دانستی های علمی

فیلتر ممبران چیست؟
0 (0)

فیلتر های ممبران چه هستند و اهمیت آن ها در دستگاه های تصفیه آب ها چیست

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با خود بگویید فیلتر ممبران چیست پیش از آن توجه کنید که در سال‌ها پیش فرایند تصفیه آب خانگی توسط فیلترهای معمولی انجام می‌شد فیلتر هایی که صرفا جلو ذرات معلق در آب را میگرفتند و اجازه نمی دادند رسوبات و گل و لای داخل آب باقی بمانند اما با پیشرفت علم روش اسمز معکوس ابداع شد و تصفیه آب به شیوه ای بسیار حرفه ای تر صورت گرفت در ادامه به این سوال که فیلتر ممبران چیست میپردازیم.

ممبران چیست :

ممبران یک فیلتر در دستگاه های تصفیه آب است که هم اکنون به یکی از مهمترین بخش های دستگاه های تصفیه آب RO  اسمز مکعوس و دستگاه هایی که این فیلتر ممبران را دارند بدل شده است و میتوان گفت از همه نظر ایده‌آل هستند.

این فیلتر های ممبران اگر چه عمل تصفیه آب را به طور کامل انجام می‌دهند ولی همچنین نیازی به افزودنی‌ها ندارند و هم قیمت نسبتا کمتری نسبت به سایرین نیز دارا میباشند. اولین نکته این است که تکنولوژی ساخت غشای داخل ممبران اسمز معکوس هنوز در ایران وجود دارند برای همین بیشتر از فیلتر ممبران امریکایی و یا فیلتر ممبران تایوانی برای این کار استفاده می‌شود. ما در ادامه این مقاله به عملکرد فیلتر ممبران خواهیم پرداخت و در مورد RO اطلاعات تکمیلی را به شما ارائه خواهیم کرد. در نهایت با خیال راحت می‌توانید نسبت به خرید فیلتر ممبران اقدام کنید.

آشنایی با فرایند اسمز معکوس :

این فرایند در حال حاضر یکی از بهترین و محبوب ترین روش های تصفیه آب در جهان محسوب میشود ، این روش در حال حاضر برای تولید توان استفاده می‌شود. نیروگاه‌های اسمزی وجود دارند که می‌توانند از غلظت آب شیرین داخل رودخانه و آب دریا توان ( برق) تولید کنند. جزو روش‌های نوینی است که برای تولید برق استفاده می‌شود و پیشرفت‌های زیادی داشته است. اما چیزی که اهمیت دارد این است که روش اسمز معکوس برای تولید برق کمتر استفاده میشود و عمده‌ی استفاده آن در تصفیه خانه‌ها است چه برای مصارف کشاورزی و چه مصارف شهری است.

لازم به ذکر است که فیلتر ممبران از اجزای اصلی و مهم در دستگاه های اسمز معکوس میباشد اهمیت سلامت این فیلتر بسیار بالا میباشد و کیفیت آن تاثیر مستقیم بر روی کیفیت آب دارد.

حال اسمز معکوس چیست ؟ اسمز معکوس به فرایندی می‌گویند که در آن عامل غشایی که معمولا لایه لایه است غلظت آب را از طریق منافذی که در آن وجود دارد تشخیص می‌دهد و تنها چیزی که می‌تواند از آن عبور کند آب است.از نام دیگر این شیوه غلظت سنچی است و با این نام هم شناخته میشود. غلظت آب آشامیدنی به همراه املاح معدنی و نمک های لازم باید در حد استانداردی باشد. این استاندارد روی غشای ممبران اعمال می‌شود. ممبران تصفیه آب تنها غلظت‌های خاصی را از خود عبور می‌دهد. در نتیجه نمک‌های محلول و غیرمحلول، فلزات سنگین و بسیاری از آلایندگی های دیگر که روی غلظت آب تاثیر دارند عبور داده نمی‌شوند و می‌توان گفت آبی تمیز و سالم و بدون آلایندگی های مضر از آن خارج می‌شود که این روش اسمز معکوس نام دارد. روش اسمز معکوس در حال حاضر در تصفیه خانه‌های صنعتی هم استفاده می‌شود اما چون ابعاد صنعتی و بزرگ آن بسیار گران‌قیمت هستند عمدتا از مدل‌های کوچک آن استفاده می‌شود که کارایی زیادی ندارند. در نتیجه وجود ممبران اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب خانگی ضروری است.

در صورت تمایل به خرید فیلتر تصیفه آب ، توصیه میکنیم از نکات و عوامل مهم در قیمت فیلتر ممبران آگاهی کامل داشته باشید.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتردر این خصوص توصیه میشود که از انواع فیلتر های ممبران بیشتر مطالعه داشته باشید.

شما در باره اینکه فیلتر ممبران چیست مطالعه کردید در صورت تمایل میتوانید مطالب زیر را دیدن کرده و مطالعه نمایید :

دستگاه تصفیه اب صنعتی

دستگاه آب شیرین کن دریا

دستگاه آب شیرین کن کشاورزی

شما هم به این نوشته امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *