فرآیند تصفیه فاضلاب و پساب به روش اولترافیلتراسیون ( UF : ultra filtration ) : اولترافیلتراسیون یا UF : ultra filtration یک فناوری پرکاربرد در زمینه جداسازی ذرات معلق نامحلول توسط ممبران است که بر مبنای غشای نیمه تراوا عملیات جداسازی را تا کمتر از  0.1  میکرون انجام می دهد. اختلاف فشار ایجاد شده در این روش ، نیروی محرک جریان آب یا فاضلاب یا پساب جهت عبور از غشای ممبران می باشد. ساختار نامتقارن ممبرین های UF باعث جدا شدن ذرات بزرگتر از اندازه مولکولی ممبران و باقی ماندن آن ها در سطح ممبران می شود در حالیكه ذرات كوچكتر از میان ساختار ممبران عبور می‌كنند. فیلتراسیون، پالایش، جداسازی و تغلیظ فاضلاب یا آب یا پساب تا زمانی كه غلظت مواد باقیمانده بر سطح ممبران افزایش پیدا می‌كند ادامه دارد. ممبران های ( PVDF ( UF ممبران هایی جدید با بافت تو خالی جهت جداسازی، فیلتراسیون و تغلیظ مواد می‌باشند.

قطر داخلی بافت‌ها تقریباً mm 0.8-0.7 و قطر خارجی آن هاmm 1.3-1.1 است. میزان وزن جداكننده مولكولی از dalton 100000-1000 و بافت های ممبران پوشیده شده توسط پوشش رزینی اپوكسی پوشیده (pack ) شده است. در این روش كلوئیدها، پروتئین‌ها، مواد میكروبی بیماری‌زا و مولكول‌های آلی بزرگ جداسازی می شوند. همچنین از این فرآیند در عملیات تصفیه، تغلیظ و تفكیك می توان استفاده كرد .

 

تصفیه فاضلاب به روش اولترافیلتراسیون UF ultra filtration

تصفیه فاضلاب به روش اولترافیلتراسیون UF ultra filtration

در حال حاضر، سیستم های تصفیه فاضلاب و پساب به روش اولترافیلتراسیون UF از جدید ترین روش ها هستند که جهت تصفیه آب ها و پساب های مختلف با درصد ناخالصی تقریبا بالا مورد استفاده قرار می گیرند. اولترافیلتراسیون، تکنولوژی جداسازی توسط فیلتر ( ممبران uf  ) است با غشاهای میان تهی از جنس پلی پروپیلن که عمل خالص سازی آب را انجام می دهد. قطر حفرات روی سطح غشا قادر به حذف ذرات معلق تا 0/01 میکرون می باشد، از این رو 99/99% از میکروارگانیزم ها، باکتری ها، امولسیون ها، مواد نفتی، روغن، رنگدانه و … توسط این سیستم به صورت فیزیکی حذف می گردد و NTU آب خروجی، کمتر از 0/02 خواهد بود.
تفاوت سیستم تصفیه فاضلاب و پساب UF  آلترافیلتراسیون با سیستم های RO در قیمت بسیار پایین و نگهداری و راهبری آسان می باشد.

سیستم های تصفیه فاضلاب و پساب اولترافیلتراسیون برای عملیات پیوسته طراحی شده اند. لذا عملکرد ممبران ها در صورت بهره برداری مداوم بهینه می باشد. به هر حال در برخی از شرایط پکیج های UF به صورت دوره ای روشن و خاموش می شوند. وقتی سیستم UF خاموش است، باید با استفاده از هوا تمیز شود و جهت جلوگیری از رشد باکتری ها باید با آب فیلتر شده به صورت دوره ای تحت شستشوی معکوس قرار گیرد.
آب استفاده شده برای شستشوی معکوس، قبل از خاموش شدن دستگاه، نباید دارای مواد شیمیایی باشد. هرگونه تزریق مواد شیمیایی به آب خوراک و آب شستشوی معکوس باید قبل از آخرین شستشو و خاموش شدن، متوقف گردد.
در صورت نیاز به خاموش نمودن سیستم، به موارد زیر توجه کنید:
ممبران های اولترافیلتراسیون نباید خشک شوند، فیبرهای خشک ممبرین همواره به گونه ای برگشت ناپذیر دچار افت شدت جریان عبوری می شوند.
سیستم uf باید به اندازه کافی در برابر رشد میکروبیولوژیکی حفاظت شود، 20 تا 30 دقیقه در روز آن را مورد شستشوی سریع قرار دهید یا هر 24 ساعت یکبار از آن استفاده نمایید.
سیستم تصفیه فاضلاب یا پساب به روش اولترافیلتراسیون باید در برابر تغییرات ناگهانی دما حفاظت شود. در این صورت پکیج UF می تواند به مدت 48 ساعت بدون افزودن محلول محافظ و انجام مراحل پیشگیری از ایجاد رسوب میکروبیولوژیکی، خاموش بماند.
اگر سیستم تصفیه به روش اولترافیلتراسیون بیش از 48 ساعت خاموش است باید محلول شیمیایی محافظ را به سیستم اضافه نمایید.
پیش از خاموش نمودن پکیج برای مدت طولانی حتما عملیات ضدعفونی (disinfection) با محلول مناسب حداقل به مدت 40 دقیقه انجام شود و پس از آن ممبران ها با آب فیلتر شده شستشوی معکوس گردند.

Leave a Reply

برای تماس کلیک کنید

پاسخگویی ۲۴ ساعته در ایام تعطیل

مشاهده لیست قیمت

واتس اپ

ارتباط در واتس آپ (آنلاین)