دانستی های علمی

تصفیه آب
5 (1)

تصفیه آب چیست؟ چه آب هایی نیاز به تصفیه دارند؟ یا بهتر است بگوییم آب شیرین کن چیست؟ روش های رایج برای تصفیه آب شور به شیرین چیست ؟ از چه دستگاه هایی برای تصفیه اب کشاورزی استفاده می شود؟ دستگاه تصفیه آب با دستگاه آب شیرین کن چه تفاوتی می کند و آیا می توان از دستگاه ها و سیستم های آب شیرین کن صنعتی و… به جای تصفیه آب نیز استفاده کرد؟ پکیج ها و دستگاه های تصفیه آب در کدام یک از استان های کشور بیشتر استفاده می شود و دلیل آن چیست؟ آیا می توان آب دریا را تصفیه کرد؟ شرکت ها و نمایندگی های خرید این دستگاه ها؟ در این پست به جواب این سوالات می پردازیم.

در صورتی که تنها به دنبال استعلام قیمت و یا خرید این دستگاه ها هستید می توانید با شماره تماس های 09121068506 و 02188863467 تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان کارشناسان مجرب ما برخوردار شوید .

در ادامه پاسخ سوالات بالا را بررسی می کنیم.

تصفیه آب چیست ؟

همانطور که همه ما می دانیم مقدار زیادی زمین را آب تشکیل داده است (اقیانوس ها، دریا ها، دریاچه ها، رودخانه ها، برکه و …) اما با این وجود همواره از گوشه و کنار می شنویم که با خطر کمبود آب مواجه هستیم. این به این دلیل است که بخش اعظم آب های زمین را، آب شور و آب غیر قابل شرب و غیر قابل استفاده در کشاورزی و صنعت تشکیل داده است. برای کسب اطلاع بیشتر در مورد تصفیه آب صنعتی می توانید به مقاله تصفیه آب صنعتی ما مراجعه کنید .

چه آب هایی نیاز به تصفیه و شیرین سازی برای کشاورزی دارند  ؟

آب هایی که میزان شوری آنها زیاد است می توانند به ریشه گیاهان آسیب بزنند و اگر این میزان شوری از یک میزان معین بیشتر باشد حتی باعث آسیب رسیدن به زمین کشاورزی و شور شدن خاک می شود که در این صورت زمین کشاورزی دیگر قابل کشت نخواهد بود . می توانید به مقالات در مورد تصفیه آب کشاورزی مراجعه کنید.
از این رو در مناطقی که دارای آب شور هستند و یا می خواهند از آب دریا برای کشاورزی استفاده کنند لازم است که قبل از استفاده از آب ، آن را شیرین کنند .

روش های رایج برای تصفیه آب کشاورزی و شیرین سازی آب کدامند ؟

برای تصفیه آب و همچنین شیرین سازی اب به منظور کشاورزی روش های متعددی وجود دارد که هر یک با توجه به شرایط می توانند استفاده شوند . از جمله این روش ها می توان به روش های زیر اشاره نمود

1- روش تقطیر: این روش ساده ترین روش است که همه ما در کتاب علوم با آن آشنا شدیم اما این روش به علت اینکه نیاز به مصرف سوخت فصیلی بالا دارد بیشتر در پالایشگاه های نفت استفاده می شود و برای سایر مکان ها مناسب نیست.

2- روش اسمز معکوس: در این روش آب شور، با دستگاه ها و پمپ های قوی با فشار بالا از یک فیلتر عبور داده می شود . این فیلتر به نحوی طراحی شده است که تنها اب خالص را از خود عبور می دهد و نمک ها پشت فیلتر باقی می مانند. این روش در حال حاضر رایج ترین و از نظر سوخت مقرون به صرفه ترین روش برای تصفیه آب در دنیا است.

از چه دستگاه هایی برای تصفیه اب کشاورزی استفاده می شود ؟

برای تبدیل آب شور به آب شیرین می توان از دستگاه هایی که روش کاری آنها اسمز معکوس است استفاده کرد البته روش های دیگری در دنیا وجود دارد اما بهترین روش و مقرون به صرفه ترین روش در حال حاضر این روش می باشد . در بالا یک تعریف کلی از عملکرد روش اسمز معکوس گفته شد . برای تهیه دستگاه اب شیرین کن و یا تصفیه آب شور به شیرین و یا دریافت مشاوره رایگان می توانید با شماره تماس های 02188863467  و 09121068506 تماس حاصل فرمایید.

در کدام یک از استان های کشور لازم و ضروری است که از دستگاه ها آب شیرین کن استفاده کرد؟

درتمام استان ها و شهرهایی که دارای آب شور هستند لازم و ضروری است که به منظور کشاورزی از یک دستگاه تصفیه آب شور به شیرین کشاورزی استفاده کنند. از جمله این شهر ها می توان به شهرها و استان های: خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، قم، بندرعباس، زاهدان و…. اشاره نمود. همچنین شهر های حاشیه دریای خلیج فارس نیز می توانند به منظور کشاورزی و آبیاری باغ های خود آب دریا را تبدیل به آب شیرین کرده و استفاده نمایند .

شما هم به این نوشته امتیاز دهید
[Total: 1 Average: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *