آریاصاف

پارامتر های یک آب خوب از نظر سازمان  محیط زیست دارای یک استاندارد است که ما در این پست قصد داریم آن ها را بیان کنیم . این پارامتر ها شامل پارامتر های بیولوژیکی ، میرو بیولوژیکی ، TDS ، کدورت ، شوری ، سختی و …  می شود . اگر قصد تصفیه آب یا خرید یک دستگاه آب شیرین کن را دارید قبل از هر چیزی نیاز است که آبی که می خواهید تصفیه کنید را برای انجام آزمایش آب ارسال کنید . تمام پارامتر های زیر با انجام  یک آزمایش آب ، به سادگی مشخص می شوند .

 

استاندارد پارامترهای شیمیایی و فیزیکی عمومی آب 

یک سری پارامترهای عمومی و ابتدایی وجود دارد که  طبق استاندارد های محیط زیست باید میزان آن از یک مقدار معین تجاوز نکند . TDS  و  TSS میزان مواد محلول و معلقی را نشان میدهند که در آب مورد آزمایش وجود دارد. DO نشاندهنده میزان اکسیژن محلول است. در آب آشامیدنی موجب گوارایی آب میشود. در حالیکه در آبهای صنعتی به علت تمایل به واکنش و ایجاد خوردگی، مطلوب کاهش اکسیژن محلول است. در استخرهای پرورش ماهی کم شدن آن موجب مرگ ماهیها میشود. به علاوه وجود اکسیژن در آب مانع فعالیت میکروارگانیسمهای بیهوازی مولد بوی بد میشود. به همین علت یکی از راههای کنترل بوی نامطبوع آب، افزایش اکسیژن محلول در آب است. کدروت و رنگ بر زیبایی و ظاهر آب تاثیر میگذارند. کدورت از حدی که بیشتر شود زلال بودن آب را تحت تاثیر قرار میدهد. ضمن آنکه بر زندگی آبزیان هم تاثیرات منفی خواهد داشت.

 

Total Suspended Solids کل مواد معلق Turbidity کدورت
Dissolved Total Solids کل مواد محلول Temperature دما
pH پی اچ Color رنگ
Dissolved Oxygen اکسیژن محلول Hardness سختی

 

استاندارد های میکروبیولوژی ( میکروبی )

مهمترین پارامتر میکروبی در تست کیفیت آب مربوط به کلیفرم کل و کلیفرم گوارشی است. وجود این دو به مفهوم بیماری زا بودن آب نیست. اما نشان میدهد برای اطمینان از سلامتی آب نیاز به آزمایشهای بیشتری است و برای برخی مصارف مانند آشامیدن قابل استفاده نیست. در آبیاری فضای سبز شهری با فاضلاب تصفیه شده، باید به پارامترهای میکروبی کاملا توجه شود. چراکه امکان انتشار بیماریهای مسری از طریق فاضلابی که دارای میکروب است وجود دارد.

HPC باکتری های هتروتروف Total Coliform کلیفرم کل
Escherichia coli اشرشیا کلی Fecal Coliform کلیفرم گوارشی
Nematode تخم انگل Pseudomonas سودوموناس
Salmonella سالمونلا

استاندارد آب در مورد آنیون ها 

کربنات و بیکربنات بیشتر با سختی آب (اصطلاحاً گچ آب) ارتباط دارند. آبهایی که ترکیبات فسفر و نیتروژن دارند مستعد رشد جلبک، کدورت آب و در موارد حاد مرگ آبزیان هستند. حضور آنیونهای سیانبد و نیتریت به علت سمیتی که دارند باید کاملا جدی گرفته شوند.

Bromine بروماید Sulfate سولفات
Carbonate کربنات Sulfite سولفیت
Bicarbonate بیکربنات Sulfide سولفید
Nitrate نیترات Chloride کلراید
Nitrite نیتریت Phosphate فسفات
Iodide یداید Total Phosphor فسفر کل
Fluoride فلوراید Cyanide سیانید

کاتیون های موجود در آب

حضور یون آمونیوم دو معنا ممکن است داشته باشد. یکی ورود آلودگی تازه به آب و دیگری وقوع تجزیه بیهوازی و تبدیل نیترات به آمونیاک است. کلسیم و منیزیم هم در ایجاد سختی آب (اصطلاحا گچ آب) موثرند. بخصوص کیفیت آب دیگ بخار به شدت متاثر از سختی آب است.

Ammonia آمونیوم Sodium سدیم
Magnesium منیزیم Potassium پتاسیم
Calcium کلسیم

مواد آلی محلول در آب

مواد هیدروکربنی به علل مختلفی ممکن است وارد آب شوند. برخی از ترکیبات حلقوی طبق استاندارد های آب سمی هستند( مانند بنزن )  و لازم است نسبت به وجود آنها در آب عکس العمل سریع نشان داده شود.

Total Petroleum Hydrocarbons کل هیدروکربنهای نفتی
Volatile Organic Compounds مواد آلی فرار
Semi-volatile Organic Compounds مواد آلی نیمه فرار
Polycyclic Aromatic Hydrocarbons مواد هیدروکربنی حلقوی (PAHs)
PCBs ترکیبات کلرینه شده
THMs تری هالو متانها

فلزات موجود در آب

برخی فلزات مانند سرب و جیوه سمی هستند و برخی مانند منگنز بر مزه و گوارایی آب تاثیر میگذارند. برخی از مصرف کنندگان هم نیاز به مقدار مشخصی از عناصر فلزی دارند. مثلا در پرورش رز در گلخانه های هیدروپونیک به میزان مشخصی از عنصر بُر نیاز است. پارامتر هایی که می توانید برای اینکه بدانید آب استاندارد است یا خیر در زیر آمده است .

Arsenic آرسنیک Mercury جیوه
Iron آهن Cadmium کادمیم
Copper مس Vanadium وانادیم
Barium باریم Silver نقره
Selenium سلنیم Lead سرب
Nickel نیکل Chromium, total, hexavalent کرم
Antimony آنتیموان Cobalt کبالت

باقیمانده سموم کشاورزی در اب

استفاده فراوان از سموم دفع آفات نباتی و حشره کشها باعث شده است برخی منابع آبی با این سموم آلوده شوند. متاسفانه برخی سموم عمر و دوام بالایی هم دارند. لذا مکرر از استفاده کنندگان درخواست میشود در مصرف سموم کشاورزی دقت نمایند. یکی دیگر از استاندارد های آب که خیلی حیاتی است این پارامتر ها است .

۴,۴-DDD ۱۵ Alpha-HCH ۱
Endrin-aldehyde ۱۶ beta-HCH ۲
Endosufan-sulfate ۱۷ gamma-HCH ۳
۴,۴-DDT ۱۸ delta-HCH ۴
Endrin-Ketone ۱۹ Heptachor ۵
Methoxychlor ۲۰ Aldrin ۶
Malathion ۲۱ Heptachor-endo-epoxide ۷
Permethrin ۲۲ Trans-Chlordane ۸
Diazinon ۲۳ Alpha-Endosufan ۹
Chlopyrofos ۲۴ Cis–Chlordane ۱۰
Metalaxyl ۲۵ Dieldrin ۱۱
Bromopropylate ۲۶ ۴,۴-DDE ۱۲
Deltametrin ۲۷ Endrin ۱۳
beta-Endosufan ۱۴

پارامترهای بیولوژی:

در بررسی اکوسیستمهای آبی مثل تالاب، دریاچه و دریا به پارامترهای بیولوژیک توجه میشود.

Pryfytun پریفیتونها Chlorophylls کلروفیل ها
zooplanktons زئو پلانکتونها Phytoplankton’s فیتو پلانکتونها
Microfit ماکروفیتها Macrobenthos ماکروبنتوزها

آزمایشگاه آب آشامیدنی

سایر:

بنا بر استاندارد آب آشامیدنی میزان اندکی کلر آزاد باید در شبکه آب شهری وجود داشته باشد تا حتی در صورت ورود سهوی اندکی آلودگی به داخل شبکه، به میکروبهای وارد شده فرصت نشو و نمو داده نشود. ضمناً وجود همین مقدار کلر کمک میکند در حوزه شهری در صورت مشاهده نشت آب، آب شهری از آب خام یا فاضلاب تمیز داده شود.
شاخص SAR برای متخصصین کشاورزی و منابع طبیعی اهمیت دارد. این شاخص مستقیماً بر کیفیت خاک تاثیر دارد. بالا بودن شاخص SAR به این معناست که یونهای سدیم جانشین یونها کلسیم شده و باعث متلاشی شدن بافت خاک میشوند. مقدار این پارامتر در استاندارد های آب بسیار اهمیت دارد .
در زمان بهره برداری یا طراحی هر تصفیه خانه ای اعم از آب یا فاضلاب، لازم است جارتست انجام شود. با این آزمایش ساده، تاثیرات منعقد کننده ها و هزینه های اقتصادی بهره برداری قابل محاسبه و برآورد میشود. تاثیر منعقدکننده ها بر انواع فاضلاب یکسان نیست. در جار تست مشخص میشود که برای رسیدن به نتیجه ای واحد، چه میزان از هر منعقد کننده و در چه شرایطی  لازم است.

Surfactants پاک کننده Grease and Oils چربی و روغن
Sodium Adsorption Ratio شاخص SAR Chlorine, free کلر آزاد باقیمانده
Phenolic Compound ترکیبات فنلی Jar Test آزمایش جار

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس کلیک کنید
شماره تماس ها:09121068506-۰۲۱88702057
تلگرام

ارتباط در تلگرام (آنلاین)

واتس اپ

ارتباط در واتس آپ (آنلاین)