توضیحاتی خصوص اولترافیلتر چیست و معرفی سیستم پیش تصفیه UF در روش تصفیه آب اسمزمعکوس

جهت معرفی اولترافیلتراسیون و یا UF باید گفت که یکی از روش های پیش تصفیه آب اولترافیلتر میباشد. این روش به دلیل جلوگیری از مشکلات آینده در مسیر ورودی به فیلتر های ممبران داخل سیستم های تصفیه آب اسمزمعکوس قرار میگیرد. کیفیت آب خروجی در روش اولترافیلتر چندان مناسب نیست. زیرا نمیتوان برای بسیاری از مصارف ان استفاده کرد. در این مقاله قصد داریم تا بهروش پیش تصفیه آب اولترافیلتراسیون را به شما معرفی کنیم.

اولترافیلتراسیون چیست ؟

یکی از مراحل تصفیه آب اولترافیلتریشن ( UF ) می باشد. در این روش آب به صورت فیزیکی تصفیه شده اما نمیتوان آن را مستقیم مصرف کرد. این نوع فیلتر٫ به دلیل وجود سوراخ های 0.1 تا 0.001 میکرون٫ مواد مختلفی همچون باکتری ها٫ محلول های روغنی حل شده در آب٫ باکتری و ویروس را می تواند از آب جدا کند. در فیلتر های پیش تصفیه اولترافیلتر از نظر دقت تصفیه آب بالاتر از میکروفیلترها بوده و همچنین به دلیل دقتی پایین تر ، کیفیت آب خرجی آن به مراتب کمتر از فیلتر های RO یا همان اسمز معکوس می باشد .

نقش اولترافیلتر در تصفیه آب اسمزمعکوس :

همان طور که گفته شد روش اولترا فیلتر بیشتر به عنوان پیش تصفیه برای فیلتر دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس استفاده می شود .فشار کاربردی این فیلتر ها از اسمز معکوس کمتر است و باید بین 30 تا 40 PSI باشد تا بتواند دقت تصفیه مورد نظر را داشته باشد. غشاء اولترا فيلتر به صورت ني هاي توخالي ( Hallow Fibers ) ساخته مي شود. جنس ني ها از Poly Amid و يا Poly Propylene است و روي بدنه آنها منافذي با قطر حداكثر 02/0 ميكرون وجود دارد. آب با عبور از اين منافذ، از طريق بدنه ني ها وارد شده و از انتهاي آنها خارج مي شود.

کاربرد استفاده از پیش تصفیه اولترافیلتر در اسمزمعکوس :

کارکرد با فشار آب کم (دیگر نیازی به استفاده از پمپ برقی برای تولید فشار برای عبور آب از فیلترنیست ). در این روش با یک سیستم با قدرت متوسط میتواند با حذف کدورت آب در روز تا 400 گالن(1150 لیتر) آب را تصفیه کند.

از طرفی به عنوان پیش تصفیه برای سیستم های اسمز معکوس و نانوفیلتراسیون این روش را میتوان استفاده نمود. با استفاده از این پیش تصفیه ، عمر فیلتر RO بسیار افزایش خواهد یافت که برای تولید آب در صنایع تولید مواد غذایی و نوشیدنی و لبنی مورد استفاده قرار میگیرد.

همچنین در صنایع دارو سازی به عنوان حذف کننده میکروب و باکتری از مواد دارویی و در صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی به عنوان جدا کننده مواد با غلظت های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد.

شما هم به این نوشته امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *