روش های زیادی برای تصفیه اب وجود دارد. از بهترین روش های تصفیه میتوان به اسمزمعکوس و اولترافیلتراسیون اشاره کرد. این دو روش در بسیاری از کشور های روز دنیا مورد توجه قرار گرفته و در حال حاضر از مهمترین روش های تصفیه آب در دنیا به حساب می آیند. با اینکه تفاوت زیادی بین روش های اسمزمعکوس و اولترا فیلتراسیون وجود دارد اما در نحوه تصفیخ اب تشابه های زیادی نیز دارند. این روش ها برای تصفیه آب از فیلتر های به خصوص و فشار مشخصی استفاده میکنند. با کمک این فشار آب را از این فیلتر ها عبور دهند، و در نتیجه آب را تصفیه میکنند. در ادامه به معرفی تفاوت های روش اسمزمعکوس و اولترافیلتراسیون میپردازیم.

تفاوت های سیستم اسمزمعکوس و اولیترافیلتراسیون :

تفاوت اصلی سیستم های اسمزمعکوس و اولترافیلتراسیون در توانایی تصفیه آب آن ها میباشد. در سیستم اسمزمعکوس به دلیل توان بیشتر و نوع فیلتر های ممبران آن توانایی بسیاری در تصفیه اب دارد. اما به دلیل بالا رفتن هزینه ها در دستگه تصفیه آب صنعتی معمولا از سیستم اولترافیلتراسیون به عنوان دستگاه پیش تصفیه استفاده میشود. این مورد باعث طول عمر بیشتر دستگاه تصفیه آب اسمزمعکوس و کاهش هزینه ها خواهد شد.

معرفی سیستم اولترافیلتراسیون :

در سیستم اولترافیلتراسیون دقت سیستم برابر با 0.001-0.1 میکرون است. این تکنولوژی به نام جداسازی غشایی نیز شناخته میشود. این فیلتر ها با استفاده از فشار دیفرانسیل برای فیلتر کردن مواد مضر مثل زنگ، رسوب، ماده معلق، کلوئید، باکتری، مواد آلی ماکرو مولکولی در آب استفاده می کنند.

البته به دلیل نوع فیلتر های اولترافیلتراسیون و ابعاد برخی از مواد معدنی مفید، آن ها را از خهود در کنمار ملوکول های آب عبور میدهد. که این مورد باعث شده که جزء اصلی در فرآیند تولید آب معدنی و آب های کوهستانی باشد.

میزان بازیافت آب اولترافیلتراسیون :

میزان بازیافت آب در فرایند اولترافیلتراسیون تا 95 درصد یا بیشتر است. این درصد در بین بسیاری از روش های تولید آب یک عدد بسیار قابل قبول وده و نسبت به قدرت این سیستم و سایر سیستم ها میتوان آن را یکی از بهترین سیستم های تصفیه و پیش تصفیه آب دانست.

فشار مورد نیاز برای اولترافیلتراسیون :

بر خلاف اسمزمعکوس و برخی روش های دیگر اولترا فیلتراسیون نیازی به فشار و فشار الکتریکی ندارد. این را می توان تنها با فشار آب آب فیلتر. سرعت جریان بزرگ است و هزینه استفاده کم است. این بیشتر برای تمیز کردن جامع آب آشامیدنی خانگی مناسب است. بنابراین، تصفیه آب براساس تکنولوژی اولترافیلتراسیون همراه با سایر مواد فیلتر، به منظور دستیابی به طیف وسیع تر درمان، حذف جامع تر آلاینده ها در آب خواهد بود.

معرفی سیستم اسمزمعکوس :

سیستم اسمزعکوس بهتزرین سیستم شناخته شده با دقت بسیار بالا در تصفیه آب با خلوص تقریبا صد درصدی آب میباشد. این سیتسم در بین سیستم های تصفیه اب به روش فیلتراسیون تنها سیستم مورد استفاده در سطح انبوه به خصوص در دستگاه تصفیه آب دریا برای تولید آب شیرین و صنعتی میباشد. معمولا در کنار سیستم های اسمز معکوس سیستم پیش تصفیه نیز استفاده میشود. این مورد باعث ایجاد طول عمر بیشتر فیلتراهای ممبران در این سیستم ها خواهد شد.

دقت سیستم اسمزمعکوس در تصفیه آب :

دقت سیتسم های اسمزمعکوس حدود 0.0001 میکرون است. این عدد در حال حاضر بهترین مقدار ایجاد شده توسط بشر بوده و تنها ملوکول آب را از خود عبور میدهد. این تکنولوژی جداسازی غشایی با دقت فوق العاده بالا است که در اوایل دهه 1960 توسط ایالات متحده طراحی شده است. این می تواند تقریبا تمام ناخالصی ها (از جمله مضر و سودمند) را در آب فیلتر کند و تنها اجازه می دهد مولکول های آب عبور کنند.

مقدار بازیافت سیستم اسمزمعکوس :

در فرایند تصفیه و بازیافت سیستم های اسمزمعکوس درصد کمتری نسبت به اولترافیلتراسیون را تصفیه میکند. باقی مانده این آب ها به دلیل EC و TDS بالا عملا تصفیه آن به فیلترا هعا و منابع سیستمی صدمه میزند. از این رو برای بالا بردن این عدد باید از سیستم های پیش تصفیه در بعضی از مصارف استفاده کرد.

فشار مورد نیاز برای تصفیه آب در سیستم های اسمزمعکوس :

در دستگاه های تصفیه آب اسمزمعکوس به دلی نوع فیلتر ها و دقت بالای آبن نیاز بسیار بیشتری نسبت به سایر روش های فیلتراسیون دارد. در یان روش برای آن که آب از فیلتر ها عبور کند حتما به پمپ مناسب و متناسب با کاربری آن نیاز دارد.

کاربرد سیتسم های اسمزمعکوس :

کاربرد های سیتسم های اسمزمعکوس به دلیل دقت بالای آن ها در بسیاری از مصارف استفاده دارند. در بسیاری از تصفیه خانه های دنبا برای تولید آب شیرین از آب شور دریا از سیستم های اسمزمعکوس استفاده میشود. از طریف به طور کلی در تولید آب خالص، آب فوق العاده صنعتی و آب فوق العاده دارویی استفاده می شود. تکنولوژی اسمز معکوس نیاز به فشار، قدرت، سرعت جریان کم، میزان کم مصرف آب دارد و برای تصفیه مقدار زیادی آب آشامیدنی مناسب نیست.

شما هم به این نوشته امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *