آریاصاف

دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس (آب شیرین کن ) RO (reverse osmosi) : آریا صاف شرکت تولید کننده و سازنده دستگاه های اسمزمعکوس و تصفیه آب صنعتی با بیش از 25 سال تجربه ساخت سیستم های RO  – عرضه کننده انواع دستگاه های اسمز معکوس باتمام رنج های شوری و EC  و میزان خروجی متفاوت ( از 5 متر معکب معادل 5000 لیتر تا بینهایت ) این دستگاه ها عمدتا به منظور کاربرد های صنعتی مانند بویلر ها ، دیگ های بخار و … استفاده می شوند و همچنین در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی ، کارخانه های نساجی ، کارخانه ها و شرکت های آب معدنی و اب بسته بندی شده ، مواد شوینده ، کارخانه های دارویی و سایر کارخانجات و کارگاه ها استفاده می شود.

 

آب شیرین کن تصفیه اب صنعتی

در خرید و فروش دستگاه های آب شیرین کن باید بدانیم که منظور از تصفیه آب صنعتی ( آب شیرین کن صنعتی ) ، فقط تصفیه کردن آب های صنعتی نمی باشد بلکه دستگاه تصفیه آب کوچک در مقایسه بزرگتر از خانگی را دستگاه تصفیه آب صنعتی می نامند. دستگاه های تصفیه آب در مقیاس متوسط و کم حجم تر را دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی نام میبرند.
و به سیستم های که قادر به تصفیه آب در ظرفیت های بالا می باشند و توانایی بالایی در تصفیه آب دارند را اغلب بنام دستگاه تصفیه آب صنعتی نام می برند. که عمدتا به سیستمهای به ظرفیت بالاتر از 3 متر مکعب در روز به بالا که ظرفیت تولید آب تصفیه رادارا می باشند را می گویند.

مبنای و اساس کار دراین نوع ازسیستم های تصفیه کردن بر پایه تکنولوژی غشایی اسمزمعکوس می باشد.

تصفیه آب صنعتی ( اب شیرین کن ) در صنایع شیمیایی ، صنایع فلزی ، ریخته گری ، مواد غذایی و آشامیدنی ، آزمایشگاه ها ، صنایع برودتی و حرارتی ، مصرف آب شرب ، تصفیه چاه و شیرن سازی آب در دریا و بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد و به فروش می رسد.

دستگاه های آب شیرین کن اسمز معکوس RO براساس نیاز برای مصارف گوناگون در ظرفیت ها و آنالیزهای مختلف تولید می گردد . درمجموع ظرفیت حجم تصفیه با توجه به انواع سیستم های تصفیه آب صنعتی، بالاست .
بهترین روش در تصفیه آب صنعتی استفاده از سیستم اسمز معکوس (RO) می باشد ، که با استفاده از این روش می توان مزه تلخی، شوری و در کل میزان TDS (مجموع جامدات محلول درآب) را کاهش داد.

بدین ترتیب که، فرآیند اسمز معکوس می‌تواند TDS آب خام را تا ۹۹% کاهش دهد. در عمل کاهش TDS تا ۹۵% طبیعی است. همچنین حذف باکتری ها، ویروس ها و دیگر میکروارگانیسم ها با اسمز معکوس ۱۰۰% است.

این فرایند برای تهیه آب آشامیدنی از آب های حاوی املاح معدنی زیاد و ناخالصی های آلی بسیار مفید است.

امروزه روش اسمز معکوس اقتصادی ترین فرایند برای تهیه آب آشامیدنی از آبهای شور مناطق کم آب می‌باشد.

فرآیند اسمز معکوس چیست؟

فرایند اسمز معکوس در دستگاه های تصفیه آب صنعتی ، کشاورزی و دریایی ( آب شیرین کن ) استفاده می شود و  بدین صورت است که فشار بالا سبب حرکت معکوس جریان آب از درون فیلتر های نیمه تراوای اسمز معکوس(RO) از فشار اسمزی بالاتر به فشار اسمز پایین تر می شود .
سیستم کامل تصفیه آب به روش اسمز معکوس (RO) شامل بخش پیش تصفیه ، بخش تامین فشار ، بخش المان ممبرین و بخش بعد از تصفیه می باشد.

برای افزایش بازدهی و طول عمر سیستم های اسمز معکوس، وجود پیش تصفیه ای موثر برای آب خوراک ضروری می باشد. انتخاب پیش تصفیه مناسب ، بازدهی و طول عمر ممبرین را زیاد می کند زیرا عوامل زیر را به حداقل می رساند :
جرم گرفتگی ، رسوب گرفتگی ، تخریب ممبرین ، نتیجه نهایی موارد بالا ، بهینه سازی موارد ذیل می باشد :

 • شدت جریان محصول
 • کیفیت محصول ( عدم رد شدن نمک )
 • بازیافت محصول
 • هزینه های عملیاتی و نگهداری

 

تصفیه آب صنعتی ro

 

اسمز معکوس در دستگاه ها و سیستم های آب شیرین کن صنعتی با خلوص بالا به منظور دستیابی به شیرینی مقدار ممکن برای حذف یون ها و نمک ها استفاده می شود .
به علت آن که سیستم اسمز معکوس در مقایسه با سایر روشها در درجه حرارت پایین تر و با انرژی مقرون به صرفه ای کار می کند،کاربرد های فراوانی مانند نمک زدایی، تیمار پسابها، بازیافت املاح معدنی، تغلیظ آب پنیر و سایر محصولات غذایی و مهمتر از همه در خالص سازی آب دارد.

در سالهای اخیر سیستم اسمز معکوس به میزان فراوان در فرآوری آب مورد نیاز جهت دیالیز در بیمارستانها و جهت کارخانجات تولیدی دارویی و بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته است. علاوه بر این، روش اسمز معکوس قادر به تولید آبی خالص جهت استفاده در تزریق( EFI )( Water For Injection ) و برای آماده سازی محلولهای پراگوارشی و پراروده ای است.

مراحل دستگاه آب شیرین کن صنعتی

دستگاه های تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس RO ( آب شیرین کن RO ) شامل پنج مرحله ی اصلی می باشد که در خرید و انتخاب فروشنده باید به آن توجه داشت :

کلرزنی اولیه جهت گندزدایی از آب ، استفاده از سیستم پیش تصفیه شامل فیلتر شنی وکربنی می باشد (در فیلتر شنی ذرات درشت 100 میکرون می شود و در فیلتر کربن طعم آب یا بوی آب از آن گرفته می شود) ، استفاده از فیلتر میکرونی (جهت حذف ذرات تا پنج میکرون از داخل آب می باشد) ، اسمز معکوس (شامل پمپ طبقاتی وممبران های دستگاه آب شیرین کن ) ، تزریق آنتی اسکالانت (مواد شیمیایی ) جهت پیشگیری از ایجاد رسوب در آب .

دستگاه ها و سیستم های تصفیه آب صنعتی در صنایع دارای کاربرد های مختلفی هستند مانند :

استفاده از دستگاه تصفیه آب در تهیه آب صنعتی در بویلر ها ،کولینگ تاور وکلیه سیستم های حرارتی و برودتی . استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی جهت تهیه آب صنعتی DM که مصارف دارویی و بیولوژیکی دارد ، تامین آب مناسب جهت تهیه محصولات متنوع در صنایع غذایی ، نوشیدنی ، آرایشی و بهداشتی توسط آب شیرین کن صنعتی ، تصفیه نهایی پساب های صنعتی ، در رنگ سازی ، باطری سازی ودر صنایع لاستیک وپلاستیک ، تامین وتولید آب دستگاه های دیالیز بیمارستان ها ، تهیه آب USP جهت مصارف پزشکی.

امروزه از دستگاه تصفیه آب صنعتی ( یا دستگاه های آب شیرین کن RO ) بیشتر در مجتمع های مسکونی و اداری ،کارخانجات آب معدنی ، غذایی و دارویی ، پادگان ها و کمپ های اقامتی ، اماکن ورزشی و اکواریوم های بزرگ بیشتر استفاده میشود.

عمده ‌ترین کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی عبارتند از :

 • استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی به منظور تهیه و تولید آب شرب از آب های شور ( مصارف شرب)
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی در تهیه و تولید آب مورد نیاز جهت رشد سریع دام و طیور
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی در تامین و تولید آب مناسب جهت مصارف کشاورزی , گلخانه‌ای
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی دوبل جهت تامین و تولید آب فرآیندی کارخانه‌های داروسازی و لوازم آرایشی
 • در تامین و تولید آب فرآیندی کارخانه‌های پتروشیمی ، فولاد ، نساجی ، کاغذ سازی ، رنگ‌سازی و
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی در تولید آب مصرفی نیروگاه های بخار و سیکل ترکیبی
 • به منظور تامین و تولید آب دیگ های بخار ، سیستم های برودتی و مبدل های حرارتی
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی در تامین و تولید آب دستگاه های دیالیز بیمارستانها
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی جهت بازیافت پساب های صنعتی

 

دستگاه تصفیه آب صنعتی

 

از مزایای آب شیرین کن صنعتی به روش اسمز معکوس ، دارای مصرف انرژی کم نسبت به روش های تقطیری در آب شیرین کن های صنعتی ، اقتصادی بودن سیستم اسمز معکوس نسبت به روش های دیگر ، عدم عبور باکتری وویروس ها و موارد تب زا ((pyrogens از ممبران های آب شیرین کن صنعتی ، امکان بازگرداندن آب غلیظ به محیط زیست ، حذف تمامی آلاینده های آلی و غیر آلی و میکروبی از آب و دارای استاندار های بین المللی می باشد .

دستگاه های تصفیه آب صنعتی بر اساس فرآیند تولید ، طبقه بندی و شامل روش های ذیل می باشد:

 • دستگاه تصفیه آب صنعتی بر اساس سیستم تقطیر(MED)
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی بر اساس سختی گیر رزینی
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی بر اساس اسمز معکوس (RO)
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی بر اساس نانو فیلتراسیون (NF)
 • اب شیرین کن بر اساس اولترافیلتراسیون (UF)

هریک از این روش ها براساس نوع آب ورودی و همچنین کاربرد نهایی اب تصفیه شده در صنایع به کار می رود.

دستگاه اولترافیلتراسیون و نانوفیلتراسیون در دستگاه های تصفیه آب صنعتی :

اولترافیلتراسیون نیز به معنی گرفتن ذرات بسیار ریز در حد میکرون (جامد معلق در آب) است. معمولاً فیلترهای اولترافیلتراسیون دارای منافذ بسیار ریزی هستند که آب از آنها عبور کرده و مواد معلق بسیار ریز، مواد کلوییدی، پروتئین‌ها و آلاینده‌های میکروبیولوژی به تله می‌افتند. استفاده از میکروفیلترهای با منافذ ۰/۱ تا ۵ ميكرون به عنوان پيش تصفيه براى دستگاه‌هاى اسمز معكوس R.O، وسيله مطمئنى براى حفاظت از ممبران‌ها و پمپ‌هاى فشار قوى جهت حذف ذرات معلق است. اين فيلتر‌ها علاوه بر پيش تصفيه دستگاه اسمز معكوس، در صنايع غذايی، آب معدنى و تصفيه پساب‌هاى صنعتى مورد استفاده قرار مى‌گيرد.

آب شیرین کن های صنعتی برای تصفیه آب های زیر کاربرد دارد :

سدها و فاضلاب های تصفیه شده صنعتی و غیر صنعتی ، آب دریا رود خانه ، اب شور ، آب چاه کشاورزی .

دستگاه تصفیه آب صنعتی ( اب شیرین کن ) به دلیل وجود نمک های محلول در آب به انواع آب های شور ، آب های دریای اجزای متفاوتی خواهد داشت . بدین صورت که سیستم تصفیه اب صنعتی باتوجه به نوع آنالیز شیمیایی و فیزیکی طراحی می گردد .

