دانستی های علمی

املاح داخل آب مواد معدنی و آلی موجود در آبها
0 (0)

املاح داخل آب واد معدنی و آلی موجود در آب ها انواع املاح باران

همان گونه که اطلاع دارید بدن ما برای زنده ماندن به میزان مناسبی املاح (Minerals) نیاز دارد که بخشی از این املاح را داخل نوشیدن آب ها بدست می آورد املاح مفید داخل بدن در کنار ویتامین ها وظیفه حفظ کارایی اندام های بدن را برعهده دار هستند از طرف دیگر  بدن انسان به حدود ۷۰ نوع از املاح نیاز دارد تا وظایف تعریف شده خود را درست و کامل انجام دهند در ادامه به انواع املاح موجود در آب را مورد برسی قرار میدهیم.

املاح به طور کلی به دو دسته تقسیم میشوند :

مواد و املاح معدنی  (Inorganic Minerals)

مواد و املاح آلی  (Organic Minerals)

 

مواد و املاح معدنی داخل آب :

عناصر داخل این گروه به طور معمول در معادن، سنگها، خاک و به طور کلی در پوسته زمین یافت می شوند و آب در حین عبور از بستر سنگها و کانی ها، این املاح را در خود حل می کنکرده و با خود همراه میکند.

مواد معدني براي بدن انسان مفيد نيستند.

بر خلاف تفکر رایج، املاح معدني (كه در آب نیز يافت مي شوند) برای بدن حیوانات و انسانها غیر قابل جذب و غیر مفید هستند و بدن این املاح را همانند سموم دفع می کند. درست برعکس گیاهان که غذای اصلی آنها، همین مواد معدنی هستند. می دانیم که گیاهان به وسیله ریشه خود و با کمک آب، مواد معدنی را از خاک جذب می کنند. برخی از محققین معتقدند الکترون های موجود در ساختار اتمی مواد معدنی بر خلاف عقربه های ساعت گردش می کنند و درنتیجه با الکترون های بدن انسان سازگار نیستند. این املاح برای بدن انسان مضر بوده و عوارضی همچون: درد و تورم در مفاصل، سنگ کلیه، عوارض فشار خون و … را باعث می شوند. املاح معدنی به آب طعم و بو می دهند. هرچه آب ناخالص تر باشد طعم و بوی آن نامطبوع تر است.

یکی از آشناترین این ترکیبات، کربنات کلسیم است. این همان جرم و رسوبی است که در جداره کتری ، سماور و لوله های آب گرم مشاهده می کنید و بهتر است در جریان تصفیه آب با روش های معمول یا با دستگاه آبشیرین کن این مواد گرفته شود.

از مواد داخل آب ها ، املاح آلی :

این دسته از املاح قابل جذب برای بدن حیوانات و انسان ها هستند. منبع اصلي اين املاح ، گياهان هستند. در واقع گياهان با جذب املاح معدني موجود در خاك تغذيه مي كنند. املاح معدني پس از ورود به اندامهاي گياه، در اثر پديده فتوسنتز تغيير ماهيت داده و تبديل به تركيبات آلي مي شوند. انسان از طريق مصرف ميوه ها و سبزيجات و گوشت حيوانات گياه خوار، املاح آلي را جذب مي كند.

مواد موجود در آب باران :

همانطور که می دانید، آب باران درست هنگام بارش، کاملا خالص و عاری از هرگونه مواد و ترکیبات اضافه است که کیفیت آن را برای مصارف مختلف تضمین میکند البته وجود هوای نامناسب مانند محیط های شهری که هوای آنها دچار آلودگی هستند باعث میشود که مواد غیر منتظره ای وارد آب شده و پدیده باران اسیدی شکل گیرد.

 

وجود املاح مختلف در آب چه از نوع املاح معدنی و آلی برای مصارف مختلف متفاوت است و برای هر نوع فعالیتی مانند کشاورزی و صنعت از نوع آب متفاوتی استفاده کینند که برای بدست آوردن آب با کیفیت مناسب ( درصد املاح مجاز در آن) از دستگاه تصفیه اب استفاده میکنند.

 

شما میتوانید برای اطلاع بیشتر در خصوص تصفیه آب از صفحه دستگاه تصفیه آب دریا ، دستگاه آبشیرین کن صنعتی و آب شیرین کن کشاورزی دیدن کنید.

شما هم به این نوشته امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *