دانستی های علمی

کاربرد اسمزمعکوس
0 (0)

معرفی کاربرد های استفاده از اسمزمعکوس در صنایع مختلف

در این مقاله به معرفی کاربرد اسمزمعکوس میپردازیم. پیش از آنکه به کابرد های این مورد توضیح داده شود باید شما در خصوص کلمه اسمزمعکوس آشنا باشید. اسمز معکوس و با همان RO یکی از روش های تصفیه آب میباشد. در این روش آب با خلوص بسیار تولید میشود. به همین دلیل کاربرد های اسمزمعکوس در صنایع مختلف کاربرد های بسیاری دارد. در ادامه به معرفی دقیق تر این موضوع اشاره میشود.

معرفی اسمزمعکوس :

اسمز معکوس که با نام دیگر آن با نام Reverse Osmosis که با اختصار به عنوان RO نیز شناخته میشود. در این فرآیند آب مقطر توسط یک غشا نیمه‌تراوای تحت فشار تولید میشود. به عبارت دیگر اسمزمعکوس قادر به تولید آبی پاکیزه تر از باران میباشد. این روش به دلیل خلوص بالای این روش در بسیاری از صنایع و آب شیرین کن صنعتی و دیگر دستگاه ها و مصارف های خانگی نیز کاربرد دارد. برای درک بهتر اسمزمعکوس باید ابتدا در خصوص فرآیند طبیعی اسمزی اطلاعات کافی داشته باشید.

اگر نیاز به مشاوره رایگان دارید فرم زیر را پر کنید.

  فرآیند اسمزی :

  اسمز یک پدیده‌ی طبیعی و یکی از مهم‌ترین فرایندهای طبیعت میباشد. فرایندی که در آن آب از محلول رقیق تمایل به مهاجرت به سمت محلول غلیظ دارد. نمونه‌های اسمز شامل جذب آب توسط ریشه‌های گیاهان از خاک و جذب آب از خون توسط شش‌ها هستند. امروزه به واسطه سیستمی تحت عنوان اسمز معکوس با ایجاد عامل فشار در پشت ممبری ها این فرآیند را معکوس میکنند. در ادامه به کاربرد فرآیند اسمزمعکوس میپردازیم .

  کاربرد اسمزمعکوس :

  به طور کلی کاربرد اصلی تصفیه آب به روش اسمزمعکوس عبارت اند از حذف نمک ، تولید آب خالص برای صنایع الکترونیک ، کاربرد آن در صنایع داروسازی ، صنایع غذایی ، کاربرد روش اسمزمعکوس در تصفیه پساب ، تصفیه فاضلاب شهری و… میباشد. در ادامه سعی شده که هر کدام از این روش ها به صورت مختصر توضیح داده شود.

  کاربرد حذف نمک اسمزمعکوس :

  یکی از مهمترین کاربرد های اسمزمعکوس حذف نمک از آب میباشد. با نمک زدایی آب دریا و آب لب‌شور توانایی تولید آب آشامیدنی را از آب هایی با شوری بسیار بالا را دارد. در مناطق ساحلی و خاورمیانه که تهیه‌ی آب تازه مشکل می‌باشد، استفاده از اسمز معکوس برای تولید آب مورد نیاز بسیار اهیمت پیدا کرده است.

  اهمیت اسمزمعکس در صنایع دارو سازی :

  تولید آب با خلوص برای صنایع داروسازی بسیار اهمیت دارد. آب در صنعت داروسازی به عنوان اکسپیان در ساخت محصولات غیرتزریقی و سایر مصارف داروئی از قبیل شستشوی دستگاهها و محیط های ساخت محصولات غیر استریل به کار می رود. در فرآیندهای تولید صنعت داروسازی، آب یکی از پرمصرف ترین عناصر است که جزء اصلی فرمولاسیون های مختلف، لوازم آرایشی، لوسیون ها و سایر فرآورده های دارویی است. در واقع آب به عنوان ماده اولیه اصلی در کاربردهای تولید دارو محسوب می شود. از این رو به دلیل خلوص بالا در تولید آب توسط اسمزمعکوس ، اهمیت استفاده از این روش در صنایع دارو سازی اهمیت زیادی پیدا کرده است.

  اسمزمعکوس در صنایع غذایی :

  تولید آب فرآیندی برای صنایع نوشابه‌سازی و نوشیدنی ها. همچنین آب مورد نیاز در تولید محصولات لبنی کاربرد زیادی دارد. بهط به طور کلی در این صنایع از آب در فعالیت‌های مربوط به بهبود شرایط مواد اولیه نظیر خیساندن، تمیز کردن، بلانچینگ و خنک‌سازی، فعالیت‌هایی نظیر ضدعفونی کردن و تولید بخار برای استرلیزاسیون و گرمایش مورد استفاده قرار مییرد. از طرفی برای تضمین کیفیت محصولاتی مانند مواد غذایی لبنی که با آب تماس مستقیم دارند نیاز به کنترل مواد درون آب بسیار است لذا اهمیت و کاربرد اسمزمعکوس در صنایع غذایی بسیار میباشد.

  کاربرد های دیگر اسمزمعکوس :

  روش اسمزمعکوس در بسیاری از صنایع و کاربرد های مختلف دیگر استفاده میشود. این موارد عبارت اند از تغلیظ مواد شیرین‌کننده‌ی غلات ، تصفیه‌ی پساب برای بازیافت مواد مصرفی در فرآیند، مانند فلزات در صنایع فلزکاری و رنگ‌های استفاده شده در فرآیند پارچه‌بافی ، بازیافت آب از فاضلاب شهری و صنعتی ، صنایع نساجی ، بویلر ها و دیگ های بخار و… میباشد.

  نتیجه گیری :

  اسمزمعکوس با همان روش RO دارای توان بسیاری در تصفیه آب میباشد. این روش قادر به تولید آبی با خلوص بیشتر از آب باران است. به دلیل همین ویژگی این روش کاربرد های بسیاری در مصارف حساس مانند صنایع داروسازی دارد. همچنین به دلیل همین ویژگی در بسیاری ار صنایع مختلف از آن استفاده میشود. در این مقاله با کاربرد روش اسمز معکوس یا RO در مصارف مختلف آشنا شدید.

  اگر نیاز به مشاوره رایگان دارید فرم زیر را پر کنید.   برای کسب اطلاعات بیشتر از صفحه دستگاه تصفیه آب صنعتی دیدن کنید.

   شما هم به این نوشته امتیاز دهید
   [Total: 0 Average: 0]

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *