تصفیه آب باغ, دانستی های علمی

رطوبت خاک
0 (0)

رطوبت خاک چیست و انواع رطوبت خاک به همراه تأثیر آن در رشد گیاه

در جواب اینکه رطوبت خاک چیست باید گفت که به رطوبت موجود در تمامی خااکخاک گفته میشود. رطوبت خاک در محصولات کشاورزی بسیار تأثیر گذار هستند. همچنین بعضی از گیاهان نیاز به رطوبت مناسب جهت رشد خود دارند و با تغییر آن در رشد آن ها مشکل ایجاد خواهد شد. از این رو شما باید با شناخت کامل اینکه رطوبت خاک چیست بتوانید در کشاورزی آن را رعایت نمایید. در ادامه به معرفی بیشتر رطوبت خاک خواهیم پرداخت.

رطوبت خاک چیست :

رطوبت خاک همان مقدار آب موجود در خاک میباشد. این مقدار آب از حالت اشباع که در آن تمامی منافذ خاک از آب پر بوده (مقدار هوا حداقل است) شروع شده تا رطوبت پژمردگی دائم گیاه که در آن توانایی جذب آب توسط گیاه به حداقل می رسد ختم می شود. در صورتی که جهت آبیاری از آب شور استفاده شود تاثیر منفی بسیاری در رطوبت خاک و در نتیجه گیاهان خواهد داشت. که در این مناطق دارای آب های شور استفاده از دستگاه تصفیه آب کشاورزی توصیه میشود.

مرحله اشباع خاک :

باید توجه داشت مرحله اشباع خاک بعد از انجام آبیاری در خاک ایجاد می شود. در این حالت رطوبتی، بخشی از آب، قابل جذب توسط گیاه نبوده و بر اثر نیروی جاذبه زمین از خاک خارج شده که به آن آب ثقلی اطلاق می گردد.

تأثیر وجود رطوبت ثقلی در خاک :

این مقدار آب بعد از اشباع لایه های خاک و قطع عمل آبیاری از خاک شروع به تخلیه شدن می کند. وجود این آب در خاک باعث کاهش هوای خاک شده و تنفس ریشه و جذب عناصر غذایی را با مشکل مواجه خواهد نمود. چون قابل جذب شدن عناصر غذایی در خاک در طی فرآیندهای میکروبی و در محیط دارای هوا صورت می گیرد. مدت زمان خروج این آب بستگی به نوع خاک (سبک یا سنگین بودن) متفاوت است.

معرفی رطوبت ظرفیت زارعی یا همان FC خاک :

در صروتی که از آب تصفیه شده و مناسب برای آبیاری استفاده شده باشد. پس از گذست 1 الی دو روز بعد آبیاری ، رطوبتی در خاک وجود دارد که در آن آب به صورت آزاد وجود نداشته و هوا در خاک به اندازه کافی در جریان است به این مقدار رطوبت در خاک، رطوبت مزرعه یا ظرفیت زارعی (FC) گفته می شود. در آزمایشگاه این میزان رطوبت توسط صفحه فشاری (فشار ۲۰۰ تا ۳۰۰ سانتی متر) تعیین می شود. معمولا این مقدار رطوبت تحت تاثیر شرایط فیزکی خاک نظیر ساختمان خاک بوده و در خاک های سبک و سنگین متغیر است.

نوع دیگر رطوبت ، رطوبت پژمردگی گیاه میباشد. در این مورد به دلیل آنکه گیاه دیگر قادر به جذب رطوبت لازم برای حیات خود را از دست داده موجب از بین رفتن آن میشود.

پس نتیجه میگیریم رطوبت خاک برای رشد گیاه دارای اهمیت بسیار زیادی میباشد. عدم توجه به مقدار و حساسیت گیاه نسبت به آن باعث از بین رفتن محصولات در کشاورزی خواهد شد. علاووه بر آن نوع آب جهت آبیاری نیز میتواند باعث تغییر رطوبت خاک گردد. و یا عملا کاربد آن را مختل کند. لذا در مناطق دارای آب شور توصیه میشود حتما جهت رطوبت مناسب خاک از آب تصفیه شده برای کشاورزی استفاده نمایید.

شما هم به این نوشته امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *