دانستی های علمی

مضرات استفاده از آب شور چیست ؟
5 (1)

مضرات استفاده از شوری آب و آثار مخرب و مشکلات نوشیدن آن در بر بدن انسان

مضرات استفاده از آب شور چیست ؟

مضرات شوری آب و اثار آن : بعضی از مردم فکر می کنند با نوشیدن و استفاده از آب شور می توانند راهی برای تمیز کردن بدن از سموم ، آلاینده ها و سایر مواد مضر پیدا کنند ، که این فکر کاملا اشتباه است و نوشیدن آب شور مضرات و آثار مخرب بسیاری در بدن انسان دارد و خود بدن شما بطور طبیعی مواد زائد را از روش های مختلف دفع می کند ، نوشیدن آب شور می تواند صدمات جبران ناپذیری برروی بدن ایجاد کند.

شوری آب به معنای این است که مقدار نمک های محلول در آب که این نمک ها از ترکیباتی مانند منیزیم سولفات ، نیترات ، جوش شیرین و سدیم کلراید و دیگر آلودگی های محلول در آب تشکیل می شود بسیار باشد. شوری آب عامل مهمی در تعیین آب های طبیعی و فرآیندهای زیستی است.

ارتباط نمک در بدن

بدن ما برای درست عمل کردن به مقدار کمی نمک احتیاج دارد. بدن ما به نمک یا عنصر سدیم موجود در نمک برای حفظ تعادل شیمیایی بدن و واکنش متناسب نیاز دارد.

کلیه نمک بیش از حد بدن را بوسیله ادرار دفع می کند ولی هنگام استفاده از آب شور کلیه ها برای خارج کردن نمک از جریان خون تولید ادرار را افزایش می دهد و دو برابر حالت عادی فعالیت میکند که این افزایش فعالیت می تواند به شدت به کلیه ها آسیب برساند.

برای دریافت قیمت دستگاه آب شیرین کن دریایی و انواع دیگر آب شیرین ها با ما تماس بگیرید.

مضرات شوری آب و آثار منفی آن

اثرات منفی نمک

نوشیدن آب شور یا آبی که مقدار نمک بیشتری دارد می تواند منجر به اثرات منفی شود . براساس یک مطالعه منتشر شده در مجله عربی پزشکی نوشیدن آب یا مقدار نمک و آهک بالا می تواند منجر به صدمات جدی به اندام های حیاتی بدن شود و بیماریهایی از قبیل : اسهال ناگهانی شدید ، ادرار مکرر ، سردرد شدید ، کم آبی و گیجی ، ضعف بدن ، تحلیل قوای جنسی و … شود.

همچنین آب شور باعث آسیب شدید به کلیه ها و کاهش روند عملکرد مفید بدن می شود.

در زمان کم آبی در شرایط جدی تر نوشیدن آب شور می تواند منجر به مرگ شود.

همچنین جالب است بدانید که بر اساس گزارشات سازمان حمایت از سلامت بشر نوشیدن آب با درصد شوری بالا و آهک بالا به مرور زمان بدن را بشدت دچار کم آبی شدید می کند، که حتی با نوشیدن آب نیز جبران نمی شود در نتیجه کلیه ها از کار افتاده و به ارگانهای حیاتی بدن آسیب رسیده و منجر به مرگ می شود.

نمک دریایی یا نمک غیر ید دار

برخی از طرفداران نمک تصفیه شده یا رژیم غذایی متعادل ادعا می کنند که نمک دریایی و سایر اشکال نمک غیر یونیزه شده از نمک معمولی بهتر است . نمک اساسا از دو ماده معدنی اساسی تشکیل شده است : سدیم و کلر

تولیدکنندگان نمک دریایی ،نمک را از رسوبات نمکی موجود در زمین درست می کنند.

طبق نظر انجمن قلب امریکا :معمولا نمک دریایی حاوی مواد معدنی بیشتری نسبت به نمک طبخ است در حالیکه نمک فرآوری شده این مواد معدنی موجود در آنهاست.

عدم تعادل الکترولیت

میزان  نمک بیش از اندازه  در نوشیدنی باعث می شود که کلیه ها بیش از حد کار کنند و منجر به خروج بیش از حد آب بدن شود که این امر موجب عدم تعادل الکترولیت ها می شود و عدم تعادل الکترولیت ها که از کم آبی بدن یا هیدراته شدن بیش از حد بدن ایجاد می شود ، منجر به اختلالات ریتم قلب ، مشکلات عضلانی ، سردرگمی و حتی مرگ شود.

حالت تهوع

دفع آب شور و آهک دار برای اغلب افراد بسیار مشکل است و می تواند منجر به تهوع شود.

اگر نوشیدن آب شور با غلظت نمک بیش از حد تعیین شده ادامه دار باشد ، می تواند باعث بروز پوسیدگی در مری و درد عضلانی شود و به گلو و دهان آسیب برساند.

مشکلات کاهش سطح کیفی خاک کشاورزی

با شور شدن دریاچه ها و دریاها و آبهای زیرزمینی و چاهها ، خاک های کشاورزی کیفیت خود را از دست داده و به گیاهان قابل کشت در این زمین ها آسیب می رساند و می تواند منجر به کاهش سطح تولید باغات و گیاهان شود. به همین دلیل نیاز به تصفیه آب گلخانه ای وجود دارد.

لذا توجه داشته باشید که بهتر است وقتی آب شهری شور است آن را حتما تصفیه کنید برای تصفیه کردن آب شور روش های خانگی بسیاری نیز وجود دارد البته بهترین روش استفاده از تصفیه آب صنعتی یا دستگاه تصفیه آب کشاورزی میباشد.

همچنین برای آبیاری گیاهان توصیه می شود که آب های تصفیه شده فاضلاب نیر استفاده کنید. اگر در این زمینه نیاز به راهنمایی بیشتری دارید به شما پیشنهاد می کنیم دو صفحه زیر را مطالعه کنید و یا با همکاران ما در آریا صاف با شماره تماس 09121068506 تماس بگیرید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.


آریا صاف با 25 سال سابقه فعالیت در زمینه تولید و ساخت انواع دستگاه های آب شیرین کن دریایی ، آب شیرین کن صنعتی و کشاورزی در سراسر ایران آماده خدمت رسانی به هموطنان عزیز است.

شما میتوانید از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان شرکت آریا صاف ارتباط برقرار کرده و در صورت داشتن هر گونه سوال و سفارش آن را مطرح نمایید.

شما هم به این نوشته امتیاز دهید
[Total: 1 Average: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *