مفهوم BOD  و COD در تصفیه فاضلاب و پساب : در این مقاله با مفهوم BOD و COD در پساب ها و  فاضلاب های صنعتی و بهداشتی آشنا می شویم و تفاوت بین BOD و COD را می خوانیم .

مقدمه :  اگر به دنبال ساخت تصفیه خانه فاضلاب برای مراکز صنعتی و یا انسانی هستید لازم است با مفاهیم اولیه این صنعت آشنا شوید . لازم به ذکر است که قبل از اقدام برای ساخت تصفیه خانه و سیستم تصفیه فاضلاب یا پساب لازم است فاضلاب مورد نظر را به یک آزمایشگاه آب برده و آزمایش های لازم را بر روی آن انجام دهید . این آزمایشات مشخص می کنند که فاضلاب حاوی چه آلاینده هایی است . با مشخص شدن این مورد می توانید بهترین روش برای تصفیه فاضلاب یا پساب انتخاب کنید . زیرا روش های متفاوتی برای تصفیه فاضلاب و پساب وجود دارد که استفاده از هر روش بستگی و رابطه مستقیم با نوع و میزان آلاینده های فاضلاب و یا پساب دارد . از جمله پارامتر هایی که  در تصفیه فاضلاب بسیار حائز اهمیت است BOD و COD است . در زیر با مفاهیم این دو پارامتر آشنا می شویم . همچنین تفاوت ها و فرق میان این دو پارامتر را مطالعه می کنیم .

تعریف Biochemical oxygen demand : BOD :  میزان اکسیژن مورد نیاز باکتری های هوازی که در آب محلول می باشد و برای شکستن مواد آلی موجود در نمونه آب در دمای مشخص و در طی یک زمان معین مورد نیاز است .مقدار bod  معمولا بر حسب اکسیژه مصرف شده بر حسب  میلی گرم در لیتر در طی 5 روز بعد از کشت  در دمای 20 درجه سانتیگراد بیان می شود و غالباً به عنوان جانشین درجه آلودگی آلی آب مورد استفاده قرار می گیرد.

کاهش BOD به عنوان معیاری برای سنجش عملکرد موثر سیستم تصفیه فاضلاب استفاده می شود.

BOD  برای نشان دادن تاثیر کوتاه مدت بر روی میزان اکسیژن آب ورودی استفاده می شود .

آنالیز bod  در عمل شبیه به آنلایز cod می باشد . در هر دوی آنها میزان ترکیبات آلی آب اندازه گیری می شود . به علت اینکه COD  هرنوع اکسید شیمیایی تولید شده ( نه فقط اکسید تولید شده توسط مواد آلی ) را اندازه گیری می کند از اهمیت کمتری برخوردار است .

Leave a Reply

برای تماس کلیک کنید

پاسخگویی ۲۴ ساعته در ایام تعطیل

مشاهده لیست قیمت

واتس اپ

ارتباط در واتس آپ (آنلاین)