تصفیه آب دریا با ریکاوری بالا – با کمبود آب، و افزایش استفاده از دستگاه های تصفیه آب دریا برای استفاده از اب دریا برای کاربردهای مختلف انجام میگیرد.
از جمله کاربردهای دستگاه تصفیه اب دریا می توان به کاربرد های زیر اشاره کرد :

  • تصفیه آب دریا به منظور کشاورزی
  • تصفیه آب دریا برای مصارف آشامیدنی
  • تصفیه آب دریا برای مصارف صنعتی
  • تصفیه آب دریا برای نیروگاه ها
  • و …

منظور از ریکاوری در دستگاه تصفیه آب دریا چیست ؟

دستگاه تصفیه آب دریا ro تمام آب ورودی رابه آب شیرین تبدیل نمیکنند ویک مقدار آب بصورت پساب دارند.

ریکاوری به نسبت آب شیرین تولیدی به آب شور دریا که به تأسیسات آبشیرین کن واردشده، میگویند.
عوامل متعددی درمیزان ریکاوری موثر هستندکه مهمترین آن میزان شوری آب یااملاح محلول است که با TDS سنجیده میشود.
مقدار املاح محلول(TDS) دریاها یا اقیانوسها از ۳۵۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ میلیگرم برلیتر متغیراست.
افزایش میزان شوری آب به معنای افزایش فشار مورد نیاز برای فرایند اسمز معکوس است. افزایش فشار مورد نیاز برای فرایند RO مستلزم تغییر نوع غشاها یا ممبرانهای اسمز معکوس از ممبرانهای آب شور(Brackish water) به ممبران مخصوص آب دریا(Seawater membrane) است. ممبرانهای مناسب برای آب دریا ریکاوری پایینتری نسبت به ممبرانهای آبهای لب شور دارند و این مهمترین عامل محدود کننده ریکاوری در واحدهای تصفیه آب دریا است.

 

افزایش ریکاوری دستگاه تصفیه آب دریا تا ۷۰ درصد

در تصفیه آب دریا به روش اسمز معکوس، تجهیزات مکش آب دریا،تصفیه اولیه و دفع شورآبه
سیستم اسمز معکوس، حدود ۲۵% از هزینه تولید آب شیرین را دربر میگیرند.
این مطلب برگرفته از مطالعه ای است که به بررسی اثر بازچرخانی شورآبه خروجی سیستم اسمز معکوس در سیستم شیرین سازی آب دریا به روش جذبی می پردازد. سیستم تصفیه آب دریا به روش جذبی با بهره مندی از کیفیت آب تصفیه شده بالا و امکان تولید سرما در فرایند خود، دارای دو اثر مطلوب و جذاب صنعتی است. سیستم تصفیه آب دریا به روش اسمز معکوس در نرم افزار EES مدل شده و شورآبه خروجی به عنوان خوراک به سیستم تصفیه جذبی وارد می گردد. سیستم جذبی توسط منبع حرارتی دما پایین و کم هزینه ای همچون پنل خورشیدی فعالیت میکند و در نرم افزار MATLAB مدل شده است.

نتایج نشان می دهد که سیستم ترکیبی  دستگاه تصفیه اب دریا همزمان با افزایش قابل توجه میزان ریکاوری،
غلظت نمک آب شیرین تصفیه را نیز کاهش داده است.
همچنین علاوه بربالا بردن راندمان سیستم تصفیه آب دریا،اثر تولید سرما توسط این سیستم
میتواند برای منبع سرمایشی تهویه مطبوع مورد بهره برداری قرارگیرد.

رشد سریع تصفیه اب دریا به روش اسمز معکوس به سبب توانمندی این روش برای تولید اب با هزینه نسبتا کم می باشد. دستگاه تصفیه اب دریا به روش اسمز معکوس شامل چهار بخش کلی می باشد: تصفیه اولیه، پمپ فشار بالا، ماژول های ممبران اسمز معکوس و تصفیه نهایی (تصفیه نهایی آب شیرین و تخلیه شورآبه). سیستم تصفیه اب دریا به روش جذبی در دهه های گذشته به عنوان راه حلی کمکی و یا جایگزین برای روش های متداول تصفیه آب در حال توسعه بوده است. این فناوری با استفاده از به کارگیری مواد جذب کننده ای مانند سیلیکاژل عمل می کند. دستگاه تصفیه آب دریا جذبی، شرایط تبخیر محیطی آب دریا را با کمک منبع حرارتی دما پایین، شبیه سازی می نماید و بدون استفاده از سوخت های فسیلی کار تبخیر آب را در دمایی در بازه ۵ تا ۲۰ درجه سانتی گراد را انجام می دهد. برعکس روش های متداول تبخیر، فناوری تصفیه آب جذبی توسط منابع حرارتی دما پایین مانند پنل خورشیدی یا انرژی تولیدی از پساب یا زباله تامین می گردد.

دستگاه ترکیبی تصفیه اب دریا به روش ترکیبی (هیبرید) اسمز معکوس – جذبی در این مطالعه معرفی شده و ساختار کلی زیر را نمایندگی می کند که در نهایت منجر به افزایش میزان ریکاوری بیش از ۳۵% سیستم تصفیه آب دریا شده است.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس کلیک کنید
شماره تماس:09121068506-پاسخگویی24ساعته

مشاهده لیست قیمت

واتس اپ

ارتباط در واتس آپ (آنلاین)