روش تبادل یونی در تصفیه آب صنعتی :

سختی گیر رزینی، ساده ترین شکل دستگاه تصفیه آب صنعتی ( اسمز معکوس RO ) به روش تبادل یونی می باشد. کاربرد این دستگاه در حذف سختی موقت آب می باشد. اساس کار دستگاه سختی گیر رزینی تبادل یا جابجایی یون سدیم موجود در سرشاخه رزین با کلسیم و منیزیم موجود در آب می باشد. رزین موجود در دستگاه تصفیه آب صنعتی پس از مدتی کارکرد نیاز به شستشو و احیا دارد.

تبادل یونی Mixed bed روشی دیگر در تصفیه آب صنعتی می باشد که با استفاده از ترکیب رزین های آنیونی و کاتیونی با سرشاخه OH و H کلیه املاح موجود در آب را جذب می نماید. از این روش به منظور تولید آب با کیفیت بسیار عالی و آب بدون یون استفاده می شود. معمولاً پس از اسمز معکوس از سیستم تبادل یونی (Mixed bed) به منظور حذف نهایی املاح و شوری باقی مانده استفاده می گردد.

از دیگر روشهای تصفیه آب صنعتی استفاده از جریان برق در روش مبادله یونی Electro dialysis Reversal (EDR) می باشد. این روش بر پایه خاصیت هدایت الکتریکی اب استوار می باشد و به وسیله صفحات نیمه تراوا، املاح موجود در آب شامل آنیون و کاتیون را در دستگاه اب شیرین کن صنعتی از آب جدا می نماید.

روش غشایی در تصفیه آب صنعتی :

پرکاربردترین نوع دستگاه تصفیه آب صنعتی به روش غشایی، اسمز معکوس می باشد. روش اسمز معکوس به دلیل سهولت در بهره برداری و هزینه تقریبا پایین و از همه مهمتر به دلیل کیفیت بسیار بالای آب تصفیه شده، امروزه بسیار رایج گردیده است و در بسیاری از صنایع به کار می رود.

اساس کار اسمز معکوس استفاده از غشا نیمه تراوا می باشد. این غشا ها به دلیل اندازه کوچکتر از نانومتر صرفا مولکول های اب را از خود عبور داده و کلیه املاح و باکتری ومیکروارگانیزم ها را جدا می نماید. از دیگر روش های تصفیه آب صنعتی غشایی، روش اولترافیلتراسیون، نانو فیلتراسیون و میکروفیلتراسیون می باشد.

 

آب شیرین کن صنعتی

روش حرارتی در تصفیه آب صنعتی :

استفاده از روش تقطیر یکی دیگر از کاربردهای دستگاه اب شیرین کن صنعتی روش حرارتی می باشد که به دلیل تولید اب با کیفیت بسیار بالا در مصارف آزمایشگاهی و یا دارویی کاربرد دارد. روش تقطیر به دلیل تغییر در حالت آب از مایع به گاز (بخار) بسیار پر هزینه و انرژی بر می باشد. از تصفیه آب صنعتی به روش تقطیر در پروژه های عظیم دریایی استفاده می گردد که به آن MED به انگلیسی (Multi effect distillation) گفته می شود.

هزینه تمام شده آب شیرین کن صنعتی به میزان دبی آب مورد نیاز ، شوری آب ورودی و روش تصفیه ( شیرین سازی) آن بستگی دارد . به طورکلی یه واحد شیرین سازی آب به روش اسمز معکوس شامل پمپ خوراکی ، فیلتر شنی و کربی ، میکرو فیلتر ، پمپ فشار قوی ، ممبران و پکیج تزریق مواد شیمیایی می باشد . هر چقدر که تعداد واحد های تصفیه و ظرفیت آن بیشتر باشد قیمت آن نیز افزایش می یابد .

طراحی ، ساخت ، نصب و نگاه داری دستگاه های آب شیرین کن و تصفیه اب صنعتی در ظرفیت های مختلف در اقصی نقاط کشور توسط کارشناسان شرکت تصفیه آب و فاضلاب آریاصاف سپاهان انجام می شود.

کارشناسان این شرکت با توجه به نیاز مطرح شده توسط مشتری و همچنین ویژگی های آب خام بهترین راه حل (دستگاه اب شیرین کن و یا تصفیه آب صنعتی )  با کمترین هزینه ی خرید را به مصرف کنندگان محترم ارائه می نمایند.

جهت مشاوره رایگان (حتی درصورتی که منجر به خرید نشود ) و اطلاع از آخرین پروژه های انجام پذیرفته در زمینه ی دستگاه های تصفیه آب صنعتی Industrial water purifier (Desalination اب شیرین کن) با کارشناسان شرکت آریاصاف سپاهان تماس حاصل فرمایید.

برای خرید محصولات و دستگاه های تصفیه آب صنعتی و کشاورزی آریاصاف و یا دریافت مشاوره رایگان می توانید با ما تماس بگیرید . پل های ارتباطی ما :

آدرس کارخانه: جاجرود ، سعیدآباد ، خیابان گلستان ، خیابان سبلان ، پلاک 2

آدرس دفتر فروش : تهران ، خیابان سهروردی جنوبی ، خیابان برادران نوبخت ، نبش کوچه عیسی وند ، پلاک 2 – واحد 5 دفتر مرکزی دستگاه های تصفیه آب آریا صاف –

موبایل: 09121068506

تلفن دفتر فروش : 88863467 – 021

فروش دستگاه های تصفیه اب و آب شیرین کن صنعتی ، دریایی و کشاورزی ( سیستم ها و پکیج های تصفیه آب و فاضلاب ) در آریاصاف سپاهان

محصولات و خدمات دیگر آریاصاف:

آب شیرین کن دریایی

تصفیه آب کشاورزی

لیست خدمات و فعالیتهای شرکت مهندسی آریا صاف سپاهان طراحی ، مهندسی ، ساخت ، اتوماسیون ، نصب و راه اندازی ، نگهداری و آموزش محصولات ذیل( تصفیه آب و فاضلاب صنعتی کشاورزی دریایی ) :
1- سیستم ها و دستگاه های آب شیرین کن دریایی به روش اسمز معکوس.
2- دستگاه ها و سیستم های آب شیرین کن و تصفیه اب صنعتی به روش اسمز معکوس.
3- دستگاه ها و سیستمهای آب شیرین کن و تصفیه اب کشاورزی به روش اسمز معکوس.
4- اولترا فیلتراسیون (Ultra Filtration systems ).
5- سیستمهای ضد عفونی آب.
6-میکرو فیلتراسیون (Micri Filtration).
7- سختیگیرهای رزینی (انیونی و کاتیونی).
8- مخازن و فیلترهای کربنی و شنی.
9 سیستمهای تصفیه و بازیافت فاضلاب صنعتی.

شما احتمالا به علت سرچ کردن یکی از عبارت های کلیدی زیر به این صفحه متصل شده اید :

خرید و فروش دستگاه تصفیه آب صنعتی – اب شیرین کن صنعتی- فروشندگان ، تولیدکنندگان ، سازندگان و کارخانه دستگاه های تصفیه آب صنعتی

11 دیدگاه در تصفیه آب صنعتی
 1. شما تولید کننده اب شیرین کن هستین یا وارد کننده ؟

 2. […] از ویژگی های مهم آب شیرین کن صنعتی به روش اسمز معکوس، بالابردن طول عمر دستگاه و افزایش […]

 3. […] آب شیرین کن دریایی به روش اسمز معکوس. 2- سیستمهای آب شیرین کن صنعتی به روش اسمز معکوس. 3- سیستمهای آب شیرین کن کشاورزی به […]


[بالا]

ارسال دیدگاه

برای تماس کلیک کنید
شماره تماس ها:09121068506-۰۲۱88702057
تلگرام

ارتباط در تلگرام (آنلاین)

واتس اپ

ارتباط در واتس آپ (آنلاین)