در این پست به پاسخ این سوال که چرا با آب شور نمیشه کشاورزی کرد می پردازیم . امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شود.

کاهش جذب آب :
غلظت بالای نمک روی پتانسیل اسمزی خاک تاثیر میگذارد، بنابراین گیاه به انرژی بیشتری برای جذب آب نیاز دارد. تحت شرایط شوری زیاد ممکن است گیاه قادر به جذب آب نباشد و در نهايت پژمرده خواهد شد. حتی زمانیکه خاک اشباع از آب باشد .

سمی بودن یون خاص :
زمانی که آب حاوی املاح مضر( مثل سدیم، کلراید، بور بیش از حد و  ) باشد یکسری علایم در ظاهر گیاه ایجاد میشود مانند کوچک شدن برگ ها، نکروز حاشیه برگ ها و یا بد شکلی در میوه


خسارت غیر مستقیم شوری خاک و یا شوری آب :
ایجاد خلل در جذب مواد غذایی ضروری

عدم تعادل در میزان نمک خاک ممکن است به رقابت بین عناصر منجر شود ، به این شرایط آنتاگونیسم( تضاد) گفته می شود. یعنی حضور یک یون جذب یون دیگر را محدود می کند. برای مثال افزایش کلراید باعث کاهش جذب نیترات می شود و همچنین افزایش فسفر باعث کاهش جذب منگنز می شود و افزایش پتاسیم جذب کلسیم را کاهش می دهد .

اثر سدیم در ساختار خاک :
در خاک های شور ، سدیم جایگزین کلسیم و منیزیم شده و باعث جذب ذرات رس در خاک می شود. بنابراین تجمع ذرات خاک کاهش می یابد و خاک شروع به پراکندگي خواهد كرد . زمانی که خاک مرطوب است نفوذ پذیری در خاک های سدیمی به طور چشم گیری کاهش می یابد و در نتیجه سرعت نفوذ آب هم کاهش می یابد. وقتی خاک خشک است خاک های سدیمی سخت می شوند و ترک می خورند و این حالت ممکن است به ریشه خسارت وارد کند .


در واقع شوری به تنهایی باعث بهبود ساختار خاک هم می شود و تا حدي اثرات منفی یون سدیم را هم از بین میبرد. اما در نهايت افزايش شوری نمی تواند بر رشد گیاهان موثر باشد .

 

به علت این مضرات است که از دستگاه های تصفیه آب کشاورزی برای مزارع و گلخانه استفاده می شود .

One Response to چرا با آب شور نمیشه کشاورزی کرد
  1. میشه منبع این مقاله رو بفرمایین؟


[top]

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس کلیک کنید
شماره تماس:09121068506-پاسخگویی24ساعته

مشاهده لیست قیمت

واتس اپ

ارتباط در واتس آپ (آنلاین)