فاضلاب

هزینه تصفیه فاضلاب صنعتی

هزینه تصفیه فاضلاب صنعتی

معمولا هزینه های تصفیه فاضلاب صنعتی نسبتا بالا میباشد. این مورد به دلیل نیاز به زمان بالا برای برخی از روش های تصفیه فاضلاب است. در برخی از دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی نیاز به زمان بسیار زیادی برای ته نشینی مواد معلق در آن دارد. این مورد در چرخه تولید صنایع میتواند باعث مشکلات متعددی شود. چرا که تولیدات در صنایع همواره با مصرف آب همراه است. از طرفی نیز مصرف آب باعث تولید فاضلاب میشود. و به دلیل مشکلات زیست محیطی خروج این پساب ها بدون تصفیه ممنوع شده. که به این ترتیب مقدار و زمان تصفیه این پسابها در صنایع مختلف دارای اهمیت بالایی میباشد. به همین دلیل هزینها برای تصفیه این پساب ها دارای اهمیت بالایی میباشد. در این مطلب به برسی هزینه تصفیه فاضلاب صنعتی خواهیم پرداخت.

اهمیت تصفیه فاضلاب صنعتی برای محیط زیست :

به طور کلی اهمیت تصفیه فاضلاب های صنعتی به دلیل مشکلات زیست محیطی ایجاد شده توسط آنها میباشد. آب به دلیل برخی از خصوصیات ویژه اساسی نقش تنظیم کننده‌ در طبیعت داشته و آن را در برابر تغییرات ناگهانی دما و سایر پارامترها حفظ می‌کند. از طرفی اب های در مصارف گوناگون (خانگی ، کشاورزی و صنعتی و …) تبدیل به فاضلاب و پساب می‌شوند. با انتشار این مایعات به آب های دست نخورده آلودگی ایجاد میشود. این آلودگی طی مدت زمان نامشخصی میتواند باعث بر اختلال در اکوسیستم شود. اینجاست که جلوگیری از آلودگی آب وآلودگی محیط زیست توسط این فاضلاب ها و پساب ها، تصفیه و استفاده مجدد از پساب های صنعتی اهمیت پیدا می کند. لذا باید راهکار مناسب جهت تصفیه و استفاده مجدد از پساب های صنعتی اتخاذ گردد. البته هزینه ها در تصفیه فاضلاب صنعتی بسیار متفاوت است. در ادامه توضیحات بیشتری داده ایم.

هزینه تصفیه فاضلاب صنعتی

برسی هزینه ها در تصفیه فاضلاب های صنعتی :

طی برسی های انجام شده در برخی از روش ها هزینه تصفیه فاضلاب صنعتی بسیار بالا میباشد. در این روش ها نیاز به نگهداری حجم عظیمی از فاضلاب ها برای عملیات ته نشینی مواد معلق در آن است. این مورد به دلیل استفاده از فضای بسیار بزرگ برای نگهداری از فاضلاب های صنعتی چندان مناسب نیست. چرا که زمان برای صنایع مختلف در این هزینها تأثیر فراوانی دارد. از طرف دیگر در خصوص دستگاه های به نام پکیج تصفیه فاضلاب هزینه ها بسیار اندک است. به دلیل وجود سیستم های خاص و توان بالا در تصفیه پساب ها استفاده از این تجهیزات هزینه تصفیه فاضلاب های صنعتی را تا حد بسیار زیادی کاهش میدهد.

هزینه استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب :

به طور کلی هزینه استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی بسیار پایین میباشد. از طرفی نیز قیمت تولید و ساخت این پکیج‌ ها نیز به مراتب مقرون به صرفه‌تر از تصفیه خانه‌ فاضلاب بتنی خواهد بود که بدون شک دلیل این امر را میتوان در بهینه سازی‌های کارایی و فرمیک در طرحی این دستگاه‌ها جستجو نمود. این در حالی است که صرفاً برای تولید یک تصفیه خانه نیاز به مبالغ و زمان بسیار زیادی جهت استفاده و بکارگیری آن دارد. این در حالی است که قیمت نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب بسیار مناسب و مقرون بصرفه تر از تصفیه خانه میباشد. از این رو استفاده از این تجهیزات محبوبیت بسیار بالای در بین صنایع مختلف دارد.

هزینه تصفیه فاضلاب صنعتی

اهمیت هزینه در تصفیه فاضلاب صنعتی :

به طور کلی تصفیه پساب ها برای صنایع مختلف الزامی است. از طرفی نیز برای عدم تأثیر این مورد بر قیمت تمام شده محصولات این صنایع ، هزینه تصفیه فاضلاب های صنعتی دارای اهمیت بسیار زیادی میباشد. از طرفی نیز این هزینها ارتباط مستقیم با مقدار تولیدی فاضلاب و نوع آن دارد. به این ترتیب که در صورت تولید فاضلاب انبوه نیاز به تجهیزات بیشتری برای تصفیه فاضلاب ها میباشد. از طرفی هم برای نگهداری از این فاضلاب ها مخازن مخصوصی نیز باید تعبیه شود. از این رو نیاز به استفاده از تجهیزات قوی تر برای عدم نگهداری فاضلاب اهمیت زیادی دارد. به این ترتیب هزینه تصفیه پساب های صنعتی با هماهنگ ساری تصفیه این پساب ها با مقدار مصرف آب در صنایع مختلف دارای اهمیت زیادی میباشد.

از طرف دیگر مقدار مصرف آب در صنایع مختلف با یکدیگر تفاوت زیادی دارد. همچنین نوع آلودگی در این صنایع تفاوت زیادی دارند. از این رو استفاده از نوع تجهیزات و هزینه تصفیه فاضلاب صنعتی در صنایع مختلف یکسان نیست.

بازگشت بە لیست