آریاصاف

تصفیه آب کشاورزی

تصفیه آب کشاورزی
5 (100%) 4 رای

تصفیه آب کشاورزی

تصفیه آب کشاورزی | آب شیرین کن کشاورزی :

برای اطلاع از قیمت دستگاه تصفیه آب کشاورزی و خرید تصفیه آب کشاورزی لطفا با شماره های دفتر فروش شرکت آریاصاف سپاهان تماس بگیرید.

با توجه به کمبود آب کشاورزی در کشور ما استفاده از دستگاه تصفیه آب کشاورزی ( آب شیرین کن کشاورزی ) تا چند سالی دیگر در بیشتر نقاط کشاورزی کشور امری ضروری و اجتناب ناپذیر می باشد.

با افزایش جمعیت و کاهش ذخایر آب زیرزمینی آب های شیرین تاثیر متقابلی بر افزایش شوری آب داشته و همین امر باعث استفاده از دستگاه تصفیه آب کشاورزی میگردد.

تصفیه آب کشاورزی به این دلیل اهمیت بسیاری دارد که اگر مقدار شوری آب از حد معینی عبور کند مقدار محصول را به طور چشمگیری کاهش خواهد داد و با افزایش مقدار نمک در آخر محصول به صفر خواهد رسید.

عدم استفاده از دستگاه آب شیرین کن کشاورزی در مزارع تا چند سال آینده باعث از بین رفتن زمین های کشاورزی خواهد شد.

اساس کار دستگاه های تصفیه آب کشاورزی اسمز معکوس که یکی از متداول ترین راهکار های رفع شوری خاک می باشد به این صورت است که در ابتدا آب پس از عبور از دستگاه، نمک زدایی و شیرین سازی شده و پس از مراحل مختلف تصفیه آب می توانید آن آب را به عنوان آب شیرین کشاورزی مورد استفاده قرار دهید.

امروزه با توجه به گستردگی این موضوع و اهمیت این نوع دستگاه ها برای تصفیه آب کشاورزی، شرکت آریاصاف سپاهان دستگاه های تصفیه آب را با توجه به نوع خاک و میزان شوری خاک منطقه ساخته و منطبق با نیاز آبی زمین کشاورزی آن را طراحی و نصب می نمایید.

عملکرد دستگاه تصفیه آب کشاورزی

اساس کار این نوع دستگاه ها ، گذر آب از یک غشای نیمه تراوا است که از این طریق بخش ناخالصی آب از آن جدا می شود و آب را با فشار بالاتری از فشار اسمزی، و با عبور از این غشا به دو قسمت تقسیم میکند. یکی آب شور و دیگری آب شیرین که محصول نهایی دستگاه آب شیرین کن کشاورزی می باشد.

دستگاه تصفیه آب کشاورزی

در دستگاه های تصفیه آب کشاورزی می توان مانند دستگاه تصفیه آب صنعتی از روش مکانیزه اسمز معکوس استفاده کرد در این روش با استفاده از سیستم تزریق مواد برای حذف و یا از بین بردن سختی آب و انجام عملیات سبک کردن آب منجر به تغییر کیفیت آب می شود و آب در نهایت مناسب برای زراعت می باشد.

به کلیه این مراحل و پایین آوردن (EC) آب چاه های کشاورزی تصفیه اب کشاورزی و به سیستمی که این عملیات را انجام می دهد دستگاه تصفیه اب کشاورزی می گوییم.

اجزای کلی دستگاه تصفیه آب کشاورزی تشکیل شده است از :

 • سختی گیر آب
 • غشا نیمه تراوا
 • فیلتر شنی و فیلتر کربن
 • پمپ فشار قوی
 • میکرو فیلتر ها
 • سیستم کنترلر و مخزن تحت فشار

استفاده از سیستمهای آب شیرین کن در کشاورزی

در گذشته هزینه بالای شیرین کردن آب و مقدار انرژی مورد مصرف مانع تولید آب شیرین بامقیاس بالا از آب دریا و آبهای لب شورمی شد. امروزه نمک زدائی و شیرین کردن آب مورد توجه بسیار بوده زیرا هزینه شیرین کردن آب رو به کاهش و هزینه استفاده از آبهای سطحی و زیر زمینی رو به افزایش می باشد. مصارف آب کشاورزی در ایران بسیار بیشتر است و حدود ۹۲ درصد مصارف آب مربوط به این بخش میباشد.

منابع آب کشاورزی از دو بخش آب های سطحی و آب زیر زمینی تامین می شود که مطابق آمار۳۱ درصد منابع آب سطحی صرف مصارف کشاورزی می شود اما این مقدار در آب های زیرزمینی بسیار بیشتر میباشد و به حدود ۶۸ درصد می رسد. از جمله آب های سطحی تامین کننده آب کشاورزی می توان به رودخانه و دریاچه ها اشاره کرد.

منابع آب زیرزمینی نیز شامل آب چاه ها و قنات می باشد. آب برداشت شده از این منابع معمولا مناسب برای مصرف کشاورزی نمی باشد.بطور مثال یکی از مشخصات این گونه آب ها که باید مورد بررسی و کنترل قرار گیرد، pH آن است همچنین وجود برخی ترکیبات آلی و معدنی، که باعث ایجاد طعم و بو در آب می شوند نیز می بایست مورد بررسی و کنترل قرار بگیرد برخی از منابع آب نیز ممکن است حاوی ذرات شن و ماسه و رسوب باشند. بخاطر همین می تواند موجب آسیب رسیدن به لوله ها و اتصالات شود.

تصفیه آب کشاورزی

آب شیرین کن کشاورزی برای جلوگیری از آفت تولید محصولات کشاورزی و بایر شدن زمین و خاک و همچنین شوری آب به کار برده می شود.

از مهمترین دستاورد های تصفیه آب کشاورزی :

 • جلوگیری از سدیمی شدن خاک
 • کاهش شوری
 • کاهش ترکیبات آنیونی آب
 • حذف عناصر سمی گیاهان و…

با وجود پیشرفت های بسیار در صنعت آب شیرین کن کشاورزی و تصفیه آب کشاورزی ، همچنان هزینه شیرین کردن کردن و تصفیه آب و تنها استفاده از این منبع برای آب یاری کشاورزی بسیار بالا بوده مگر اینکه این نوع سیستم ها در باغداری محصولات پر ارزش سبزیجات و گل و گیاه استفاده شود.(اکثرا در گلخانه ها)

برای مصارف کشاورزی سیستم RO بهترین روش برای شیرین کردن آب اسمزمعکوس می باشد زیرا هزینه های اولیه، نگهداری و مصرف انرژی ان به مراتب کمتر ازسایر روشهای شیرین سازی می باشد.

دلایل استفاده از تصفیه آب کشاورزی

تصفیه آب کشاورزی به این علت اهمیت دارد که با شور بودن آب در کشاورزی علاوه بر افت تولید محصول سبب کاهش خصوصیات فیزیکی کفید خاک خواهد شد و در آخر باعث بایر شدن اراضی می شود.

برخی از مهمترین اهداف تصفیه آب کشاورزی :

 • سدیمی بودن یا غلظت سدیم موجود در آب نسبت به سایر کاتیون ها
 • ترکیبات آنیونی آب به ویژه غلظت زیاد کربناتها و بی کربنات ها
 • غلظت بالای بر [B] یا دیگر عناصر سمی برای رشد گیاه
 • افزایش شوری یا غلظت کل نمک های حل شده در آب

در تصفیه آب کشاورزی عناصری مانند لیتیوم و بر از آب حذف می شود. همچنین باید توجه داشت زمانی که ترکیبات بر به خاک اضافه می شود قسمتی قابل توجه از آن جذب ذرات خاک می شود و و فقط مقدار کمی از آن وارد محلول خاک خواهد شد.

لیتیم نیز از غلظت بالایی برخوردار است که که این یون سبب سوختگی برگ ها میشود.

به دلیل آلودگی های صنعتی آب امروزه عناصر سمی بسیاری در آب های کشاورزی موجود است و این امر اهمیت استفاده از تصفیه آب کشاورزی را دو چندان می کند.

رفع شوری آب به وسیله تصفیه آب کشاورزی

همانطور که میدانید شوری آب باعث کاهش محصولات کشاورزی میشود، آب شور باعث سوختگی در حاشیه گیاه ، تغییر رنگ گیاه و عدم یک نواختی رشد در سطح مزرعه می شود.

طبق تحقیق های بسیاری نشان داده شده است که بیشتر جذب آب توسط ریشه ها از مکان هایی می باشد که شوری آن کمتر است زیرا بیشتر آب مورد نیاز گیاه از قسمت های بالایی ریشه ها دریافت میشود.

به طور خلاصه تصفیه آب کشاورزی به این دلیل اهمیت بسیاری دارد که اگر مقدار شوری آب از حد معینی عبور کند مقدار محصول را به طور چشمگیری کاهش خواهد داد و با افزایش مقدار نمک در آخر محصول به صفر خواهد رسید.

در اصل قیمت تصفیه آب کشاورزی در مقایسه با میزان کاهش محصول در دراز مدت بسیار نا چیز می باشد.

روش های کنترل نمک در کشاورزی

 • انتخاب محل بذرکاری
 • تغییر روش آبیاری به روش های بارانی یا قطره ای
 • کوتاه کردن فاصله بین آبیاری
 • انتخاب گیاه مناسب
 • شستشوی خاک
 • آبیاری قبل از کشت
 • تصفیه آب کشاورزی (روش هایی چون اسمز معکوس یا تعویض یونی)
 • زه کشی زمین
 • استفاده از مواد شیمیایی مانند گچ

خرید دستگاه تصفیه آب ، قیمت دستگاه تصفیه آب ، دستگاه آب شیرین کن کشاورزی ، دستگاه تصفیه آب ، فروش دستگاه آب شیرین کن کشاورزی ، فروش آبشیرین کن کشاورزی، قیمت آب شیرین کن کشاورزی ، دستگاه های آب شیرین کن کشاورزی

تصفیه آب کشاورزیتصفیه آب کشاورزیتصفیه آب کشاورزی

کشور اسپانیا نمونه بارزی از استفاده از آبهای شیرین شده برای کشاورزی می باشد. این کشور حدود 300 مجموعه تصفیه آب دارد (حدود 40 درصد کل مجموعه های این کشور) و 22.5 درصد از کل آبهای شیرین شده را به مصرف کشاورزی می رساند.

اکثر این مجموعه ها آبهای لب شور را فراوری می نمایند (تنها 10 درصد از آبهای شیرین شده برای کشاورزی از آب دریا تهیه می گردد).

در اسپانیا مجموعه های کوچک و متوسط شیرین کردن آبهای لبشور با ظرفیتهای کمتر از 1 000 m³/d (11.6 لیتر در ثانیه) رایج بوده زیرا بهتر با نیازهای کشاورزان قابل تطبیق می باشند.

طراحی، ساخت، نصب و نگاه داری دستگاه های آب شیرین کن در ظرفیت های مختلف برای اقصی نقاط کشور توسط کارشناسان شرکت آریا صاف سپاهان انجام می پذیرد.

در طراحی و ساخت این دستگاه های آب شیرین کن Industrial water filtration از مجرب ترین و با سابقه ترین کارشناسان کشور استفاده شده است.

کارشناسان این شرکت با توجه به نیاز مطرح شده توسط مشتری و همچنین ویژگی های آب خام بهترین راه حل با کمترین هزینه را به مصرف کنندگان محترم ارائه می نمایند.

جهت مشاوره رایگان و اطلاع از آخرین پروژه های انجام پذیرفته در زمینه ی دستگاه های تصفیه آب صنعتی Industrial water purifier (Desalination آب شیرین کن) با کارشناسان شرکت آریا صاف سپاهان تماس حاصل فرمایید.

برای خرید محصولات آریاصاف لطفا با ما تماس بگیرید:

آدرس کارخانه: جاجرود ، سعیدآباد ، خیابان گلستان ، خیابان سبلان ، پلاک 2

آدرس دفتر فروش : تهران ، خیابان سهروردی جنوبی ، خیابان برادران نوبخت ، نبش کوچه عیسی وند ، پلاک 2 – واحد 5

موبایل: 09121068506

تلفن دفتر فروش : 88863467 – 021

فروش دستگاه های آب شیرین کن کشاورزی، صنعتی و دریایی در آریاصاف سپاهان

لیست خدمات و فعالیتهای شرکت مهندسی آریا صاف سپاهان طراحی ، مهندسی ، ساخت ، اتوماسیون ، نصب و راه اندازی ، نگهداری و آموزش محصولات ذیل:
1- سیستمهای آب شیرین کن دریایی به روش اسمز معکوس.
2- سیستمهای آب شیرین کن صنعتی به روش اسمز معکوس.
3- سیستمهای آب شیرین کن کشاورزی به روش اسمز معکوس.
4- اولترا فیلتراسیون (Ultra Filtration systems ).
5- سیستمهای ضد عفونی آب.
6-میکرو فیلتراسیون (Micri Filtration).
7- سختیگیرهای رزینی (انیونی و کاتیونی).
8- مخازن و فیلترهای کربنی و شنی.
9 سیستمهای تصفیه و بازیافت فاضلاب صنعتی.

خرید دستگاه تصفیه آب ، قیمت دستگاه تصفیه آب ، دستگاه آب شیرین کن کشاورزی ، دستگاه تصفیه آب ، فروش دستگاه آب شیرین کن کشاورزی ، فروش آبشیرین کن کشاورزی، قیمت آب شیرین کن کشاورزی ، دستگاه های آب شیرین کن کشاورزی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی : ۰۹۱۲۱۰۶۸۵۰۶ - ۰۲۱۸۸۸۶۳۴۶۷
تلگرام

ارتباط در تلگرام (آنلاین)

واتس اپ

ارتباط در واتس آپ (آنلاین)