EC و TDS آب چیست ؟ آزمایش آب EC و TDS به چه منظور انجام می‌گیرد؟ چرا برای ساخت دستگاه‌های آب شیرین کن و تصفیه آب صنعتی یا کشاورزی و یا دریایی لازم به تهیه آزمایش EC   و TDS  است؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ داده می‌شود . ec چیست ؟ TDS چیست؟

برای مشاوره رایگان شماره تماس خود را در کادر زیر وارد کنید:


  منظور از EC آب چیست؟

  ECکه اختصار عبارت  Electrical Conductivity است به معنای میزان هدایت الکتریکی آب است. در وقع اگر بخواهیم به زبان ساده بیان گنیم EC آب یک پارامتر برای سنجش میزان نمک محلول در آب است .
  همان طور که می‌دانید آب خالص عایق است و برق را از خود عبور نمی‌دهد. از آنجایی که نمک هنگام حل شدن در آب دو یون منفی و مثبت تولید کند این دو یون به آب بار الکتریکی خنثی می‌دهد اما این بار الکتریکی و این یون‌ها موجب هادی شدن آب و عبور جریان برق از آن می‌شود. از این رو برای ساخت دستگاه‌های آب شیرین کن و یا سنجش و بررسی کیفیت خروجی و همچنین پژوهش بر روی محصولات کشاورزی از آزمایش EC برای سنجش میزان شوری آب استفاده می‌شود .

  منوظر از EC و TDS آب در آزمایش آب چیست ؟

  منظور از TDS آب چیست ؟

  TDS که اختصار عبارت  Total Dissolved Solids به معنای کل جامدات محلول در آب است و بیانگر مجموع غلظت مواد محلول در آب است. به عبارت عامیانه‌تر و ساده‌تر می‌توان آزمایش TDS  ملاک برای سنجش سختی آب در نظر گرفت. در واقع TDS از نمک‌های غیر آلی و مقادیر کمی از مواد آلی تشکیل می‌شود. نمک‌های غیر آلی که می‌توانند در آب باشند شامل کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم که همگی کاتیون هستند و کربنات‌ها، نیترات‌ها، بی‌کربنات‌ها، کلریدها و سولفات‌ها که همگی آنیون هستند می‌شود. کاتیون‌ها یون‌هایی با بار مثبت و آنیون‌ها یون‌هایی با بار منفی هستند.

  چرا باید از TDS متر استفاده شود

  مواد جامد محلول (TDS) در برخی از منابع آبی می‌تواند طعم تلخ و بوی نامطبوعی داشته باشد. هر چه غلظت کل مواد جامد محلول بیشتر باشد، آب این منابع تلخ‌تر خواهد بود. یک سیستم اسمز معکوس و یک فیلتر آب سرامیکی هر دو برای بهبود طعم و بوی تلخ آب شهری توصیه می‌شوند. لذا TDS متر برای کنترل بو و مزه آب کاربرد زیادی دارد. با این حال خرید و سفارش یک TDS متر مناسب در دستگاه آب شیرین کن صنعتی می‌تواند در عمر مفید دستگاه و همچنین کنترل عملکرد فیلترهای ممبرین کاربرد زیادی داشته باشد.

  آزمایش آب EC و TDS به چه منظور انجام می‌گیرد؟

  آزمایش آب EC و TDS به منظور بررسی کیفیت آب برای ساخت دستگاه‌های آب شیرین کن کشاورزی و دریایی و همچنین دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی یا صنعتی – دریایی انجام می‌گیرد زیرا ساخت این دستگاه با توجه به این دو پارامتر و همچنین میزان خروجی آب مورد نیاز انجام می‌گیرد .

  شما هم به این نوشته امتیاز دهید
  [Total: 0 Average: 0]

  2 نظر در “EC و TDS آب چیست
  0 (0)

  1. محسن گفت:

   مرسی از مطالب خوبتون
   میشه بگین کاربرد این آزمایش ها دقیقا کجاست ؟

   1. کارشناس آریا صاف گفت:

    سلام محسن جان وقت بخیر.
    کابرد آزمایش آب EC و TDS در بررسی کیفیت آب برای ساخت دستگاه‌های آب شیرین کن کشاورزی و دریایی و همچنین دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی یا صنعتی – دریایی می باشد

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *