دانستی های علمی

EC آب کشاورزی چیست ؟
5 (2)

مقدار EC آب کشاورزی و مقدار ای سی آب های دریا و زیرزمینی و عادی

ای سی چیست : به معنی هدایت اکتریکی (به انگلیسی EC, ec مخفف Electrical Conductivity است، به معنای مقدار املاح هادی موجود در آب یا مقدار شوری محلول غذایی در سیستم هیدروپونیک است در ادامه به توضیح اینکه EC چیست و مقدار آن در هر نوع از آب ها چمقدار است برسی میپردازیم.

واحد هدایت الکتریکی ohm-1 یا mho می‌باشد و واحد هدایت الکتریکی ویژه آب µ mho/cm (میکرو موس بر سانتیمتر) که در سیستم SI با µSiemens/cm (میکرو زیمنس بر سانتیمتر) نمایش داده می‌شود.

به طور معمول زمانی که از واژه “هدایت الکتریکی آب” استفاده می‌شود به معنای همان “هدایت الکتریکی ویژه آب” است. با توجه به این که هدایت الکتریکی رابطه مستقیمی با TDS و نمک‌های محلول در آب دارد، به همان دلیل اندازه‌گیری آن برای کنترل کیفیت آب اهمیت بالایی دارد.

اگر نیاز به دستگاه های تصفیه آب کشاورزی و یا دستگاه تصفیه آب صنعتی 5 متر مکعب تا 5000000 مترمکعب داشتید کافیست فرم زیر را پر کنید تا کارشناسنان مجموعه ما با شما تماس بگیرند.

برای مشاوره رایگان و دریافت قیمت دستگاه آب شیرین کن دریایی شماره تماس خود را در کادر زیر وارد کنید:


  اندازه گیری هدایت الکتریکی ( EC )

  اندازه گیری هدایت الکتریکی یکی از راه های ساده مشخص کردن غلظت املاح محلول در آب میباشد. آب مقطر یا آب خالص تقریباً هادی جریان الکتریسیته نیست ولی اگر در آب نمک‌های ‌محلول ‌وجود ‌داشت ‌باشد آب را هادی جریان ‌الکتریسیته می کند.

  زمانی که میزان املاح حل شده در آب بالا باشد قابلیت هدایت الکتریکی نیز افزایش می یابد؛ به عبادت دیگر مقاومت الکتریکی آن کاهش پیدا میکند.

  به علت ‌نقش درجه ‌حرارت در میزان هدایت الکتریکی آب، اندازه گیری‌ها نسبت به درجه حرارت استاندارد که همان 25 درجه ‌سانتیگراد ‌است باید اصلاح شوند. ‌هدایت ‌الکتریکی به نسبت افزایش هر درجه سانتیگراد تقریباً 2% افزایش خواهد یافت.

  هدایت الکتریکی آب باران بین 2 تا 100 میکرو موس بر سانتیمتر متغیر است و ‏در آب‌های سطحی و زیرزمینی از حدود 90 میلی موس بر سانتیمتر شروع شده و به چندین هزار میکرو موس می‌رسد.

  هدایت الکتریکی ( EC ) آب دریاهای آزاد حدود 90,000 ‏میکروموس است که در دریاچه‌های شور چندین برابر دریاهای آزاد است.

  واحدهای اندازه گیری هدایت الکتریکی در سیستم متریک عبارتند از:

  ‏موس بر سانتی­متر که بصورت EC ‏نشان داده می شود.

  میلیموس بر سانتی­متر که بصورت 3-10 EC x ‏نشان داده می‌شود.

  میکروموس بر سانتی­متر که بصورت 6-10 EC x ‏نشان داده می‌شود.

  هدایت الکتریکی ( EC ) در هیدروپونیک چیست:

  دامنه مطلوب EC برای هیدروپونیک بین 1.5 تا 2.5 دسی زیمنس بر متر است. هر واحد EC معادل 640ppm از املاح موجود می‌باشد. EC بالا بعلت افزایش فشار اسمزی از جذب عناصر و آب از محلول غذایی جلوگیری می‌کند. غلظت کل نمک‌ها یا EC محلول تغییر میکند.

  هرچه غلظت یون‌ها بیشتر باشند، جریان الکتریکی بیشتری برقرار شده و عدد بالاتری نشان میدهد و هر چه غلظت عناصر کمتر شود، عدد هدایت الکتریکی کمتری نشان داده می‌شود. تغییرات از 0 تا 25 شماره گذاری شده و معمولا مناسبترین آن کمتر از 2 می‌باشد.

  اگر چه مقدار حساسیت گیاهان مختلف به شوری متفاوت می‌باشد ولی معمولا EC های بالاتر از 3 به تدریج بر رشد و کیفیت گیاهان اثر منفی خواهند گذاشت. با این وصف لازم است برای ساختن محلول‌های غذایی از آبی که هدایت الکتریکی آن کمتر از 1 می‌باشد بکارگیری نمود؛ زیرا پس از ساخت محلول غذایی EC آن به نسبت اضافه کردن عناصر غذایی افزایش می‌یابد. حال اگر EC آب مصرفی معادل 2 باشد پس از اضافه کردن ترکیبات غذایی، هدایت الکتریکی آن بیشتر از 2 و نزدیک 3 خواهد شد.

  آب شرب شهری در صورت تصفیه صحیح، دارای EC کمتر از 1 است.

  پیش از احداث باغ، زراعت، یا ایجاد سیستم هیدروپونیک، ابتدا توسط آنالیز آب توسط آزمایشگاه های معتبر یا دستگاه EC meter، از مقدار EC آب منطقه یا منبع آبی خود اطلاع کسب کنید تا بعد از صرف هزینه برای تولید، دچار دردسرهای ناشی از شوری آب برای کشت خود نشوید.

  رابطه EC با TDS آب چیست ؟

  در آب حدودا خالص رابطه بین هدایت الکتریکی و غلطت کل املاح به صورت زیر است:

  EC = 2 TDS

  زمانی که غلظت ناخالصی‌ها در آب زیاد شود، یون‌ها بر روی حرکت یکدیگر اثر منفی گذاشته و دیگر هدایت الکتریکی محلول با غلظت یون‌ها رابطه خطی نخواهد داشت. در واقع رابطه بین TDS و EC برای هر نمونه آب فرق دارد و بستگی به غلظت و نوع ناخالصی‌های موجود در آب دارد.

  برای بسیاری از آب های شهری و طبیعی EC (μmho/cm) 1/55 = (mg/l)TDS می‌باشد.

  در ادامه باید گفت که حد مجاز مقدار EC آب مناسب برای کشاورزی در موارد استفاده مختلف ، متفاوت است. لذا با توجه به خاک و نوع گیاه میتوان تصفیه آب کشاورزی و اقدامات مربوطه تصمیم گیری کرد.

  EC و TDS آب چیست ؟ آزمایش آب EC و TDS به چه منظور انجام می‌گیرد؟ چرا برای ساخت دستگاه‌های آب شیرین کن و تصفیه آب صنعتی یا کشاورزی و یا دریایی لازم به تهیه آزمایش EC   و TDS  است؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ داده می‌شود . ec چیست ؟ TDS چیست؟

  برای مشاوره رایگان شماره تماس خود را در کادر زیر وارد کنید:


   منظور از EC آب چیست؟

   ECکه اختصار عبارت  Electrical Conductivity است به معنای میزان هدایت الکتریکی آب است. در وقع اگر بخواهیم به زبان ساده بیان گنیم EC آب یک پارامتر برای سنجش میزان نمک محلول در آب است .
   همان طور که می‌دانید آب خالص عایق است و برق را از خود عبور نمی‌دهد. از آنجایی که نمک هنگام حل شدن در آب دو یون منفی و مثبت تولید کند این دو یون به آب بار الکتریکی خنثی می‌دهد اما این بار الکتریکی و این یون‌ها موجب هادی شدن آب و عبور جریان برق از آن می‌شود. از این رو برای ساخت دستگاه‌های آب شیرین کن و یا سنجش و بررسی کیفیت خروجی و همچنین پژوهش بر روی محصولات کشاورزی از آزمایش EC برای سنجش میزان شوری آب استفاده می‌شود .

   منوظر از EC و TDS آب در آزمایش آب چیست ؟

   منظور از TDS آب چیست ؟

   TDS که اختصار عبارت  Total Dissolved Solids به معنای کل جامدات محلول در آب است و بیانگر مجموع غلظت مواد محلول در آب است. به عبارت عامیانه‌تر و ساده‌تر می‌توان آزمایش TDS  ملاک برای سنجش سختی آب در نظر گرفت. در واقع TDS از نمک‌های غیر آلی و مقادیر کمی از مواد آلی تشکیل می‌شود. نمک‌های غیر آلی که می‌توانند در آب باشند شامل کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم که همگی کاتیون هستند و کربنات‌ها، نیترات‌ها، بی‌کربنات‌ها، کلریدها و سولفات‌ها که همگی آنیون هستند می‌شود. کاتیون‌ها یون‌هایی با بار مثبت و آنیون‌ها یون‌هایی با بار منفی هستند.

   چرا باید از TDS متر استفاده شود

   مواد جامد محلول (TDS) در برخی از منابع آبی می‌تواند طعم تلخ و بوی نامطبوعی داشته باشد. هر چه غلظت کل مواد جامد محلول بیشتر باشد، آب این منابع تلخ‌تر خواهد بود. یک سیستم اسمز معکوس و یک فیلتر آب سرامیکی هر دو برای بهبود طعم و بوی تلخ آب شهری توصیه می‌شوند. لذا TDS متر برای کنترل بو و مزه آب کاربرد زیادی دارد. با این حال خرید و سفارش یک TDS متر مناسب در دستگاه آب شیرین کن صنعتی می‌تواند در عمر مفید دستگاه و همچنین کنترل عملکرد فیلترهای ممبرین کاربرد زیادی داشته باشد.

   آزمایش آب EC و TDS به چه منظور انجام می‌گیرد؟

   آزمایش آب EC و TDS به منظور بررسی کیفیت آب برای ساخت دستگاه‌های آب شیرین کن کشاورزی و دریایی و همچنین دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی یا صنعتی – دریایی انجام می‌گیرد زیرا ساخت این دستگاه با توجه به این دو پارامتر و همچنین میزان خروجی آب مورد نیاز انجام می‌گیرد .

   شما میتوانید مطالب مرتبط با تصفیه آب برای کشاورزی و روش کار دستگاه آب شیرین کن کشاورزی از صفحه مربوطه دیدن کنید.

   شما هم به این نوشته امتیاز دهید
   [Total: 2 Average: 5]

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *