آب شیرین کن چیست ؟ برای جواب به این سوال باید گفت که به دستگاه ها و تجهیزاتی که وظیفه اصلی آن ها حظف نمک از آب میباشد، آب شیرین کن گفته میشود. به طور کلی شیرین سازی آبها در مصارف مختلف کاربرد زیادی دارد. این دستگاه ها به روش های مختلف آب را شیرین میکنند. برخی از مهمترین روش های آن عبارت اند از ، روش های فیلترایسون مانند آلترافیلتر ، اسمز معکوس ( بهترین روش ) ، نانوفیلتراسیون و روش های دیگر مانند فیلتر های کربنی و سند فلو ها که اغلب به عنوان دستگاه های پیش تصفیه در کنار انواع دستگاه های آب شیرین کن ها استفاده میشوند. در ادامه به معرفی دستگاه های آب شیرین کن میپردازیم.

معرفی دستگاه آب شیرین کن :

همانطور که می دانید بخش اعظمی از آب های روی زمین را آب شور که همان آب دریا و اقیانوس ها می باشد تشکیل می دهد. تبدیل آب شور به شیرین و نمک زدایی از آب های شور دریا ها و اقیانوس ها امری است که به آسانی صورت نمی گیرد؛ برای انجام تصفیه آب شور و شیرین سازی از انواع فرآیندهای مکانیکی و حرارتی استفاده می شود، علاوه بر این می بایست دستگاه هایی باشند که این عملیاتت و فرآیندها را انجام دهند. فرآیندهایی که در دستگاه های تصفیه آب شور مورد استفاده قرار می گیرند اسمز معکوس RO و حرارتی HTH هستند. بسیاری از عملکرد این روش ها بسیار متفاوت میباشد.

انواع دستگاه های آب شیرین چیست :

امروزه با افزایش روزافزون جمعیت در جهان، کاهش سطح آب های قابل شرب و آلودگی آب های آشامیدنی و زیرزمینی، اهمیت استفاده از دستگاه های آب شیرین کن desalination مشخص می شود. بهتر است بدانید بیش از 70 درصد آب های موجود در کره زمین یعنی آب های اقیانوس ها و دریاها، شور و غیر قابل استفاده هستند. اما با توجه به کمبود آب شرب قابل مصرف روی کره خاکی، می توان این آب ها را به کمک دستگاه آب شیرین کن ، قابل شرب کرده و در بسیاری از مناطق شهری و صنعتی مورد استفاده قرار داد.

انواع این دستگاه ها از نظر ساختار و نوع استفاده متفاوت است. به طور کلی انواع روش های مورد استفاده در آب شیرین کن های صنعتی عبارت اند از اسمزمعکوس ، روش حرارتی ، آب شیرین کن های خورشیدی و… که مهمترین آن اسمزمعکوس میباشد.

در ادامه به معرفی دستگاه آب شیرین کن های اسمزمعکوس بیشتر خواهیم پرداخت.

معرفی آب شیرین کن های اسمزمعکوس :

یکی از بهترین روش های شیرین سازی آب استفاده از دستگاه های آب شیرین کن اسمزمعکوس میباشد. در فرآیند این اسمز معکوس آببه صورت کامل و با بهترین کیفیت تصفیه میگردد. نام دیگر آب شیرین کن ro اسمز معکوس، آب شیرین کن غشایی نام دارد. آب شیرین کن های غشایی یا همان آب شیرین کن ro توسط یک یا چند غشای متخلخل فرآیند تصفیه و شیرین سازی آب را انجام می دهند.

آب شیرین کن های حرارتی :

این روش یکی از روش یکی از قدیمی ترین روش شیرین سازی آب میباشد. البته در این روش نیاز به انرژی بسیار زیاد در کنار فضای بزرگ برای انجام عملیات تصفیه و شیرین سازی میباشد. البته آب تولید شده توسط این روش ، به صورت کامل خالص میباشد. البته این روش معایب زیادی نیز به همراه دارد. لذا توجه به آن به نسبت دیگر دستگاه های تصفیه آب بسیار کمتر است.

انواع آب شیرین کن از نظر نوع استفاده چیست :

انواع آب شیرن کن ها از نظر نوع کاربری متفاومت میباشند. به طوری که هر یک از آن ها با اهداف گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله دستگاه های آب شیرین کن موجود در جهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آب شیرین کن خانگی
  • آب شیرین کن کشاورزی
  • آب شیرین کن صنعتی
  • آب شیرین کن دریایی

همان طور که گفته شد این دستگاه ها از نظر نحوه و مکانیزم عملکرد نیز به دو نوع مختلف تقسیم بندی می شوند. دستگاه های آب شیرین کن ی که بر اساس فرآیند اسمز معکوس عمل می کنند و دستگاه هایی که حرارتی بوده و به کمک حرارت آب را شیرین می کنند.

آب شیرین کن خانگی چیست و چه ویژگی دارد :

دستگاه آب شیرین کن خانگی همان دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس چند مرحله ای است که به راحتی زیر سینک ظرفشویی نصب شده و آب را تصفیه می کند. این دستگاه ها حجم کمی را اشغال می کنند و آب مورد نیاز یک شبانه روز را به راحتی تصفیه می کنند. این دستگاه از فیلترهای پیش تصفیه مختلفی تشکیل شده است. به طور کلی این دستگاه می تواند سختی آب را تا 98 درصد از بین برده و طعم، بو و رنگ آب را بهبود بخشد. این دستگاه حداکثر می تواند 220 لیتر آب در روز را شیرین کند. مهمان طور که در مقاله پیشین در خصوص تفاوت های دستگاه تصفیه آب و آب شیرین کن توضیح داده شد ، آب شیرین کن های خانگی جسه بسیار کوچکتری نسبت به کاربری های دیگر دارند. تا جدی که به راحتی در یک کابینت جا میگیرند.

آب شیرین کن کشاورزی چیست :

آب شیرین کن کشاورزی نیز دستگاه هایی برای تولید آب هخای شور منطقه جهت زراعت تولید میشوند. این دستگاه ها بر اساس فرآیند RO کار می کنند. آب چاه های کشاورزی جریان ورودی به این دستگاه ها است. سپس با اعمال فشار توسط پمپ و عبور آب از یک غشای نیمه تراوا، عملیات تصفیه صورت گرفته و آب به طور کامل تصفیه می شود. آب به دست آمده برای مصارف کشاورزی و آبیاری گلخانه ها مناسب بوده و به خاک و گیاهان آسیبی وارد نمی کند. لازم به ذکر است که دقت این دستگاه ها در صورت استفاده از تجهیزات مناسب بیشتر از دستگاه های خانگی میباشد.

آب شیرین کن های صنعتی :

به طور کلی دستگاه تصفیه آب صنعتی وظیفه شیرین سازی آب را نیز بر عهده دارد. به خصوص در موراد حساس نیاز به آب صددردصد خالص مورد نیاز است. هدف از شیرین سازی آب در مقیاس صنعتی معمولاً تأمین آب آشامیدنی، آبیاری، تأمین آب استخرها، تأمین آب مورد نیاز در دستگاه های صنعتی همچون بویلرها، برج های خنک کننده، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، تصفیه پساب های صنعتی، تأمین آب کارواش ها و کشاورزی، تامین آب مقطر مورد نیاز بیمارستان ها و آزمایشگاه ها و غیره است.

در دستگاه های تصفیه آب صنعتی، آب شور دریا، چاه، نهر های زیر زمینی و قنات ها به دستگاه وارد شده و ذرات آلاینده آن از قبیل فلزات سنگین، انواع نمک ها و املاح از جمله منیزیم، کلسیم، سدیم و غیره جداسازی می شود تا آب مذکور قابل استفاده شود. البته قدرت این آب شیرین کن ها صنعتی بسیار بیشتر از این موارد میباشد. در برخی از موارد برای سهولت در عملکرد از پیش تصفیه نیز در کنار این تجهیزات استفاده میشود.

آب شیرین کن های دریایی چیست :

همان طور که اطلاع دارید مقدار نمک در آب دریا بسیار بالا میباشد. از این رو میزان TDS آب تا حد زیادی بالا میباشد. از این رو عملیات تصفیه آب به شدت نیاز به تجهیزات قویتر دارد. از این رو دستگاه آب شیرین کن دریایی با موتور و پمپ قویتر با ایجاد فشار مناسب ، عملیات تصفیه و شیرین سازی آب دریا را به خوبی انجام میدهند. 

برای تماس کلیک کنید

پاسخگویی ۲۴ ساعته در ایام تعطیل

مشاهده لیست قیمت

واتس اپ

ارتباط در واتس آپ (آنلاین)