آنتی اسکالانت چیست ؟ جهت معرفی آنتی اسکالانت باید ابتدا معرفی آب سخت را داشته باشیم. آب سخت به آبی گفته میشود که مواد معدنی در داخل آن وجود داشته باشید. به طور کلی بسیاری از آب ها دارای مواد معدنی میباشند اما در آبهای سخت این مقدار بالاتر است. از طرفی آنتی اسکالانت موجب جلوگیری از رسوب و مشکلات این آب ها در دستگاه تصفیه آب صنعتی میشود. در ادامه با معرفی بیشتر این ماده با ما همراه باشید.

آنتی اسکالانت چیست :

آنتی اسکالانت مواد ضد رسوب هستند. این ماده برای پاکسازی سیستم های تصفیه آب و جهت جلوگیری از تشکیل رسوب ممبران های صنعتی به سیستم های آب شیرین کن RO تزریق می شود. همان طور که گفته شد در آبهای خام  دارای سختی نامناسب املاح و نمک های معدنی وجود دارد. این املاح در حین عبور از غشای ممبران، بر روی ممبران رسوب می کنند. این رسوبات به مرور باعث گرفتگی منافذ غشای ممبران می شود. لذا سبب کاهش راندمان آب خروجی و کاهش عمر فیلتر های ممبرین سیستم آب شیرین کن RO صنعتی میشوند.

البته کاربرد های آنتی اسکالانت ها تنها این مورد نیست و برای پاکسازی نیز استفاده میشود. به طور کلی این ماده  محلولی است که جهت کاهش اثرات رسوبات مانند کربنات کلسیم (CaCO₃)، سولفات کلسیم (CaSO₄)، سولفات باریم (BaSO₄) و سولفات استرونیوم (SrSO₄) که بر روی غشای پلی آمید یا ممبران دستگاه آب شیرین کن تشکیل می گردد، به کارگرفته میشود. در صورت عدم استفاده از آنتی اسکالانت در آب های سخت مشکلات جدی در دستگا های تصفیه آب ایجاد میشود.

مشکلات عدم استفاده از انتی اسکالانت :

عدم استفاده از آنتی اسکالانت به خصوص برای تصفیه اب های سخت در دستگاه تصفیه آب اسمزمعکوس مشکلاتی پدید می آید. این مشکلات شامل کاهش راندمان تولید و افزایش TDS خروجی ، کاهش میزان دبی خروجی و باز شدن منافذ و پارگی غشا در اثر تجمع رسوبات است. این موارد در قیمت و هزینه تولید آب و همچنین هزینه های نگهداری سیستم های تصفیه اب اسمزمعکوس مؤثر هستند.

نحوه کار آنتی اسکالانت :

نحوه کار آنتی اسکالانت به این صورت است به آلاینده های موجود در آب می پیوندند و از اتصال و چسبندگی رسوبات به سطح ممبران تصفیه آب صنعتی جلوگیری می کنند. این ماده نیز مانند آلاینده ها و املاح آب از فیلتر ممبرین عبور نمیکند. لذا از داخل ممبران همراه پساپ از سیستم RO خارج میشود. عدم استفاده از انتی اسکالانت آسیب جدی به ممبران های دستگاه RO زده و موجب کاهش دبی خروجی و همچنین بالا رفتن TDS آب می گردد. بنابراین استفاده از آن در دستگاه اسمز معکوس RO جهت افزایش طول عمر ممبران و همچنین افزایش راندمان جریان خروجی، ضروری است.

نتیجه گیری :

آنتی اسکالانت ها ماده ای برای جلوگیری از رسوب هستند. عدم استفاده از آنتی اسکالانت ها باعث کاهش راندمان و طول عمر این فیلتر ها میشود. این مورد از طریق بسته شدن منافذ ممبرین پدید می آید. لذا به دلیل وجود مشکلات جدی که همراه با رسوب آب در دستگاه های تصفیه اب اسمزمعکوس ایجاد میشود، استفاده از آنتی اسکاانت ها در این دستگاه ها برای تصفیه آب سخت الزامی میباشد.

شما هم به این نوشته امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *