دانستی های علمی, فاضلاب

مشکلات آلودگی آب
0 (0)

منظور از آب آلوده مشکلات به وجود آده توسط آلودگی آب ها بر سلامت انسان و گیاهان و حیوانات

منظور از آلودگی آب، آلودگی شیمیایی، میکروبی و آلودگی با مواد زاید آب دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، اقیانوس‌ها و آب‌های زیرزمینی است هنگامی که آلودگی‌ها به طور مستقیم یا غیر مستقیم بدون تصفیه از مواد ترکیبی مضر در آب‌ ها تخلیه می‌شوند، آلودگی آب‌ ها بیشتر خواهند شد آب آلوده مشکلات بسیاری را با خود به همراه دارد از که این مشکلات آلودگی آب‌ بر گیاهان و ارگانیستم‌های زنده‌ای درون این آب‌ها اثر می‌گذارند به همین منظور باید با شناخت آن ها کنترل بیشتری بر روی آن ها داشته باشیم.

معمولا در همه موارد، این اثرات علاوه بر گونه‌های منفرد و جمعی، گروه‌های زیستی طبیعی را نیز تحت تاثیر قرار میدهند.

مشکلات آلودگی آب:

آلودگی آب یک مشکل بزرگ جهانی است که به ارزیابی مداوم و تجدیدنظر در سیاست منابع آبی در همه سطوح احتیاج دارد (از آب‌های بین‌المللی تا آب‌های درون مرزی و چاه‌ها) همواره اشاره شده‌است که آلودگی آب علت مرگ و میر در سراسر جهان است، تا حدی که روزانه بیش از ۱۴۰۰۰ نفر در اثر آلودگی آب جان خود را از دست میدهند.

برآوردی نشان می‌دهد که ۷۰۰ میلیون هندی به توالت مناسب دسترسی ندارند، و روزانه ۱۰۰۰ کودک هندی از اسهال و استفراغ می‌میرد.

حدودا ۹۰ درصد از شهرهای داخل کشور چین از دارای سطوح آب های آلوده هستند، و نزدیک به ۵۰۰ میلیون نفر به آب آشامیدنی دسترسی ندارند. با این حال همزمان با مسئله بحران آلودگی آب در کشوهای در حال توسعه، کشورهای صنعتی شده به درستی با مشکلات کمبود آب مدریت میکنند.

در تازه ترین گزارش در سطح ملی در خصوص کیفیت آب در آمریکا، ۴۵ درصد جویبارهای ارزیابی شده بر حسب مایل، ۴۷ درصد دریاچه‌های ارزیابی شده به هکتار، و ۳۲ درصد خلیج‌ها و مصب رودها بر حسب مایل مربع، در دسته آلوده رده بندی شده‌اند.

چه زمانی آب آلوده میشود :

عموما زمانی آب آلوده می‌شود که تحت تاثیر آلاینده‌های مرتبط با برخورد و تماس بشر قرار گرفته باشد، در حالیکه هیچ گونه استفاده انسانی، مانند آب آشامیدنی، را به همراه ندارد یا/و به منظور حمایت از اعضای جامعه هم زیستانش دستخوش یک تغییر مشخص در قابلیت‌هایش شده باشد، مثل ماهی‌ها.

پدیده‌های طبیعی مانند آتشفشان‌ها، طوفان‌ها، و زلزله‌ها نیز تغییرات عظیمی را در کیفیت آب و وضعیت بوم شناختی آن باعث می‌شوند. آبهای سطحی و زیرزمینی با این که با هم مرتبطند، اما در مطالعات و دسته بندی‌ها دو منبع جدا درنظرگرفته می‌شوند. آبهای سطحی جذب خاک می‌شوند و آب‌های زیرزمینی را پدید می‌آورند. برعکس آبهای زیرزمینی نیز می‌توانند منابع آبهای سطحی را تغذیه کنند.

معمولاً منابع آلودگی آبهای سطحی به دو گروه بر اساس منشاء آنها دسته بندی می‌شوند. منابع محلی (نقطه‌ای): منابع نقطه‌ای آلودگی آب به آلودگی‌هایی گفته می‌شود که از طریق آبراهه‌ای از یک منبع مجزا و متمایز مانند لوله یا خندق وارد آب شوند. به عنوان نمونه‌هایی از این منابع در این گروه، می‌توان از تخلیه فاضلاب تصفیه خانه‌ها، فاضلاب کارخانه یا فاضلاب شهری نام برد. قانون آب پاک (CWA) ایالات متحده، منبع نقطه‌ای را برای اهداف نظارتی منظم تعریف می‌کند.

CWA به منظور کنترل مشکلات آلودگی آب ها :

تعریف CWA از منبع نقطه‌ای در سال ۱۹۸۷ اصلاح شد طوری که سیستم‌های فاضلاب شهری، فاضلاب صنعتی و فاضلاب ناشی از ساخت و ساز را نیز در بربگیرد. منابع بی هدف: آلودگی از منبع بی هدف به آلودگی‌های منتشری اشاره می‌کند که از یک منبع مجزا ناشی نمی‌شوند. آلودگی NPS نتیجه انباشته شده‌ای از مقادیر آلودگی است که از یک حوزه بزرگ گرد آمده‌اند. یک مثال معمول فرسایش ترکیب‌های نیتروژن از زمین‌های کشاورزی کود داده شده است. همچنین زه آب مواد مغذی که از جریان ورقه‌ای که بر زمین کشاورزی یا جنگل جاری می‌شود، وارد سیلاب‌ها می‌گردد نیز به عنوان مثالی از آلودگی NPS ذکر شده است.

سیلاب های آلوده‌ که از پارکینگ‌ها، راه‌ها و بزرگراه‌ها شسته میگزرند، زه آب شهری نام دارد و گاهی اوقات تحت دسته آلودگی NPS قرار می‌گیرد. اما با اینکه نوعی از آلودگی ها به شمار می روند، این سیلاب معمولاً در سیستم‌های تخلیه سیلاب جاری شده و از طریق لوله به آب‌های سطحی محلی ریخته می‌شود و یک منبع هدف دار است.

با این که هنگامی که چنین آبی هدایت نمیشود و مستقیماً به درون زمین فرو کشیده می‌شود، یک منبع بی هدف خواهد بود.

 

در این قسمت با آب آلوده آشنا شدید…

 

شما میتوانید جهت مطالعه اطلاعات بیشتر در خصوص دستگاه های تصفیه آب کشاورزی ، آبشیرین کن دریایی و تصفیه آب صنعتی از این لینک ها دیدن نمایید.

شما هم به این نوشته امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *