دانستی های علمی

نکات آبیاری به صورت قطره ای
0 (0)

نکات در آبیاری قطره ای و روش های صحیح آبیاری به این روش

در آبیاری قطره ای نکات بسیاری باید رعایت شود که هم گیاه دچار مشکل نشود که در نتیجه بر محصول تاثیر مستقیم میگذارد هم زمین شرایط مناسب را برای رشد گیاه داشته باشد در ادامه به 9 نکته از نکات مهم آبیاری قطره ای میپردازیم که با رعایت تمامی موارد ان ها میتوان آبیاری قطره ای را به صورت اصولی انجام داد لذا به تمامی موارد دقت لازم را داشته باشید.

 

از آبهای خیلی سخت و شور استفاده نکنید

اصولا از سیستم آبیاری قطره ای نواری نبایستی در مزارعی که دارای آبهای خیلی سخت و شور هستند، استفاده گردد. در صورت اجبار لازم است قبل از طراحی و نصب نوار، آزمایش کامل آب صورت گرفته تا در طراحی شبکه روش های پیشگیری کننده از انسداد پیش بینی شود همچنین اگر آب بیش از حد شور باشد میتواند منجر به مرگ گیاه شود که در صورت استففاده از آب چاه ها باید قبل از مصرف آن ها را آزمایش کرده و در صورت دارا بودن سختی مجاز برای کشاورزی باید آن را با دستگاه تصفیه آب کشاورزی تصفیه نمود.

 

آلودگی ها و اندازه ذرات معلق ( آلودگی فیزیکی ) را باید کنترل کرد

در این مورد از آلودگی ها و ذرات معلق باید با طراحی و نصب ایستگاه فیلتراسیون آبیاری به گونه ای باشد که ذرات بیشتر از ۱۰۰ میکرون امکان ورود به شبکه را نداشته باشند. در مواردی که منابع آب دارای ذرات معلق کمتراز ۱۰۰ میکرون هستند (که معمولا با فیلترهای متداول توصیه نمی شوند)، احداث استخر ترسیب و یا هر از چندگاهی شستشوی شبکه با آب کاملا تصفیه شده الزامی است.

 

عدم زاویه دار کردن نوار آبیاری

زاویه دار کردن نوار آبیاری باعث کاهش جریان آب می شود. این مورد بخصوص در ابتدای خطوط و حدفاصل اتصال نوار به لوله های ۱۶ میلیمتری و یا در نقاط پاره شده ای که مجددا ترمیم شده، بیشتر مشاهده می گردد که بایستی کنترل و رفع نقص شوند.

 

نصب نوار تیپ بر وری شب ها زیر 2 درصد

از نصب نوار آبیاری تیپ بر روی شیبهای زیاد (۲%) خودداری شده و سعی شود در این گونه اراضی نوار در جهت عمود بر شیب نصب شود. عدم رعایت این مسئله اولا سبب عدم یکنواختی توزیع آب در طول نوار آبیاری می شود و ثانیا در زمان غیر فعال بودن شبکه ممکن است مکش معکوس ایجاد شده و ذرات رس به درون روزنه ها مکیده شود. بنابراین چنانچه مجبور به نصب نوار در روی اراضی با شیب بیش از ۲% باشد، ترجیحا بایستی نوار بر روی خاک نصب گردد و در صورت الزام به نصب نوار در زیر خاک، حتما بایستی تجهیزات مکش هوا در شبکه پیش بینی و نصب گردد.

 

تأمین آب مورد نیاز گیاه

در محاسبات نیاز آبی برای آبیاری چنانچه نیاز آبی گیاه زراعی را کم برآورد گردد، ریشه گیاه جهت دسترسی به آب به مجرای خروجی نوار نفوذ کرده و موجب انسداد خواهد شد. بنابراین همواره بایستی محیط اطراف ریشه رطوبت کافی داشه باشد و نیاز آبی گیاه تامین شود.

این مقدار آب در آبیاری با آب شور متفاوت بوده و نیاز به برسی دقیق دارد.

 

آب را نباید در انتهای کود اضافه کرد

پس از خاتمه عملیات تزریق کود و سموم در شبکه آبیاری ، سیستم مدت مناسبی فعال باشد تا باقیمانده مواد تزریق شده بوسیله آب خالص کاملاحل و دفع گردد

.

کنترل فشار آب

بهتیرن فشار آب برای آبیاری به وسیله نوارهای آبیاری تیپ ۰.۶ اتمسفر می باشد که در صورت عدم رعایت فشار ایده آل، آبدهی روزنه ها از مقدار اسمی تغییر می نماید. حداقل فشار کاری ۰.۴ اتمسفر و حداکثر فشار کاری ۱ اتمسفر برای نوار آبیاری تیپ می باشد. بنابراین فشار سیستم در طول فصل بهره برداری بیستی در محدوده تعریف شده باشد.

 

نوار تیپ را در پایان فصل کشت به حال خود رها نکنید

به دلیل مواد تشکیل دهنده این لوله های آبیاری در هنگام گرما میتواند زمین را آلوده کننده لذا به همین دلیل پس از پایان دوره بهره برداری، بایستی نوارهای تیپ از سطح مزرعه جمع آوری گردیده تا باعث آلودگی مزرعه نگردد.

 

روش صحیح جمع آوری نوار های تیپ زیر خاک

اگر که  نوارآبیاری تیپ در زیر خاک قرار دارد ، باید جهت سهولت در جمع آوری نوار، مزرعه یک نوبت آبیاری محدود شده تا خاک روی نوار نیمه مرطوب و نرم شود.

 

در این مطلب با نکاتی در مورد آبیاری قطره ای آشنا شدیم که با رعایت این ها میتوانید بدون آسیب رسیدن به گیاه و زمین برای رسیدن به یک محصول ایده آل از روش آبیاری قطره ای استفاده نمایید.

شما هم به این نوشته امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *