آریاصاف

سختیگیر چیست ؟! به سیستمی که طی یک سری فرایند های طبیعی یا شیمیایی مواد معدنی سنگین آب و همچنین مواد و ذرات معلق در آب را از آب جداسازی و پاکسازی می کند و آب سنگین را تصفیه می کنند سختی گیر می گویند . این سختی گیر ها در موارد صنعت ، آب آشامیدنی ، تولید آب معدنی و … کاربرد دارند . در ادامه با انواع مختلف سختیگیر اب و مزایا و معایب هر روش آشنا می شویم.
از مجموعه سختی گیر مکانیکی و متداول ترین روش سختی گیری آب می باشد. بر خلاف سختی گیر مغناطیسی، سختی گیر شیمیایی و سختی گیر فیزیکی که سختی را از آب نمی زدایند . این ستختی گیر از آن به عنوان نرم کننده استفاده می شود و صرفا جهت جلوگیری از ته نشینی رسوبات می باشد .  سختی گیر رزینی به منظور “حذف” یون های سخت آب مورد استفاده قرار می گیرد. ساز و کار سختی گیر رزینی تبادل یونی می باشد. همانند شکل زیر، یون های کلسیم و منیزیم که عامل اصلی سختی آب می باشند، با یون های سدیم جایگزین می شوند و عملا سختی آب حذف می شود. در سختی گیر رزینی اگر از شیرهای سولویید ولو به جای شیرهای اتومات استفاده شود، نیازی به جریان برق ندارند و این مسئله باعث می شود که سختی گیر رزینی در هر شرایطی پیاده سازی شوند. همچنین سختی گیرهای رزینی قابل احیا کردن می باشد و نیازی به تعویض رزین در دوره های کوتاه مدت نمی باشد.

قرار دادن فیلتر کربن در سختی گیر رزینی

از مجموعه فیلترهای آب بوده و در کنار فیلتر کربن فعال استفاده می شوند. بزرگ ترین عیب این روش که باعث می شود محبوبیت چندانی نداشته باشد آن است که برخلاف سختی گیر رزینی، قابلیت احیا ندارند و فیلتر زغال چوب آن، نیاز به تعویض های مرتب دارد. همچنین در این روش راه حلی برای رسوبات آهکی وجود ندارد .

اسمز معکوس

سیستم های اسمز معکوس از مجموعه فیلترهای آب بوده و می توانند 99.5 درصد سختی آب را مهار کنند و برای صنایعی کاربرد دارند که حساسیت بالایی به املاح آب دارند.اما هزینه های بالای نصب و راه اندازی و همچنین هزینه های نگه داری که نیازمند یک اپراتور متخصص اسمز معکوس می باشد، استفاده از این روش را برای صنایع کوچک محدود می سازد. از دیگر معایب این روش،، مصرف بالای آب توسط دستگاه آب شیرین کن یا همان اسمز معکوس می باشد. همچنین هزینه تعویض فیلترهای اسمز معکوس (ممبران) نیز بالا می باشد.

سختی گیر الکترونیکی

سختی گیر الکترونیکی از مجموعه سختی گیر های فیزیکی بوده که به آن رسوبزدا های الکترونیکی نیز می گویند.این سیستم ها از یک سیم پیچ القایی که به دور لوله پیچیده تشکیل شده اند .استفاده از سختی گیر الکترونیکی به دلیل خطای بالایی که دارد بسیار ریسک بالایی دارد. این خطا به قدری زیاد است که با وجود گارانتی یک ساله مرجوعی کالا توسط سازندگان این نوع سختی گیر، بازهم صنعتگران ریسک استفاده از سختی گیر الکترونیکی را نمی پذیرند.

سختی گیر های مغناطیسی

اساس کار دستگاه های و سیستم های سختی گیر مغناطیسی خنثی کردن کریستال‌های کلسیم می‌باشد. میدان مغناطیسی سختی گیر مغناطیسی ، یک جریان القایی ایجاد می کند که این جریان القایی با تاثیر بر یون های کلسیم و کلسیم کربنات. باعث می شود کریستال های کلسیم کربنات از کلسیت به آراگونیت تغییر شکل پیدا کرده و همانند کلسیت مایل به رسوب گذاری در بویلر ها و دیگ های بخار نخواهد بود. ایراد سختی گیر مغناطیسی آن است کهسختی گیر مغناطیسی عملا سختی آب را حذف نمی کنند. بلکه باعث می شوند که یون های سخت تمایلشان نسبت به رسوب گذاری کم تر شود.

بنابراین برای صنایعی که نیازمند “حذف” سختی آب هستند، سختی گیر مغناطیسی توصیه نمی شود توجه داشته باشید که اگر بین مسیر سختی گیر مغناطیسی و بویلر یا دیگ بخار، ایستگاه پمپاژ قرار  داشته باشد یا به نحوی آب دچار تلاطم شود، کریستال های کلسیم کربنات به کلسیت تغییر شکل پیدا کرده و مجددا تمایلشان برای رسوب گذاری بالا می رود.

سختی گیر های الکترولیتی

در سختی گیر الکترولیتی روی و مس یکی به عنوان آند و دیگری به عنوان کاتد عمل میکنند و میان این دو جریانی الکترولیتی ایجاد شده و باعث می شود یون های فلزی در آب حل شوند. پس آن این یون های فلزی باعث می شوند که پیوند بار مثبت و ذرات رسوب منقطع گردد. از این رو دیگر تشکیل رسوب نداشته باشیم. معایب این نوع سختی گیر آن است که اولا سختی حذف نشده و تنها غیر فعال می شود.

ثانیا بر خلاف سختی گیر الکترونیکی به لوله کشی نیاز داشته که هزینه اولیه را بالا می برد. همچنین این نوع سختی گیر نیاز به تعویض های دوره ای دارد. از این رو هزینه های بعدی آن زیاد است و مقرون به صرفه نیست.

سیستم سختی گیر شیمیایی ته نشین کننده

برای شستشوی البسه کاربرد دارند. با عوامل سختی آب ترکیب شده و آن را نرم می کنند و باعث می شوند که کلسیم و منیزیم رسوب کنند و در شستشو دخالتی نداشته باشند. از معایب آن این است که آب را قلیایی کرده و ممکن است به برخی پارچه مانند پوست آسیب بزند.

سختی گیر شیمیایی غیر ته نشینی

این روش از سختی گیر هم برای شستشوی البسه مناسب بوده و بر خلاف ته نشین کننده رسوبی تشکیل نمی شود. مکانیزم آن واکنش فسفات با کلسیم و منیزیم می باشد. از معایب آن قیمت بالا و همچنین عدم سازگاری با محیط زیست می باشد. در کل این سختی گیر های شیمیایی نه از نظر قیمت و نه از نظر سازگاری با محیط زیست مقرون به صرفه نیستند

سختی گیر با دوزینگ فسفات

دارای یک کارتریج بوده که در سیستم های لوله کشی خانه جاسازی می شود.  عملکرد آن مانند غیر ته نشینی بوده و با واکنش فسفات کار می کنند. البته از پلی فسفات های خوراکی استفاده می شود. از معایب آن این است که معمولا مردم دوست ندارند در آب آشامیدنی آنها فسفات وجود داشته باشد. گرچه این فسفات خوراکی است. از دیگر معایب آن می توان به هزینه های تعویض کارتریج اشاره کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس کلیک کنید
شماره تماس ها:09121068506-۰۲۱88702057
تلگرام

ارتباط در تلگرام (آنلاین)

واتس اپ

ارتباط در واتس آپ (آنلاین)