بالاتری داشته باشد. لذا برای هر یک از این موارد، به تهیه و استفاده از سیستم تصفیه پساب خاص خود نیاز خواهد شد. از طرفی انواع دستگاه های تصفیه فاضلاب برای موضوعات مختلف، دارای تجهیزات متفاوتی است. همان طور که اشاره شد هر یک از این پساب ها در صنایع مختلف دارای نوع خاصی از آلودگی بوده که از این رو شیوه خود را نیز برای تصفیه و حذف موارد مربوطه استفاده میکنند. چرا که در مواردی تنها میتوان از یک نوع دستگاه تصفیه پیشرفته فاضلاب خاص استفاده کرد. برای مثال در فاضلاب های مسکونی ، برای مجتمع های بزرگتر به سپتیک تانک هایی با قدرت تصفیه بالاتر نیاز میباشد. از این رو توجه به موضوع فعالیت و استاندارد ها، در سفارش و خرید دستگاه های فاضلاب صنعتی، اهمیت بالایی دارد. همچنین در برخی از فعالیت ها برای استفاده مجدد از آب ها از پکیج های تصفیه فاضلاب برای تولید آب های خاکستری استفاده میشود. در ادامه توضیحات کوچکی در این خصوص می دهیم.

پکیج تصفیه آب و فاضلاب خاکستری در مصارف صنعتی :

در پکیج های تصفیه آب و فاضلاب خاکستری 50 تا 80 درصد از مواد محلول در آب را گرفته و کیفیت آن را برای بسیاری مصارف صنعتی و مسکونی آماده میکنند. اما پیش از آن باید شما تعریف درستی از آب خاکستری داشته باشید. در سیستم های تصفیه فاضلاب صنعتی، آب خاکستری به فاضلابی گفته می شود که در داخل کشور بدون احتساب فاضلاب تولید می شود. فاضلاب عمدتاً به دلیل چگالی بیشتر بارگذاری آلی با آب خاکستری متفاوت است. با تصفیه موثر، آب خاکستری می تواند برای کاربردهای مختلف مانند آبیاری، شستشوی توالت، لباسشویی و غیره استفاده زیادی داشته باشد. مواد مغذی مانند نیتروژن و فسفر در آب خاکستری یافت می شود و به عنوان منبع غذایی فوق العاده برای این گیاهان ارائه می شود. آب خاکستری که برای آبیاری استفاده می شود باید تصفیه شود زیرا هنوز هم ذرات زیادی دارد و در غیر این صورت سیستم آبیاری را مسدود می کند.

اهمیت استفاده از سیستم پیش تصفیه فاضلاب صنعتی :

برای عملکرد بهتر سیستم ها شما میتوانید از تجهیزات پیش تصفیه فاضلاب صنعتی نیز استفاده کنید. این سیستم ها میتوانند کیفیت آب را افزایش و مقادیر TDS را تا حد زیادی کاهش دهند. این مورد به روی سرعت سیستم تا حد زیادی تأثیر می گذارد. از طرفی این تجهیزات به طور مستقیم باعث کاهش هزینه های نگهداری از سیستم می شود. با این حال در مصارف کوچک که دارای TDS کمتری هستند (مانند تصفیه فاضلاب کارواش ها و کشتارگاه ها)، استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی بدون استفاده از سیستم های پیش تصفیه مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

تصفیه فاضلاب صنعتی و پساب تصفیه خانه های

اجزای تصفیه پساب صنعتی :

همان طور که گفته شد ، یکی از عوامل مهم در خرید و سفارش پکیج تصفیه فاضلاب شناخت، اجزای فاضلاب صنعتی میباشد.  هر یک از این اجزا با خطرات فاضلاب های صنعتی برای محیط زیست ارتباط بالایی دارد. از این رو حذف هر یک از این مواد دارای اهمیت بالایی میباشد. همچنین برای تصفیه هر یک از اجزای پساب صنعتی نیاز به تجهیزات خاصی است. به طور کلی مواد آلی سهم زیادی از اجزای فاضلاب را به خود اختصاص میدهند. این مواد که در طی فرآیند های تولید محصولات در صنایع تولید می شوند، خطرات جدی برای محیط زیست ایجاد میکند. به طور کلی استفاده از میکروارگانیسم ها برای حذف این موارد کاربرد زیادی دارد.

در جدول زیر اجزای این فاضلابها به همراه میزان استاندارد آن، آورده شده است.

 

پارامتر آبهای جاری مصارف کشاورزی تخلیه به چاه جاذب  تصفیه خانه شهرک صنعتی
PH 6.5-8.5 5-9 6-8.5 6.5-8.5
Color Max75 Max75 Max75
Turbidity Max50 Max50
TDS
TSS Max40

لحظه ای Max60

Max100 Max300
DO min2 min2
COD Max60

لحظه ای Max100

Max60

لحظه ای Max100

Max200 Max2000
BOD Max30

لحظه ای Max50

Max30

لحظه ای Max50

Max100 Max1000
T.Coliforms Max1000 Max1000 Max1000
F.coliforms Max4000 Max4000 Max4000

منظور از TSS در تصفیه پساب :

به طور کلی، TSS در تصفیه فاضلاب صنعتی به مقدار کل مواد جامد معلق در آب های فاضلاب گفته میشود. به عبارت دیگر، این عبارت به تمامی مواد جامدی که بر اثر فرآیند تولید و مصرف محصولات به آب اضافه شده است گفته میشود. میزان تی اس اس یکی از مقادیر مهم در خصوص تهیه سیستم ها و دستگاه های تصفیه پساب صنعتی میباشد. پیش از تهیه این تجهیزات آزمایش هایی انجام میشود که طی آن مقدار این مواد را تشخیص میدهند. مقدار tss به جهت ارتباط با میزان آلایندگی در تعیین نوع فیلتر ها و برخی از تجهیزات مرتبط کاربرد دارد. به طور کلی در این تجهیزات  ، این پارامتر را با فیلتر های دانه درشت و ریز پایین میآورند. از این رو برای خرید و تولید این دستگاه ها مقدار TSS نقشی تعیین کننده دارد. در واقع این مقادیر یکی از شاخص های اصلی در سفارش سیستم تصفیه پساب صنعتی در برخی از صنایع مهم میباشد. بر خلاف تصور بعضی از افراد TDS و TSS تفاوت زیادی با یک دیگر دارند. منظور از TDS مقدار کل مواد موجود در آبها است. در حالی که مقدار TSS تنها شامل مواد جامد بزرگتر از 2 میکرون است.

از این رو قبل از اینکه به خرید و سفارش دستگاه تصفیه پساب و فاضلاب صنعتی و پساب بهداشتی ، انسانی و … برای کارخانه ، هتل ، و … اقدام کنید. در صورتی که برای این امر سر در گم هستید و نمیدانید کدام عملکرد برای شما مناسب تر است. برای دریافت مشاوره رایگان در مورد مراحل این کار و روند اداری و اطلاع از استاندارد های سازمان محیط زیست و سازمان بهداشت ایران و یا استعلام قیمت ، با کارشناسان شرکت تصفیه اب و فاضلاب آریاصاف  تماس بگیرید . کارشناسان شرکت آریا صاف لیست قطعات را با توجه به نیاز فعالیت شما و مقادیر مربوط به فاضلاب و پساب شماتهیه میکنند.

لازم به ذکر است که قیمت ها در شرکت تولید کننده دستگاه تصفیه فاضلاب آریاصاف، بر اساس نوع کاربرد شما، به صورت بهینه انتخاب میشود. این عملکرد در هزینه های استفاده از دستگاه صرفه جویی میکند. لازم به ذکر است که تهیه بهینه این تجهیزات، قیمت و هزینه نگهداری و استفاده از دستگاه تصفیه پساب ها را کاهش میدهد. به همین دلیل استفاده از دستگاه بهینه دارای اهمیت بالایی است. از طرفی نیز هزینه تصفیه فاضلاب صنعتی در برخی از روش های بکارگرفته شده به خصوص در تصفیه خانه فاضلاب کوچک ، بسیار فراوان میباشد.

هزینه های سفارش دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی :

در گذشته، هزینه های سفارش و تولید تصفیه فاضلاب بسیار بالا بوده است.  به دلیل عدم وجود تجهیزات امروزی، در سال های گذشته با روش ها و دستگاه های سنتی اقدام به تصفیه پساب ها میکردند. این مورد هزینه بسیاری را در بر داشت. همچنین برای ایجاد یک تصفیه خانه به فضای بسیار بزرگی نیاز بود. اما امروزه به دلیل وجود پکیج های تصفیه آب فاضلاب صنعتی با روش های نوین این هزینه ها تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرده است. در این روش ها به دلیل استفاده از روش های فیلتراسیون و بیولوژیکی عملیات تصفیه پساب ها را با سهولت بالا و هزینه کمتری انجام میدهند. از طرفی شیوه های فراوانی برای این عملیات ایجاد شده که هر یک از آن ها ویژگی های مخصوص به خود را داشته و نیاز به تجهیزات خاصی در آن ها میباشد.

در مقایسه روش های تصفیه فاضلاب می بینیم که این سیستم ها عملکرد بسیار متفاوتی دارند. با این جال شرکت آریاصاف توانایی تولید تجهیزات مورد نیاز در هر یک از این روش ها را دارد. تولید این تجهیزات تصفیه پساب صنعتی در شرکت تصفیه آب و فاضلاب آریا صاف با روش های مرسوم در این سیستم ها به صورت صنعتی ، شهری و بهداشتی به شرح زیر می باشند :

1-  روش IFAS

2- روش MBBR

3-تصفیه فاضلاب به روش MBR

4-روش ZLD

5- روش USBF

6- تصفیه فاضلابها به روش DAF

7- تصفیه فاضلاب به روش GRD

هر یک از روش های فوق ممکن است بسته به شرایط محیطی ، شرایط و میزان آلودگی فاضلاب و … مورد استفاده قرار بگیرد. لذا توصیه میشود که پیش از تهیه و سفارش دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی ، پساب صنایع خود را مورد آزمایش قرار دهید. در زیر برخی از مهمترین این موارد را تعریف خواهیم کرد.

روش IFAS در دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی :

در شرکت های تولید کننده، روش IFAS برای دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی یکی از روشهای مهم در دسته فعالیت های تصفیه به صورت لجن فعال میباشد. البته محیط رشد در این روش متصل به حوضه هوادهی نیست. بنابراین، در فرآیند IFASو MLSS مانند فرآیند لجن فعال معمولی، فاضلاب عها در مخزن هوادهی نگهداری شده و محیط رشد در این مخازن به آن اضافه می شود. این ویژگی در مخازن هوادهی، کارایی این مخازن را افزایش می‌دهد. این مورد یکی از موارد با اهمیت در تهیه و سفارش دستگاه تصفیه آب فاضلاب صنعتی در روش IFAS است. در این روش مزایای بسیاری دارد که در ادامه به مهمترین آن ها اشاره شده است :

 • فرآیند هیبریدی تجزیه زیستی را از طریق زیست توده، به صورت معلق و پیوسته فراهم می کند.
 • این روش به کاهش نرخ بارگیری جامدات شفاف کننده کمک می کند. چرا که بسیاری از زیست توده ها درون راکتور در محیط رشد متصل باقی می مانند.
 • توسعه ساختار جامعه میکروبی متنوع را فراهم می کند. عملکرد فرآیند را بهبود می بخشد. در نتیجه بار سمی و شوک فرآیند را افزایش می دهد.

دستگاه های تصفیه فاضلاب به روش MBBR :

دستگاه ها در روش MBBR با کمک میکروارگانیسم ها عملیات تصفیه را انجام میدهند. به طور کلی دستگاه تصفیه فاضلاب به روش MBBR یک فرآیند بیولوژیکی است. در واقع این روش برخلاف یک فرآیند شیمیایی یا مکانیکی عمل میکند. با این حال عملکرد در این تجهیزات تفاوت زیادی با روش های دیگر در این دسته بندی دارد. در ادامه فرآیند تصفیه با این روش را به صورت مختصر برسی میکنیم.

در فرآیند تصفیه بیولوژیکی فاضلاب ، از موجودات کوچکی مانند باکتری ها و میکروارگانیسم ها برای تجزیه زباله استفاده می شود. در واقع در فرآینده بیولوژیکی از فرآیندهای سلولی طبیعی، برای تجزیه این زباله ها استفاده می کنند.

هنگامی که میکروارگانیسم های خاصی وارد فاضلاب می شوند، زباله هایی را که با آنها برخورد می کنند مصرف می کنند. این ویژگی به طبیعت اجازه می دهد که ثبات خود را حفظ کند. برای ضایعات پیچیده در آب، میکروارگانیسم ها می توانند، آنها را به مواد ساده تر تبدیل کنند. در واقع مراحل تصفیه فاضلاب بیولوژیکی برای حذف برخی مواد آلی استفاده میشود. فرآیندهای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب ، به تنهایی یا به عنوان بخشی از فرآیند تصفیه آب جامع تر و اقتصادی تر هستند.

معرفی روش MBR و تفاوت آن با دستگاه تصفیه فاضلاب MBBR :

نام کامل روش MBR غشاء بیوراکتور است. در واقع عملکرد دستگاه تصفیه فاضلاب این روش ، فرآیند بهبود یافته روش لجن فعال است. در اصل جایگزینی مخزن ته نشینی ثانویه با غشای MBR، برای کاهش فضای کف و حجم لجن میباشد. در واقع این شیوه در ترکیب با میکروارگانیسم ها استفاده میشود. به طور کلی خرید و سفارش دستگاه تصفیه فاضلاب MBR، برای استفاده از مزایای روش غشایی در کنار مزایای روش لجن فعال صورت میگیرد. از طرف دیگر نام کامل MBBR، یک راکتور بیوفیلم بستر متحرک است. همان طور که گفته شد این روش یک فرآیند بهبود یافته از روش بیوفیلم است. هسته اصلی افزایش محتوای میکروارگانیسم واحد در راکتور، با استفاده از غشاء به عنوان یک عامل برای بهبود کارایی تصفیه استفاه شده، که عملکردی متفاوت دارد.

معرفی روش ZLD برای تصفیه فاضلاب های صنعتی :

روش ZLD در تهیه و سفارش دستگاه تصفیه آب فاضلاب صنعتی به دلیل هزینه کم در مقابل کیفیت مناسب آب خروجی آن، دارای اهمیت بسیار بالایی میباشد. در واقع روش ZLD یک فرآیند تصفیه بوده که هدف آن حذف تمام زباله های مایع از یک سیستم میباشد. تاکید این روش بر کاهش مقرون به صرفه اقتصادی در حجم پساب ها و تولید آب تمیز قابل استفاده مجدد است. فن‌آوری‌های بکارگرفته شده در روش ZLD به طور سنتی شامل فن‌آوری‌هایی مانند تغلیظ‌کننده‌ های آب نمک و کریستالایزرها هستند. اگرچه سیستم‌های تبخیر/کریستالیزاسیون بیشترین استفاده را در فرآیندهای ZLD دارند، اما سایر فناوری‌ها (ED/EDR، FO و MD ) با بازده بالا در حال گسترش هستند. همچنین این روش در ترکیب‌های مختلف به منظور کاهش هزینه‌ها و افزایش کارایی سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معرفی روش تصفیه فاضلای USBF چیست :

فیلتراسیون لجن بالارونده (USBF) یک فناوری نوآورانه در فرآیند لجن فعال میباشد. این شیوه در دسته بندی تصفیه بیولوژیکی قرار میگیرد. در واقع دستگاه های تصفیه فاضلاب صنعتی به روش USBF نیز از میکروارگانیسم ها برای انجام عملیات پاک سازی آلاینده ها در پساب استفاده می کنند. البته این مورد تفاوت زیادی با روشهای دیگر دارد. به طور کلی USBF یک فرآیند جدید تصفیه بیولوژیکی فاضلاب بوده که این روزها در اصلاح لجن فعال ارائه شده است. همچنین باید گفت که فیلتراسیون لجن بالارونده (USBF) هوازی است. این روش باعث تولید لایه های لجن در بخش هایی از سیستم شده که تمام لخته های بیولوژیکی و جامدات معلق که در حوضه هوادهی وجود دارند از این لایه عبور می کنند. از این روش میتوان در مواردی مانند تصفیه فاضلاب صنعتی نیز استفاده کرد.

روش DAF در دستگاه تصفیه فاضلاب و پساب صنعتی :

روش فلوتاسیون هوای محلول به اختصار DAF گفته میشود. این روش تفاوت بسیاری با روش های دیگر برای انجام تصفیه فاضلابها دارد. در DAF عملکرد سیستم ها بر اساس ایجاد حباب هوا برای انجام عملیات تصفیه پساب صنعتی میباشد. در این روش پس از ایجاد حباب ها و انتقال مواد جامدات معلق به سطح، به وسیله تجهیزات خاص این مواد از سطح آب برداشت میشوند. به طور کلی سفارش و خرید دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی به روش DAF برای صنایعی به کار میرود که دارای TSS ، BOD و انواع روغن های طبیعی و صنعتی مانند گریس ها هستند ، استفاده زیادی میشود. این مواد پس از آنکه به وسیله حباب های ریز ایجاد شده به سطح انتقال یافته و به کمک یک کفگیر خاص به داخل یک قیف مخصوص هدایت شده که در آن ها فرآیند تصفیه و حداسازی ادامه میابد.

برای تماس کلیک کنید

پاسخگویی ۲۴ ساعته در ایام تعطیل

مشاهده لیست قیمت

واتس اپ

ارتباط در واتس آپ (آنلاین)