آریاصاف

دستگاه تصفیه آب صنعتی RO اسمز معکوس (آب شیرین کن صنعتی  ) RO (reverse osmosi) : آریا صاف از زمره ی بهترین شرکت های تولید کننده و سازنده دستگاه های اسمزمعکوس و تصفیه آب صنعتی در iran ایران با بیش از 25 سال تجربه ساخت سیستم های RO  – عرضه کننده انواع دستگاه های اسمز معکوس باتمام رنج های شوری و EC  و میزان خروجی متفاوت ( ازمیازن تصفیه ی 5 متر مکعب معادل 5000 لیتر تا بینهایت ) دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO عمدتا به منظور کاربرد های صنعتی مانند بویلر ها ، دیگ های بخار و … استفاده می شوند و همچنین در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی ، کارخانه های نساجی ، کارخانه ها و شرکت های آب معدنی و اب بسته بندی شده ، مواد شوینده ، کارخانه های دارویی و سایر کارخانجات و کارگاه ها استفاده می شود.

 

آب شیرین کن تصفیه اب صنعتی

در خرید و فروش دستگاه های آب شیرین کن باید بدانیم که منظور از تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس RO ( آب شیرین کن صنعتی ) ، فقط تصفیه کردن آب های صنعتی نمی باشد بلکه دستگاه تصفیه آب کوچک در مقایسه بزرگتر از خانگی را دستگاه تصفیه آب صنعتی می نامند. دستگاه های تصفیه آب در مقیاس متوسط و کم حجم تر را دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی نام میبرند.
و به سیستم های که قادر به تصفیه آب در ظرفیت های بالا می باشند و توانایی بالایی در تصفیه آب دارند را اغلب بنام دستگاه تصفیه آب صنعتی نام می برند. که عمدتا به سیستمهایی که ظرفیت بالاتر از 3 متر مکعب در روز تولید آب تصفیه رادارا می باشند می گویند.

مبنا و اساس کار دراین نوع از سیستم های تصفیه کردن بر پایه تکنولوژی غشایی اسمزمعکوس یا RO می باشد.

کاربرد دستگاه های تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی ( اب شیرین کن ) در صنایع شیمیایی ، صنایع فلزی ، ریخته گری ، مواد غذایی و آشامیدنی ، آزمایشگاه ها ، صنایع برودتی و حرارتی ، مصرف آب شرب ، تصفیه چاه و شیرن سازی آب در دریا و بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد و به فروش می رسد.

دستگاه های آب شیرین کن اسمز معکوس RO براساس نیاز برای مصارف گوناگون در ظرفیت ها و آنالیزهای مختلف تولید می گردد . درمجموع ظرفیت حجم تصفیه با توجه به انواع سیستم های تصفیه آب صنعتی، بالاست .
بهترین روش در تصفیه آب صنعتی استفاده از سیستم اسمز معکوس (RO) می باشد ، که با استفاده از این روش می توان مزه تلخی، شوری و در کل میزان TDS (مجموع جامدات محلول درآب) را کاهش داد.

بدین ترتیب که، فرآیند اسمز معکوس می‌تواند TDS آب خام را تا ۹۹% کاهش دهد. در عمل کاهش TDS تا ۹۵% طبیعی است. همچنین حذف باکتری ها، ویروس ها و دیگر میکروارگانیسم ها با اسمز معکوس ۱۰۰% است.

این فرایند برای تهیه آب آشامیدنی از آب های حاوی املاح معدنی زیاد و ناخالصی های آلی بسیار مفید است.

امروزه روش اسمز معکوس اقتصادی ترین فرایند برای تهیه آب آشامیدنی از آبهای شور مناطق کم آب می‌باشد.

فرآیند اسمز معکوس در دستگاه های تصفیه آب صنعتی چیست؟

فرایند اسمز معکوس در دستگاه های تصفیه آب صنعتی ، کشاورزی و دریایی ( آب شیرین کن ) استفاده می شود و  بدین صورت است که فشار بالا سبب حرکت معکوس جریان آب از درون فیلتر های نیمه تراوای اسمز معکوس( RO ) از فشار اسمزی بالاتر به فشار اسمز پایین تر می شود .
سیستم کامل تصفیه آب به روش اسمز معکوس ( RO ) شامل بخش پیش تصفیه ، بخش تامین فشار ، بخش المان ممبرین و بخش بعد از تصفیه می باشد.

برای افزایش بازدهی و طول عمر سیستم های اسمز معکوس، وجود پیش تصفیه ای موثر برای آب خوراک ضروری می باشد. انتخاب پیش تصفیه مناسب ، بازدهی و طول عمر ممبرین را زیاد می کند زیرا عوامل زیر را به حداقل می رساند :
جرم گرفتگی ، رسوب گرفتگی ، تخریب ممبرین ، نتیجه نهایی موارد بالا ، بهینه سازی موارد ذیل می باشد :

 • شدت جریان محصول
 • کیفیت محصول ( عدم رد شدن نمک )
 • بازیافت محصول
 • هزینه های عملیاتی و نگهداری

 

تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس

 

اسمز معکوس در دستگاه ها و سیستم های آب شیرین کن صنعتی با خلوص بالا به منظور دستیابی به شیرینی مقدار ممکن برای حذف یون ها و نمک ها استفاده می شود .
به علت آن که سیستم اسمز معکوس در مقایسه با سایر روشها در درجه حرارت پایین تر و با انرژی مقرون به صرفه ای کار می کند،کاربرد های فراوانی مانند نمک زدایی، تیمار پسابها، بازیافت املاح معدنی، تغلیظ آب پنیر و سایر محصولات غذایی و مهمتر از همه در خالص سازی آب دارد.

در سالهای اخیر سیستم اسمز معکوس به میزان فراوان در فرآوری آب مورد نیاز جهت دیالیز در بیمارستانها و جهت کارخانجات تولیدی دارویی و بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته است. علاوه بر این، روش اسمز معکوس قادر به تولید آبی خالص جهت استفاده در تزریق( EFI )( Water For Injection ) و برای آماده سازی محلولهای پراگوارشی و پراروده ای است.

مراحل تصفیه آب در دستگاه آب شیرین کن صنعتی

دستگاه های تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس RO ( آب شیرین کن RO ) شامل پنج مرحله ی اصلی می باشد که در خرید و انتخاب فروشنده باید به آن توجه داشت :

 • کلرزنی اولیه جهت گندزدایی از آب
 • استفاده از سیستم پیش تصفیه شامل فیلتر شنی وکربنی می باشد (در فیلتر شنی ذرات درشت 100 میکرون می شود و در فیلتر کربن طعم آب یا بوی آب از آن گرفته می شود)
 • استفاده از فیلتر میکرونی (جهت حذف ذرات تا پنج میکرون از داخل آب می باشد)
 • اسمز معکوس (شامل پمپ طبقاتی وممبران های دستگاه آب شیرین کن )
 • تزریق آنتی اسکالانت (مواد شیمیایی ) جهت پیشگیری از ایجاد رسوب در آب
کاربرد دستگاه ها و سیستم های تصفیه آب صنعتی در صنایع مختلف :

استفاده از دستگاه تصفیه آب در تهیه آب صنعتی در بویلر ها ،کولینگ تاور وکلیه سیستم های حرارتی و برودتی . استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی جهت تهیه آب صنعتی DM که مصارف دارویی و بیولوژیکی دارد ، تامین آب مناسب جهت تهیه محصولات متنوع در صنایع غذایی ، نوشیدنی ، آرایشی و بهداشتی توسط آب شیرین کن صنعتی ، تصفیه نهایی پساب های صنعتی ، در رنگ سازی ، باطری سازی ودر صنایع لاستیک وپلاستیک ، تامین وتولید آب دستگاه های دیالیز بیمارستان ها ، تهیه آب USP جهت مصارف پزشکی.

امروزه از دستگاه تصفیه آب صنعتی ( یا دستگاه های آب شیرین کن RO ) بیشتر در مجتمع های مسکونی و اداری ،کارخانجات آب معدنی ، غذایی و دارویی ، پادگان ها و کمپ های اقامتی ، اماکن ورزشی و اکواریوم های بزرگ بیشتر استفاده میشود.

عمده ‌ترین کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی عبارتند از :

 • استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی به منظور تهیه و تولید آب شرب از آب های شور ( مصارف شرب)
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی در تهیه و تولید آب مورد نیاز جهت رشد سریع دام و طیور
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی در تامین و تولید آب مناسب جهت مصارف کشاورزی , گلخانه‌ای
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی دوبل جهت تامین و تولید آب فرآیندی کارخانه‌های داروسازی و لوازم آرایشی
 • در تامین و تولید آب فرآیندی کارخانه‌های پتروشیمی ، فولاد ، نساجی ، کاغذ سازی ، رنگ‌سازی و
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی در تولید آب مصرفی نیروگاه های بخار و سیکل ترکیبی
 • به منظور تامین و تولید آب دیگ های بخار ، سیستم های برودتی و مبدل های حرارتی
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی در تامین و تولید آب دستگاه های دیالیز بیمارستانها
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی جهت بازیافت پساب های صنعتی

 

شرکت های سازنده دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس

 

از مزایای آب شیرین کن صنعتی به روش اسمز معکوس ، دارای مصرف انرژی کم نسبت به روش های تقطیری در آب شیرین کن های صنعتی ، اقتصادی بودن سیستم اسمز معکوس نسبت به روش های دیگر ، عدم عبور باکتری وویروس ها و موارد تب زا ((pyrogens از ممبران های آب شیرین کن صنعتی ، امکان بازگرداندن آب غلیظ به محیط زیست ، حذف تمامی آلاینده های آلی و غیر آلی و میکروبی از آب و دارای استاندار های بین المللی می باشد .

مراحل سفارش دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO اسمز معکوس

برای سفارش دستگاه ها و سیستم های تصفیه آب صنعتی RO  لازم است که ابتدا نمونه آزمایش آب را داشته باشید

این آزمایشات برای تعیین کیفیت آب ورودی انجام می گیرد و دارای اهمیت ویژه ایست زیرا دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO  با توجه به این پارامتر ها ساخته می شوند . در ادامه با پارامتر های موجود در آزمایش آب برای دستگاه های اسمز معکوس RO آشنا می شویم .

چرا برای ساخت دستگاه های اسمز معکوس نیاز به آزمایش آب می باشد ؟

آزمایشات کیفیت آب چیست ؟ آزمایش آب بررسی کیفیتآب از لحاظ پارامتر های میکروبی،شيميايي و فيزيكي می باشد . پارامتر های آب با توجه به كاربري هاي آشامیدنی ، کشاورزی و یا آبیاری ، صنعتی و…  تعیین می شود. پارامتر های میکروبی شامل توتال کلیفرم، کلیفرم گوارشی ، باکتری های هتروتروف ، باکتری سودوموناسمی باشد. پارامتر های شیمی نیز شامل کاتیون ها و آنیون های موجود در نمونه های آب است. باید همواره دقت کرد که شاخص های کیفیت آب با دقت در آزمایشگاه بر اساس روش استاندارد انجام شود. این آزمایشات برای ساخت دستگاه های اسمز معکوس RO برای کاربرد های صنعتی ، کشاورزی ، تصفیه آب دریا و … دارای اهمیت ویژه ای می باشد .

 

طراحی دستگاه های آب شیرین کن و تصفیه آب صنعتی آزمایش آب

پارامتر های آزمایش آب به منظور طراحی دستگاه ها و سیستم های آب شییرن کن و تصفیه آب صنعتی RO

مفهوم EC و TDS در آزمایش آب چیست ؟ و اهیمت آن در طراحی سیستم های تصفیه آب صنعتی

هنگامی که به شرکت های سازنده دستگاه های تصفیه آب صنعتی مراجعه می کنید اولین چیزی که از شما خواهند خواست آزمایش آب و یا میزان EC و TDS آب است . در ادامه می خوانیم که EC و TDS چیست و چه کاربرد و اهمیت آنها در طراحی سیستم ها و دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO دارند .

مفهوم EC در آزمایش آب برای دستگاه های تصفیه اب صنعتی RO

مفهوم EC در آزمایش آب برای دستگاه های تصفیه اب صنعتی RO

EC که اختصار عبارت  Electrical Conductivity است به معنای میزان هدایت الکتریکی آب است . در وقع اگر بخواهیم به زبان ساده بیان گنیم EC آب یک پارامتر برای سنجش میزان نمک محلول در آب است .
همان طور که می دانید آب خالص عایق است و برق را از خود عبور نمیدهد . از آنجایی که نمک هنگام حل شدن در آب دو یون منفی و مثبت تولید کند این دو یون به آب بار الکتریکی خنثی می دهد اما این بار الکتریکی و این یون ها موجب هادی شدن آب و عبور جریان برق از آن می شود . از این رو برای طراحی و ساخت دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO از آزمایش EC برای سنجش میزان شوری آب استفاده میشود .

TDS که اختصار عبارت  Total Dissolved Solids به معنای کل جامدات محلول در آب  می باشد و بیانگر مجموع غلظت مواد محلول در آب می‌باشد. به عبارت عامیانه تر و ساده تر می توان آزمایش TDS  ملاک برای سنجش سختی آب در نظر گرفت . در واقع TDS از نمک‌های غیر آلی و مقادیر کمی از مواد آلی تشکیل می شود . نمک‌های غیر آلی که می‌توانند در آب باشند شامل کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم که همگی کاتیون هستند و کربنات‌ها، نیترات‌ها، بی‌کربنات‌ها، کلریدها و سولفات‌ها که همگی آنیون هستند می‌شود. کاتیون‌ها یون‌هایی با بار مثبت و آنیون‌ها یون‌هایی با بار منفی هستند.

 

پیدا کردن بهترین شرکت سازنده و طراح سیستم ها و دستگاه های تصفیه آب صنعتی :

اگر قصد سفارش یک سیستم تصفیه آب صنعتی RO را دارید در انتخاب یک شرکت سازنده تصفیه آب صنعتی می بایست به نکات زیر توجه کنید:

 •  شرکت و یا کارخانه مورد نظر به اندازه کافی پروژه های تصفیه آب صنعتی بزرگ داشته باشد .
 • از شرکت بخواهید که لیست قطعات بکار رفته در دستگاه های تصفیه آب صنعتی خود را به همراه مارک و مدل آنها برای شما ارسال کنند . این لیست ها را باهم مقایسه کنید .
 • به پشتیبانی و خدمات پس از فروش آن شرکت دقت کنید چون بعدا دچار مشکل می شوید .
 • حتما دستگاه ها را با ارائه گارانتی از سوی شرکت طراح و سازنده تصفیه آب صنعتی ، خریداری کنید .
 • از پروژه های مشابه انجام شده از سوی شرکت مورد نظر بازدید کنید .

شرکت سازنده دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO

عوامل موثر بر کیفیت آب دستگاه RO اسمز معکوس

1- تاثیر فشار آب بر کیفیت آب خروجی دستگاه RO

به علت ساختار دستگاه های اسمز معکوس و عبور آب با فشار بالا از ممبرین های دستگاه تصفیه آب صنعتی هر قدر فشار آب بیشتر شود کیفیت و مقدار آب تولیدی نیز بهتر و بیشتر می‌شود. اما این فشار نباید از یک میزان معین تجاوز کند زیرا باعث تخریب دستگاه RO و کم شدن عمر ممبرین ها می شود  . فشار آب 60 P.S.I یک فشار آب ایده‌آل  برای دستگاه های RO است. در این فشار می توانید کیفیت مطلوبی از آب را در خروجی دستگاه اسمز معکوس دریافت کرد . از این رو داشتن نیروی متخصص حرفه ای در شرکت های سازنده و تولید کننده دستگاه های تصفیه آب صنعتی بسیار حائز اهمیت است . چون محاسابات حرفه ای پارامتر هایی که شاید افراد غیر متخصص از آن غافل هستند می تواند بسیار تاثیر گذار باشد .

2- تاثیر دمای آب و درجه حرارت مناسب آب بر کیفیت آب خروجی و کارکرد دستگاه اسمز معکوس RO

دمای ایده آل برای دستگاه های RO  ( اسمز معکوس ) 24 درجه سانتی‌گراد است. اگر دمای آب به 4 درجه برسد تولید RO به نصف خواهد رسید. حداکثر درجه حرارت 29 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. اما طبق پیش بینی های ما مبنی بر دمای زیاد  یا کم آب ، شرکت آریاصاف هموراه طبق شرایط محیطی مشتری ، دستگاه های خود را طبق دمای محیطی منظقه طراحی می کند یعنی در صورت کم یا زیاد بودن دما سیستم هایی را برای متعادل سازی دمای آب خام یا همان آب ورودی در دستگاه طراحی و تعبیه می کند .

3- تاثیرات TDS در آب بر کیفیت آب خروجی دستگاه RO

هرقدر میزان جامدات محلول TDS آب افزایش یابد مقدار آب تولید شده توسط دستگاه کاهش می‌یابد. TDS بالا می‌تواند توسط فشار مضاعف جبران شود. برای این منظور می توان از پمپ های فشار قوی استفاده کرد . معمولا در دستگاه های آب شیرین کن دریایی RO به علت غلظت بالای نمک و همچنین TDS بالا از پمپ های فشار قوی استفاده می شود .

4- تاثیرات مارک و مدل قطعه غشاء‌ ممبران بر کیفیت آب خروجی دستگاه اسمز معکوس

فیلتر های ممبران موجود در دستگاههای عرضه شده در بازار متفاوت میباشند وبرای شناسای نوع بهتر آن باید نکات زیر را مورد توجه قرار داد :

در برخی موارد عنوان میشود که دستگاه قادر به تولید حجم بیشتری از آب تصفیه شده است این مسئله در بیشتر اوقات نشان بر خوب بودن دستگاه نسیت ، ممبران موجود در این دستگاهها دارای دقت پایین تر میباشد به عبارت دیگر قطر منافذ بزرگتری دارند و آب تولیدی آنها از نظر مقدار آبدهی بیشتر بوده ولی دقت تصفیه پایینتری دارند ، نوع دوم دستگاه ها ، سیستم هایی هستند که به مقدار مطلوب و استاندارد اب تولید میکنند و در واقع دقت فیلتر ممبران انها بالا بوده و قطر منافذ فیلتر ممبران انها 0/0001 میکرون میباشد این ممبران ها که دارای چنین دقتی میباشند در مصارف خانگی در 3 ظرفیت 50 ، 75 و 100 گالن موجود بوده و به ترتیب تولید آب انها بر حسب لیتر برابر با 200 ، 300 و 400 لیتر در شبانه روز است که برای مصارف خانگی بیشتر از 200 لیتر در اکثر موارد لازم نبوده و توصیه نمیشود ، فیلتر های 300 و 400 لیتری برای مکانهای که تعداد نفرات بیشتر است مانند ادارات ، سازمانها و شرکتها توصیه میشود.

 

فاکتورهای مهم برای بهبود عملکرد سیستم های تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس

 1. فشار آب دستگاه های تصفیه آب صنعتی – اندازه گیری فشار آب ورودی به پمپ اصلی RO و کنترل فشار آب وارده به ممبران بسیار حائز اهمیت است زیرا بدون محاسبه جریان فشار کم یا زیاد میتواند بر روی سیستم شما تاثیرات منفی گذاشته و بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی به دستگاه شما آسیب جدی وارد نماید . از این رو این قسمت از دستگاه یکی از مهم ترین اجزاء دستگاه های اسمز معکوس به شمار می رود .
 2. دما – دمای آب ورودی را باید کنترل کنید تا زیاد سرد و زیاد گرم نباشد، همچنین با انتخاب یک پمپ مناسب به افزایش راندمان دستگاه کمک خواهید کرد. وجود مشکل فنی در سیستم برقی دستگاه باعث افزایش دمای آب خارج شده از پمپ طبقاتی شده و این آب گرم وارد ممبران می شود سپس آبی که از ممبران خارج می شود دمای بالایی دارد و اگر از سیستم رزین در انتهای سیستمتان استفاده می‌کنید ممکن است رزین شما سریعا خراب شود .
 3. کنترل انرژی پمپ – با طراحی یک سیستم لوله کشی و استفاده از شیرآلات مناسب و استاندارد می‌توانید مقداری از انرژی منفی پمپ را کم کنید تا پمپ داغ نشود و به آن آسیب وارد نکند همچنین این سیستم کنترل انرژی پمپ در مصرف برق نیز صرفه جویی خواهد داشت .
 4. پیش تصفیه ها – مراحل تصفیه آب صنعتی نیاز به پیش تصفیه های مناسب خودش دارد و برای هر سیستم RO بسته به شرایط آب ورودی میتواند متفاوت باشد اما اگر آب خالص ورودی حاوی کلر، سختی بالا، آهن، فلزات ، آلودگی میکروبی و از این موارد باشد برای افزایش طول عمر غشاء ممبران دستگاه خود به ترتیب از سیستم یو وی یا پکیج کلرزن به همراه ستون های رزینی مناسب استفاده کنید.

 

اجزاء سیستم ها و دستگاه های تصفیه آب صنعتی و آب شیرین کن های اسمز معکوس RO 

اجزاء دستگاه تصفیه آب صنعتی RO

 

 1. سیستم پیش تصفیه (فیلتر شنی و کربنی )
 2. سیستم تزریق آنتی اسکالانت
 3. سیستم تزریق PH
 4. میکروفیلتراسیون
 5. سیستم تامین فشار و الکتروپمپ ها
 6. ممبران (غشاء نیمه تراوا) اسمز معکوس
 7. محفظه نگه دارنده ممبران ها
 8. سیستم شستشوی دوره ای (cip)
 9. سیستم کنترل دبی
 10. سیستم کنترل فشار (هیدرولیک)
 11. TDS و EC متر
 12. پرشر سوییچ ها (سوییچ های فشار )
 13. سیستم برق
 14. سیستم تزریق DM
 15. سیستم ضدعفونی UV
اجزاء سیستم تصفیه اب صنعتی RO دستگاه ro صنعتی

اجزاء سیستم تصفیه اب صنعتی RO

 

دستگاه های تصفیه آب صنعتی بر اساس فرآیند تولید ، طبقه بندی و شامل روش های ذیل می باشد:

 • دستگاه تصفیه آب صنعتی بر اساس سیستم تقطیر(MED)
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی بر اساس سختی گیر رزینی
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی بر اساس اسمز معکوس ( RO )
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی بر اساس نانو فیلتراسیون (NF)
 • اب شیرین کن بر اساس اولترافیلتراسیون (UF)

هریک از این روش ها براساس نوع آب ورودی و همچنین کاربرد نهایی اب تصفیه شده در صنایع به کار می رود.

دستگاه اولترافیلتراسیون و نانوفیلتراسیون در دستگاه های آب شیرین کن صنعتی RO :

اولترافیلتراسیون نیز به معنی گرفتن ذرات بسیار ریز در حد میکرون (جامد معلق در آب) است. معمولاً فیلترهای اولترافیلتراسیون دارای منافذ بسیار ریزی هستند که آب از آنها عبور کرده و مواد معلق بسیار ریز، مواد کلوییدی، پروتئین‌ها و آلاینده‌های میکروبیولوژی به تله می‌افتند. استفاده از میکروفیلترهای با منافذ ۰/۱ تا ۵ ميكرون به عنوان پيش تصفيه براى دستگاه‌هاى آب شیرین کن اسمز معكوس RO، وسيله مطمئنى براى حفاظت از ممبران‌ها و پمپ‌هاى فشار قوى جهت حذف ذرات معلق است. اين فيلتر‌ها علاوه بر پيش تصفيه دستگاه اسمز معكوس، در صنايع غذايی، آب معدنى و تصفيه پساب‌هاى صنعتى مورد استفاده قرار مى‌گيرد.

آب شیرین کن های صنعتی RO اسمزمعکوس برای تصفیه آب های زیر کاربرد دارد :

تصفیه آب سدها و فاضلاب های تصفیه شده صنعتی و غیر صنعتی ، آب دریا رود خانه ، اب شور ، آب چاه کشاورزی .

دستگاه تصفیه آب صنعتی ( اب شیرین کن ) به دلیل وجود نمک های محلول در آب به انواع آب های شور ، آب های دریای اجزای متفاوتی خواهد داشت . بدین صورت که سیستم تصفیه اب صنعتی باتوجه به نوع آنالیز شیمیایی و فیزیکی طراحی می گردد .

آب شیرین کن صنعتی خرید شرکت سازنده

آب شیرین کن

 

روش تبادل یونی در سیستم های تصفیه آب صنعتی

سختی گیر رزینی، ساده ترین شکل دستگاه تصفیه آب صنعتی ( اسمز معکوس RO ) به روش تبادل یونی می باشد. کاربرد این دستگاه در حذف سختی موقت آب می باشد. اساس کار دستگاه سختی گیر رزینی تبادل یا جابجایی یون سدیم موجود در سرشاخه رزین با کلسیم و منیزیم موجود در آب می باشد. رزین موجود در دستگاه تصفیه آب صنعتی پس از مدتی کارکرد نیاز به شستشو و احیا دارد.

تبادل یونی Mixed bed روشی دیگر در تصفیه آب صنعتی می باشد که با استفاده از ترکیب رزین های آنیونی و کاتیونی با سرشاخه OH و H کلیه املاح موجود در آب را جذب می نماید. از این روش به منظور تولید آب با کیفیت بسیار عالی و آب بدون یون استفاده می شود. معمولاً پس از اسمز معکوس از سیستم تبادل یونی (Mixed bed) به منظور حذف نهایی املاح و شوری باقی مانده استفاده می گردد.

از دیگر روشهای تصفیه آب صنعتی استفاده از جریان برق در روش مبادله یونی Electro dialysis Reversal (EDR) می باشد. این روش بر پایه خاصیت هدایت الکتریکی اب استوار می باشد و به وسیله صفحات نیمه تراوا، املاح موجود در آب شامل آنیون و کاتیون را در دستگاه اب شیرین کن صنعتی از آب جدا می نماید.

روش غشایی در دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO

پرکاربردترین نوع دستگاه تصفیه آب صنعتی به روش غشایی، اسمز معکوس یا به اختصار RO می باشد. روش اسمز معکوس به دلیل سهولت در بهره برداری و هزینه تقریبا پایین و از همه مهمتر به دلیل کیفیت بسیار بالای آب تصفیه شده، امروزه بسیار رایج گردیده است و در بسیاری از صنایع به کار می رود.

اساس کار اسمز معکوس RO استفاده از غشا نیمه تراوا می باشد. این غشا ها به دلیل اندازه کوچکتر از نانومتر صرفا مولکول های اب را از خود عبور داده و کلیه املاح و باکتری ومیکروارگانیزم ها را جدا می نماید. از دیگر روش های تصفیه آب صنعتی غشایی، روش اولترافیلتراسیون، نانو فیلتراسیون و میکروفیلتراسیون می باشد.

 

دستگاه تصفیه آب صنعتی وشرکت های آب شیرین کن صنعتی

آزمون های کنترلی قبل از تحویل و راه اندازی دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO اسمز معکوس

1. ثبت میزان فشار ورودی و خروجی فیلترهای دستگاه آب شیرین کن صنعتی

اندازه ­گیری فشار شامل اندازه گیری فشار ورودی و خروجی فیلتر­های شنی، فیلتر­های کربن ­فعال و کارتریج فیلتر­ها در مسیر تصفیه قبل از سیستم آب شیرین کن صنعتی RO می ­باشد.اختلاف فشار بین ورودی و خروجی فیلتر­ شاخص میزان گرفتگی فیلتر است و به عنوان پارامتر تعیین کننده هنگام شستشوی معکوس ( Back Wash ) مورد استفاده قرار می­گیرد.

2. کنترل و ثبت کلر آزاد خروجی

اندازه ­گیری مقدار کلر آزاد یا غلظت کل کلر در آب خوراک سیستم اسمز معکوس RO ضروری می­ باشد و نباید هیچگونه کلر آزاد در آب خوراک وجود داشته باشد. با اندازه­ گیری این شاخص کارایی فیلتر­های کربن ­فعال یا سیستم شیمیایی حذف کلر از آب خوراک مورد ارزیابی قرار می­ گیرد و در صورت وجود اشکال در کارایی کربن­ فعال یا تزریق محلول شیمیایی سریعاً اشکال برطرف گردد.

3- ثبت فشار ورودی و خروجی فیلتر کارتریج

فشار آب خوراک در ورودی و خروجی فیلتر کارتریج ثبت می­ شود.

اختلاف فشار بین ورودی و خروجی فیلتر­های کارتریج نشان دهنده میزان گرفتگی آنها می ­باشد.

4- کنترل درجه حرارت آب 

دما یا درجه حرارت یکی از فاکتور های بسیار مهمی است که در  کیفیت کار سیستم اسمز­معکوس بسیار اهمین دارد  .

5-کنترل و تنظیم pH آب ورودی به دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس صنعتی 

pH آب خام ورودی به دستگاه RO نقش بسیار مهمی در کارکرد مناسب و مطلوب سیستم دارد. یکی از مراحل مهم راه اندازی دستگاه های آب شیرین کن Ro  صنعتی تنظیم ph ورودی است . تنظیم مقدار pH آب ورودی  و کنترل پیوسته آن برای جلوگیری از تشکیل رسوب روی سطح غشاء یک پارامتر حیاتی محسوب می­شود.معمولاً سیستم­­ های RO فقط در یک محدوده pH خاص قادر به کار می ­باشند و در خارج این محدوده غشاء آنها در معرض رسوب نمکها یا تخریب قرار می­ گیرد. باید pH مترها بطور مرتب با محلول­های بافر با pH مشخص کالیبره شوند.

 6- ثبت میزان کارکرد RO

به منظور تعیین میزان کارکرد دقیق سیستم RO و کنترل زمان سرویس­ دهی آن و اندازه ­گیری مدت زمانی که سیستم اسمز­معکوس در سرویس است مفید و ضروری می ­باشد.

 7- ثبت فشار غشاء RO

فشار در ورودی مدول­ ها، فشار اولیه یا فشار خوراک نامیده می ­شود. چنانچه در مسیر آب خوراک از خروجی پمپ­ های فشار بالا تا مرحله اول RO شیر کنترل قرار گرفته است اندازه­ گیری پیوسته فشار در خروجی ضروری است، زیرا فشار ورودی کم سبب کاهش کارایی سیستم می­شود و فشار ورودی خیلی زیاد سبب آسیب غشاها می­ شود.

 8- کنترل فشار جریان دفعی

فشار در خروجی آخرین المنت یک مدول، فشار آب تغلیظ شده یا فشار آب شور نامیده می ­شود، این فشار نشانگر فشار سیستم قبل از شیر کنترل مسیر جریان دفعی سیستم است. اختلاف فشار بین خوراک RO و جریان دفعی آن شاخصی از مقاومت موجود در برابر عبور جریان در طی گذر آن از روی غشاء است، هر چند این اختلاف فشار به دما و دبی آب خوراک بستگی دارد، ولی می­ تواند معیار خوبی از کیفیت عملکرد غشاء باشد به شرط آنکه دبی آب شیرین و آب شور ثابت نگه داشته شوند. بنابراین یکی از موارد که در هنگام راه اندازی دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO باید به آن توجه کنید این مورد است.

 9- ثبت میزان جریان تولید دستگاه صنعتی تصفیه آب  RO

ثبت میزان جریان تولیدی دستگاه های تصفیه آب صنعتی یعنی آب تصفیه شده می ­باشد که وارد شبکه مصرف یا تانک ­های ذخیره سازی می­گردد.

صحت مقادیر نشان داده شده در فلومتر­های تولید و پساب را براحتی می­توان از افزایش و کاهش سطح یا حجم مخازن برسی نمود.

 10- بازیافت سیستم

نسبت جریان تولید به جریان خوراک میزان بازیافت اسمز معکوس نامیده می ­شود. این پارامتر با غلظت نمک ها و مواد معلق در آب خوراک RO و در نتیجه احتمال تشکیل رسوب یا فولینگ روی سطح غشاء مرتبط است.

11- جریان برگشتی در سیستم های تصفیه اب صنعتی RO

در صورت برگشت بخشی از آب جریان غلیظ به آب خوراک سیستم تصفیه آب صنعتی RO به آن جریان برگشتی (Recycle) اطلاق می ­شود. به همین منظور باید در هنگام راه اندازی دستگاه RO به این موضوع توجه داشته باشید .

12- TDS آب ورودی

TDS یا کل مواد محلول در آب ورودی به سیستم تصفیه آب صنعتی RO می­ باشد.

13- TDS آب تولیدی ( آب خروجی ) در سیستم آب شیرین کن صنعتی 

غلظت مواد محلول (TDS) در جریان محصول دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO معمولاً رقم بسیار کوچکی است که به وسیله یک سنسور که در خط تولید وصل می ­باشد نشان داده می­ شود. باید اندازه­ گیری­ های TDSرا بصورت ماهیانه تمیز کاری نمود. معمولاً در مورد اندازه­ گیری TDS جریان­ها در سیستم RO یک عدد خاص مورد نظر نیست، بلکه بر اساس محدوده ­ای از مقادیر قرائت شده در فصول مختلف زمانی قضاوت صورت می­ گیرد.

 

روش حرارتی در دستگاه صنعتی تصفیه آب 

استفاده از روش تقطیر یکی دیگر از کاربردهای دستگاه صنعتی تصفیه آب و آب شیرین کن صنعتی  روش حرارتی می باشد که به دلیل تولید اب با کیفیت بسیار بالا در مصارف آزمایشگاهی و یا دارویی کاربرد دارد. روش تقطیر به دلیل تغییر در حالت آب از مایع به گاز (بخار) بسیار پر هزینه و انرژی بر می باشد. از تصفیه آب صنعتی به روش تقطیر در پروژه های عظیم دریایی استفاده می گردد که به آن MED به انگلیسی (Multi effect distillation) گفته می شود.

هزینه تمام شده آب شیرین کن صنعتی به میزان دبی آب مورد نیاز ، شوری آب ورودی و روش تصفیه ( شیرین سازی) آن بستگی دارد . به طورکلی یه واحد شیرین سازی آب به روش اسمز معکوس شامل پمپ خوراکی ، فیلتر شنی و کربی ، میکرو فیلتر ، پمپ فشار قوی ، ممبران و پکیج تزریق مواد شیمیایی می باشد . هر چقدر که تعداد واحد های تصفیه و ظرفیت آن بیشتر باشد قیمت آن نیز افزایش می یابد .

طراحی ، ساخت ، نصب و نگاه داری دستگاه های آب شیرین کن و تصفیه اب صنعتی در ظرفیت های مختلف در اقصی نقاط کشور توسط کارشناسان شرکت تصفیه آب و فاضلاب آریاصاف سپاهان انجام می شود.

کارشناسان این شرکت با توجه به نیاز مطرح شده توسط مشتری و همچنین ویژگی های آب خام بهترین راه حل (دستگاه اب شیرین کن و یا تصفیه آب صنعتی )  با کمترین هزینه ی خرید را به مصرف کنندگان محترم ارائه می نمایند.

جهت مشاوره رایگان (حتی درصورتی که منجر به خرید نشود ) و اطلاع از آخرین پروژه های انجام پذیرفته در زمینه ی دستگاه های تصفیه آب صنعتی Industrial water purifier (Desalination اب شیرین کن) با کارشناسان شرکت آریاصاف سپاهان تماس حاصل فرمایید.

برای خرید محصولات و دستگاه های تصفیه آب صنعتی و کشاورزی آریاصاف و یا دریافت مشاوره رایگان می توانید با ما تماس بگیرید . پل های ارتباطی ما :

آدرس کارخانه: جاجرود ، سعیدآباد ، خیابان گلستان ، خیابان سبلان ، پلاک 2

آدرس دفتر فروش : تهران ، خیابان سهروردی جنوبی ، خیابان برادران نوبخت ، نبش کوچه عیسی وند ، پلاک 2 – واحد 5 دفتر مرکزی دستگاه های تصفیه آب آریا صاف –

موبایل: 09121068506

تلفن دفتر فروش : 88702057 – 021

فروش دستگاه های تصفیه اب و آب شیرین کن صنعتی ، دریایی و کشاورزی ( سیستم ها و پکیج های تصفیه آب و فاضلاب ) در آریاصاف سپاهان

محصولات و خدمات دیگر آریاصاف:

آب شیرین کن دریایی

تصفیه آب کشاورزی

لیست خدمات و فعالیتهای شرکت مهندسی آریا صاف سپاهان طراحی ، مهندسی ، ساخت ، اتوماسیون ، نصب و راه اندازی ، نگهداری و آموزش محصولات ذیل( تصفیه آب و فاضلاب صنعتی کشاورزی دریایی ) :
1- سیستم ها و دستگاه های آب شیرین کن دریایی به روش اسمز معکوس RO .
2- دستگاه ها و سیستم های آب شیرین کن و تصفیه اب صنعتی به روش اسمز معکوسRO .
3- دستگاه ها و سیستمهای آب شیرین کن و تصفیه اب کشاورزی به روش اسمز معکوسRO .
4- اولترا فیلتراسیون (Ultra Filtration systems ) .
5- سیستمهای ضد عفونی آب .
6-میکرو فیلتراسیون (Micri Filtration) .
7- سختیگیرهای رزینی (انیونی و کاتیونی) .
8- مخازن و فیلترهای کربنی و شنی .
9 سیستمهای تصفیه و بازیافت فاضلاب صنعتی .

شما احتمالا به علت سرچ کردن یکی از عبارت های کلیدی زیر به این صفحه متصل شده اید :

خرید و فروش دستگاه تصفیه اب صنعتی – اب شیرین کن صنعتی- فروشندگان ، تولیدکنندگان ، سازندگان و کارخانه دستگاه های RO تصفیه آب صنعتی

15 دیدگاه در تصفیه آب صنعتی
 1. سلام
  ما می خواستیم یه دستگاه تصفیه آب صنعتی واسه تصفیه آب بویلر کارخونه امون خریداری کنیم
  خواستم بدونم که یه دستگاه معمولی بگیریم اوکیه یا باید دابل RO بگیریم ؟
  با تشکر
  زرین کام
  مسئول تدارکات کارخونه قند بیستون

  • به شما یک ایمیل حاوی اطلاعاتی که واسه خرید دستگاه های اسمز معکوس صنعتی لازم دارید ارسال شد – لطفا ایمیلتونو چک کنید
   با تشکر
   اسکندری

 2. با سلام و عرض خسته نباشید خدمات کارکنان محترم شرکت آریاصاف
  ما می خواستیم یه مناقصه واسه خرید تجهیزات و لوازم دستگاه های تصفیه آب صنعتی برگزار کنیم
  در صورت تمایل برای شرکت در این مناقصه می تونید به ایمیل بنده ایمیل بزنید .

  • سلام
   بله مرسی مایلیم که توی مناقصه شرکت کنیم یه ایمیل واستون ارسال کردم لطفا شرایط مناقصه ی تجهیزات آب شیرین کن و تصفیه آب صنعتی رو واسمون ارسال کنید
   با سپاس فراوان – اسکندری

 3. با سلام
  شرکت ما تامین کننده تجهیزات دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO هست
  اگه مایل به همکاری با شرکت ما بودین می تونید یه ایمیل با عنوان یست قیمت تجهیزات سیستم های اسمز معکوس واسه ما ارسال کنید
  شیرین سخن – کارشناس فروش

 4. شما تولید کننده اب شیرین کن هستین یا وارد کننده ؟

 5. […] از ویژگی های مهم آب شیرین کن صنعتی به روش اسمز معکوس، بالابردن طول عمر دستگاه و افزایش […]

 6. […] آب شیرین کن دریایی به روش اسمز معکوس. 2- سیستمهای آب شیرین کن صنعتی به روش اسمز معکوس. 3- سیستمهای آب شیرین کن کشاورزی به […]


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس کلیک کنید
شماره تماس ها:09121068506-۰۲۱88702057
تلگرام

ارتباط در تلگرام (آنلاین)

واتس اپ

ارتباط در واتس آپ (آنلاین)